Úterý 25. června 2024
ikona hodiny18. 5. 2022 12:55

Nedostatek adminů vyřeší optimalizace databází

Technologická společnost ČMIS, která patří k největším českým hráčům na poli hostingu, spouští optimalizaci a správu databázového systému Microsoft SQL Server jako samostatnou službu pro firmy. Dokáže tak zrychlit jejich IT systémy, například ERP, nebo aplikace až o 50 %. V neposlední řadě dokáže prověřit správné licencování, kde zajistí až třetinové úspory – ty se u větších firem mohou vyšplhat až ke statisícům. ČMIS tím reaguje na nedostatek seniorních adminů na trhu i omezené možnosti jejich vzdělávání.

Michael Kubín autor

Foto: Shutterstock.com Optimalizace databází uspoří statisíce Foto: Shutterstock.com

„Při našich analýzách se dostáváme k databázím, které nejsou vybudovány kvalitně. Buď se o ně ve firmě nikdo nestará, nebo to dostal za úkol některý z vývojářů ke svým dalším povinnostem. Ukázalo se, že databáze jakožto základní stavební kameny každého systému jsou často velmi opomíjeny, a to především kvůli nedostatku zkušených administrátorů. Optimalizace firmám zrychlí běh stávajícího systému, nejčastěji ERP, ale rovněž může přinést velkou úsporu. Například jeden z našich klientů měl v provozu 24 procesorů a zakoupil k nim 24 licencí. Po naší analýze se ukázalo, že nejsou optimálně vytíženy – a díky našemu novému návrhu systém běží na 16 procesorech s dostatečnou rezervou pro výkon. Úspora tedy činila třetinu licencí Microsoft SQL Server celkem za 400 tisíc korun,“ vysvětluje David Hlaváček, databázový expert ČMIS.

ČMIS

Technologická společnost, která patří k největším českým hráčům na poli hostingu, cloudových a serverových řešení, dokáže svým zákazníkům zajistit, že jejich e-shopy nespadnou a fungují hladce i během špičky, takže nepřijdou o své tržby kvůli výpadkům. Mezi hlavní služby patří hosting aplikačního prostředí pro účetní a obchodní systémy, dále hosting databází, úložišť a privátní cloud pro velké e-commerce hráče, jako jsou Rohlík.cz či Shoptet. V neposlední řadě poskytuje jako Microsoft direct partner klientům nejlevnější licence pro aplikace Microsoftu.

ČMIS spustil službu Managed SQL, díky níž si mohou firmy pronajmout zkušeného admina, který se o správu Microsoft SQL Serveru postará. Mzdy těchto specialistů se přitom pohybují mezi 100 až 140 tisíci korun, u juniorů je to v rozmezí 50 až 70 tisíc korun. „Nedostatek lidí na trhu se projevuje prakticky ve všech oblastech IT, a to nejen díky vysoké poptávce, ale i omezeným možnostem vzdělávání. Věříme, že práce admina jako externí služba pomůže firmám ušetřit až čtvrtinu nákladů při zachování stejné kvality, jako kdyby jej firma zaměstnala. Navíc pokud se nejedná o technologickou společnost s vlastním vývojem, ve většině případů ani nevyužije jeho plný potenciál. V ČMIS řešíme nejen optimalizaci databází, ale odhalíme i rezervy v IT architektuře a dalších oblastech. Díváme se na infrastrukturu komplexně, abychom docílili hladkého chodu systémů a aplikací,“ říká Václav Svátek, CEO a zakladatel ČMIS.

Data jsou jednou z nejcennějších komodit 21. století

Pomalá odezva, nebo dokonce nedostupnost mohou mít na byznys zásadní dopady. Podle studie Gartneru se 80 % organizací, které do roku 2022 adaptují cloudové služby bez optimalizace výkonnosti a mapování závislostí, setká se snížením úrovně kvality služeb. Zároveň však 40 % firem, které se budou v rámci DevOps věnovat automatizované analýze hrozeb, sníží celkový objem neplánovaných výpadků o 20 %.

„Data jsou to nejcennější, co každá firma má. Každá nedostupnost, nebo dokonce výpadek mají za následek obchodní ztráty, které mohou jít do milionů. Optimalizaci databází proto bereme od podlahy – počínaje úvodní analýzou, optimalizací konfigurace, monitoringem i údržbou. Součástí služby jsou i konzultace a závěrečný měsíční report. V neposlední řadě poskytujeme přímo i školení adminů ve firmách. Proškolí je David Hlaváček, jeden z největších expertů na Microsoft SQL Server ve střední Evropě,“ dodává Václav Svátek.

Články autora Michael Kubín

Nejnovější články

Analýzy
Spokojenost zaměstnanců v Česku klesá, globální trend je opačný

Výsledky průzkumu také ukázaly, že ke spokojenosti Čechům...

Průzkum, který se zaměřil na spokojenost jednotlivců s...

Striktně ekonomický aspekt práce sice zůstává pro zaměstnance...

Průzkum podtrhl i rostoucí zájem zaměstnanců o programy...

Trendy
Nelisa snižuje výdaje na online nábor až o 80 %

„Programatické inzerování umožňuje efektivnější a cílenější oslovování pasivních...

„Náš systém pro automatické nakupování inzertních prostorů a...

Pro personalisty využívání Nelisy znamená výrazné ulehčení práce...

Za dobu jejího fungování na trhu Nelisu využilo...

Aktuality
Technologické firmy v ČR ještě posílí

„V posledních dvou letech jsme v ČR zaznamenali...

„Věříme, že investice onsemi podpoří transformaci České republiky...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled
Jak prakticky využít potenciál AI ve výrobní firmě

Je potřeba si ale narovinu říct, kolik z...

Představme si, že máme výrobní firmu a rádi...

Pro zdárné fungování AI je nutné si uvědomit,...

Druhým praktickým příkladem využití AI je situace, ve...

Chcete-li automatizaci a umělou inteligenci ve výrobní firmě...

Pohled z praxe
Plasty se stávají strategickou komoditou

Je to celkem pochopitelné. Plasty jsou v různé podobě...

Nejen evropský plastový odpad se z části vyvážel do...

Plasty se vyrábějí z ropy, která se kvůli omezeným...

Jak úplné cirkularity dosáhnout? Samozřejmě by bylo nejlepším...

Pohled z praxe
Digitalizace HR: Trend, který mění svět podnikání

Firmy se primárně zaměřují na digitalizaci výroby a...

„Pokud personální oddělení stále využívá převážně papírové dokumenty,...

Nové technologie se v HR aktuálně využívají v rámci...