Sobota 2. prosince 2023
ikona hodiny12. 2. 2023 06:00

Pojistka před vyděrači a proti ransomware útokům

Nové české řešení umí data nahodit do hodiny

Podle dat společností SonicWall a Acronis ročně proběhne až 623 milionů ransomware útoků, které firmy ročně stojí desítky miliard dolarů. Technologická společnost ČMIS posiluje ochranu dat svých klientů a přichází s pokročilým zálohováním on-premise systémů a dat do datového centra ČMIS. To zajišťuje, že jsou zálohovaná data klienta v bezpečí před útokem mimo jeho firemní IT infrastrukturu. ČMIS navíc garantuje, že svá data klient může mít k dispozici do hodiny. Za tímto účelem na svých serverech vyhradila 500 terabytů volného úložiště, které díky kompresi a pokročilé deduplikaci pojme až jeden petabyte dat. Navíc díky tzv. Hardened Repository (zabezpečenému úložišti) brání potenciálnímu přístupu útočníka k uloženým datům, a to i v případě fyzického přístupu k serverům.

Michael Kubín autor

Foto: Shutterstock.com Nové české řešení v boji proti hackerům Foto: Shutterstock.com

„Uvedením nové služby reagujeme na přibývající počet útoků ransomwarem, který pozorujeme v tuzemsku i globálně. Například podle společnosti Acronis byla ransomware útoku za poslední rok vystavena až pětina českých firem. Plynulý chod je ale pro fungování většiny našich klientů zásadní. Proto naše nové zálohovací řešení funguje tak, že klient má data standardně dostupná u sebe, ale přes virtuální most je uchováváme také u nás. Data zálohovaná na našich serverech navíc nejsme schopni mazat nebo jakkoli upravovat, ale garantujeme jejich poskytnutí do hodiny. Tak zajistíme, že i v případě útoku na IT systém klienta může jeho byznys zase běžet,“ vysvětluje Václav Svátek, generální ředitel a zakladatel ČMIS.

Technologická společnost ČMIS

Patří k největším českým hráčům na poli hostingu, cloudových a serverových řešení, dokáže svým zákazníkům zajistit, že jejich e-shopy nespadnou a fungují hladce i během špičky, takže nepřijdou o své tržby kvůli výpadkům. Mezi hlavní služby patří hosting aplikačního prostředí pro účetní a obchodní systémy, dále hosting databází, úložišť a privátní cloud pro velké e-commerce hráče, jako jsou Rohlík.cz či Shoptet. V neposlední řadě poskytuje jako Microsoft direct partner klientům nejlevnější licence pro aplikace Microsoftu.

Společnost k tomuto řešení primárně používá software Veeam Backup & Repository, konektory jsou ale dostupné i pro další oblíbené zálohovací nástroje. Veeam Backup umožňuje funkci tzv. Hardened Repository, díky které se k datům klienta nedostane ani ČMIS jako provozovatel zálohovacího serveru. K zálohování klientských dat ČMIS zpočátku uvolňuje 500 terabytů úložiště, které díky kompresi a pokročilé deduplikaci pojme až jeden petabyte dat. Nutnost zálohování dat odráží skutečnost, že proti ransomware útokům neexistuje jednoduchá a efektivní obrana. Mezi roky 2020 a 2021 přitom počet takových útoků podle SonicWall narostl až o polovinu.

Podcenění může vyjít draho

Jak zranitelná může firma být v případě ransomware útoku, ukázal případ společnosti Garmin, které v důsledku napadení v srpnu 2020 několik dnů nefungoval oficiální web ani zákaznická podpora. Tehdy byla nakonec firma nucena zaplatit útočníkům výkupné v odhadované výši 10 milionů dolarů. Celková škoda na byznysu společnosti samozřejmě přesahovala částku výkupného.

„Stoprocentní ochrana před ransomwarem je samozřejmě složitá a nelze ji vždy zajistit. Jsme ale schopni za výhodných podmínek zaručit, že svá data budou mít klienti i v případě útoku rychle k dispozici. Navíc zálohování dat je mnohem levnější než záchranné kroky, za které firma zaplatí v případě podcenění této hrozby,“ uzavírá Svátek.

Články autora Michael Kubín

Nejnovější články

Expertní pohled
INCIEN vyzývá: Dekarbonizujte průmysl

Institut věří, že bez cirkulární ekonomiky se dekarbonizace...

Mnohem větší prostor než dosud by proto měly...

Ocelový šrot se pro výrobu oceli využívá už...

Problémem je i to, že dosavadní národní strategie...

Cestovní ruch
Výjimečné zážitky, které vás spojí!

Od firemních setkání přes teambuildingy až po spektakulární...

Všestranné konferenční prostory: Ať už pořádáte konferenci, uvedení...

Relaxace a odpočinek: Po dlouhém dni plném jednání...

Zkušený eventový tým: Tým specialistů hotelu Aquapalace se...

Nespokojte se s průměrností, když můžete být výjimeční!...

Aktuality
Smartwings otevřou pravidelnou linku Praha – Atény  

Let QS1140 bude odlétat z Letiště Václava Havla...

Kromě Atén nabídne letecká společnost Smartwings v letním...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled
INCIEN vyzývá: Dekarbonizujte průmysl

Institut věří, že bez cirkulární ekonomiky se dekarbonizace...

Mnohem větší prostor než dosud by proto měly...

Ocelový šrot se pro výrobu oceli využívá už...

Problémem je i to, že dosavadní národní strategie...

Expertní pohled
Pravidla kyberbezpečnosti zpřísní, Česko není připraveno

NIS2 dopadne v různé míře na téměř všechna...

Aliance vznikla s cílem zvýšit povědomí o závažnosti NIS2...

Policie a NÚKIB loni evidovaly téměř dvojnásobný nárůst...

Expertní pohled
Stát nesmyslně omezuje podnikatele

Podle Hospodářské komory možná dobře míněná regulace logistiky...

Za nepřiměřené označuje také Hospodářská komora i to,...

Hospodářská komora doporučila poslancům, aby přijali takové pozměňovací...