Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Předpovídat poptávku a nabídku energií a zabránit zbytečným ztrátám – to je cílem rumunského startupu Ogre AI, který prostřednictvím predikcí s pomocí umělé inteligence pomáhá chytře a udržitelně řídit energetické toky všem účastníkům energetického řetězce včetně korporací jako ČEZ Group, Enel Group, Engie a E.ON.
Ogre AI tak pomáhá svým klientům zabránit až 30 % finančních ztrát, se kterými se dnes mohou potýkat. Startup nově získává od investorů v čele s českým akcelerátorem udržitelných startupů Soulmates Ventures částku 15,5 milionu korun. Soulmates Ventures podpořili Ogre AI 12 miliony korun, zbytek částky doplnil zakladatel Matei Stratan a investoři z předchozího kola Early Game Ventures. Potenciál startupu dokládá také účast renomovaných MMC Ventures, kteří mají ve svém portfoliu 230 investic a 24 úspěšných exitů. Finanční injekci společnost využije pro škálování produktu a expanzi na evropský trh včetně České republiky.
„K myšlence svěřit predikci energetické nabídky a poptávky technologiím mne dovedla osobní zkušenost. Roky jsem totiž působil ve specializované firmě, která se starala o totéž, co dnes v Ogre AI pomáhá zajišťovat umělá inteligence. Společnost obsluhovala přibližně 700 operátorů a při zkoušení jiných konkurenčních řešení jsme zjistili, že nejsou založena na dostatečně kvalitních datech. Dnes se o predikci kompletně stará umělá inteligence a strojové učení,“ vysvětluje důvody k založení startupu Matei Stratan, zakladatel a CEO Ogre AI.
Poskytuje nejmodernější platformu zaměřenou na predikce a analýzu pro energetické společnosti zahrnující oblasti elektřiny, plynu, centralizovaného vytápění, vodovodů a odpadních vod. Hlavním přínosem technologie pro zákazníky je schopnost efektivně předvídat a plánovat energetické toky, a tím snižovat rizika a udržet si konkurenceschopnost. V současnosti rozšiřují svůj záběr také na energetický management a digitalizaci celého energetického řetězce. Platforma rovněž nabízí řadu technologických funkcí, díky nimž je jedinečná svou flexibilitou. Spojuje možnosti nejmodernějších technologií, například umělou inteligenci a strojové učení, datové zdroje, big data a cloud. Zároveň je technologicky agnostická, takže ji lze nasadit do veřejných cloudů, nebo ji provozovat lokálně.
„Je fascinující, jak komplexní problém je moderní distribuce energií. Velcí dodavatelé nebo lokální výroba z obnovitelných zdrojů jsou jen některé dílky této velké skládačky. V Soulmates Ventures chceme podporovat v růstu nejen profitabilní, ale stejně tak i udržitelné společnosti, čehož je Ogre AI velmi dobrým příkladem. Věřím, že má obrovský potenciál reformovat odvětví energetické správy a přispět k udržitelnější budoucnosti, ve které budou zdroje kontrolovány na základě dat a moderních technologií,“ říká Hynek Sochor, zakladatel a předseda představenstva akcelerátoru a VC fondu Soulmates Ventures. Tím však s podporou nekončí. „Pokud v budoucnu Ogre AI naplní očekávaný růst, máme možnost navýšit financování až o dalších 12 milionů korun,“ dodává.
Startup již nyní ovlivňuje udržitelnost tím, že na svém místním trhu v Rumunsku předpovídá 90 % veškeré poptávky po elektřině a 85 % technických ztrát v místní síti, v Řecku pak 70 % poptávky po elektřině. Díky tomu pomáhá rychleji integrovat obnovitelné zdroje, ale zároveň udržovat stabilitu energetické sítě. Celkem pokrývá více než 15 milionů spotřebitelů (domácnosti, komerční a průmyslové podniky). I díky tomu si vysloužil místo mezi top 10 inovativními nadějnými startupy z Rumunska za rok 2023 podle EU-Startups. Portál Vestbee vybral Ogre AI jako jeden z deseti nejzajímavějších startupů pro měsíc září 2023. Následně jej jmenoval vítězem letošní soutěže Vestbee’s CEE Startup Challenge.
Ogre AI investici využije především na škálování svého produktu pro energetické společnosti a expanzi na další trhy, zejména v regionu střední a východní Evropy. Patnáctičlenný tým se také zaměří na personální růst, především svého obchodního oddělení, nově jej doplnil například bývalý CEO energetické společnosti E.ON. Za produktem stojí experti z Oxfordu, Cambridge, MIT, Princetonu a Institutu Alana Turinga, kteří se specializují na oblasti analýzy a modelování dat, matematiky, využití umělé inteligence a strojového učení.
„Ogre AI poskytuje jedinečnou platformu pro špičkovou predikci a analýzu dat energetických toků, která přináší až 30% úspory účastníkům trhu v odvětví energetiky. Skládá se ze šesti modulů – predikce výroby, poptávky, spotřebitelů/výrobců a technických ztrát, nebo detekce anomálií a netechnických ztrát, které lze plynule integrovat samostatně či v kombinaci podle potřeb klienta,“ dodává Matei Stratan.