Středa 28. února 2024
ikona hodiny18. 5. 2022 12:55

Nedostatek adminů vyřeší optimalizace databází

Technologická společnost ČMIS, která patří k největším českým hráčům na poli hostingu, spouští optimalizaci a správu databázového systému Microsoft SQL Server jako samostatnou službu pro firmy. Dokáže tak zrychlit jejich IT systémy, například ERP, nebo aplikace až o 50 %. V neposlední řadě dokáže prověřit správné licencování, kde zajistí až třetinové úspory – ty se u větších firem mohou vyšplhat až ke statisícům. ČMIS tím reaguje na nedostatek seniorních adminů na trhu i omezené možnosti jejich vzdělávání.

Michael Kubín autor

Foto: Shutterstock.com Optimalizace databází uspoří statisíce Foto: Shutterstock.com

„Při našich analýzách se dostáváme k databázím, které nejsou vybudovány kvalitně. Buď se o ně ve firmě nikdo nestará, nebo to dostal za úkol některý z vývojářů ke svým dalším povinnostem. Ukázalo se, že databáze jakožto základní stavební kameny každého systému jsou často velmi opomíjeny, a to především kvůli nedostatku zkušených administrátorů. Optimalizace firmám zrychlí běh stávajícího systému, nejčastěji ERP, ale rovněž může přinést velkou úsporu. Například jeden z našich klientů měl v provozu 24 procesorů a zakoupil k nim 24 licencí. Po naší analýze se ukázalo, že nejsou optimálně vytíženy – a díky našemu novému návrhu systém běží na 16 procesorech s dostatečnou rezervou pro výkon. Úspora tedy činila třetinu licencí Microsoft SQL Server celkem za 400 tisíc korun,“ vysvětluje David Hlaváček, databázový expert ČMIS.

ČMIS

Technologická společnost, která patří k největším českým hráčům na poli hostingu, cloudových a serverových řešení, dokáže svým zákazníkům zajistit, že jejich e-shopy nespadnou a fungují hladce i během špičky, takže nepřijdou o své tržby kvůli výpadkům. Mezi hlavní služby patří hosting aplikačního prostředí pro účetní a obchodní systémy, dále hosting databází, úložišť a privátní cloud pro velké e-commerce hráče, jako jsou Rohlík.cz či Shoptet. V neposlední řadě poskytuje jako Microsoft direct partner klientům nejlevnější licence pro aplikace Microsoftu.

ČMIS spustil službu Managed SQL, díky níž si mohou firmy pronajmout zkušeného admina, který se o správu Microsoft SQL Serveru postará. Mzdy těchto specialistů se přitom pohybují mezi 100 až 140 tisíci korun, u juniorů je to v rozmezí 50 až 70 tisíc korun. „Nedostatek lidí na trhu se projevuje prakticky ve všech oblastech IT, a to nejen díky vysoké poptávce, ale i omezeným možnostem vzdělávání. Věříme, že práce admina jako externí služba pomůže firmám ušetřit až čtvrtinu nákladů při zachování stejné kvality, jako kdyby jej firma zaměstnala. Navíc pokud se nejedná o technologickou společnost s vlastním vývojem, ve většině případů ani nevyužije jeho plný potenciál. V ČMIS řešíme nejen optimalizaci databází, ale odhalíme i rezervy v IT architektuře a dalších oblastech. Díváme se na infrastrukturu komplexně, abychom docílili hladkého chodu systémů a aplikací,“ říká Václav Svátek, CEO a zakladatel ČMIS.

Data jsou jednou z nejcennějších komodit 21. století

Pomalá odezva, nebo dokonce nedostupnost mohou mít na byznys zásadní dopady. Podle studie Gartneru se 80 % organizací, které do roku 2022 adaptují cloudové služby bez optimalizace výkonnosti a mapování závislostí, setká se snížením úrovně kvality služeb. Zároveň však 40 % firem, které se budou v rámci DevOps věnovat automatizované analýze hrozeb, sníží celkový objem neplánovaných výpadků o 20 %.

„Data jsou to nejcennější, co každá firma má. Každá nedostupnost, nebo dokonce výpadek mají za následek obchodní ztráty, které mohou jít do milionů. Optimalizaci databází proto bereme od podlahy – počínaje úvodní analýzou, optimalizací konfigurace, monitoringem i údržbou. Součástí služby jsou i konzultace a závěrečný měsíční report. V neposlední řadě poskytujeme přímo i školení adminů ve firmách. Proškolí je David Hlaváček, jeden z největších expertů na Microsoft SQL Server ve střední Evropě,“ dodává Václav Svátek.

Články autora Michael Kubín

Nejnovější články

Aktuality
Eviden ocení nejlepší počiny mladých vědců

„Na Cenu Josepha Fouriera se vždy velmi těšíme....

Své studenty mohou do soutěže přihlásit všechny výzkumné...

„Ačkoliv by někdo mohl říci, že ocenění se...

Trendy
Prognóza pro rok 2024: Stavebnictví čekají změny

Pohled expertů napříč realitním sektorem a jejich výhled...

Výhled pro evropský realitní trh pro rok 2024...

Další výzvou je velký nedostatek nových bytů, snížená...

Stále palčivějším tématem je také ochrana životního prostředí....

Ekonomická nejistota se dotýká ziskovosti společností. Využití nových...

V současnosti je k dispozici celá řada digitálních nástrojů navržených...

Expertní pohled
Cena zlata prošla korekcí. Jedná se o příležitost?

Po dosažení nejvyšší míry inflace ve výši 9,1...

Obchodníci nyní posunuli sázky na první snížení úrokových...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled
Cena zlata prošla korekcí. Jedná se o příležitost?

Po dosažení nejvyšší míry inflace ve výši 9,1...

Obchodníci nyní posunuli sázky na první snížení úrokových...

Expertní pohled
Nic něco stojí

Realita ukazuje, že si to neuvědomujeme, což hned...

Péče o bezpečnost bezpochyby přinese zvýšené náklady. „Vnímám...

Česko si skutečně zvyklo brát bezpečí jako samozřejmost...

Evropa skloňuje směrnici NIS2 – ta právě zavádí...

Pokud jde o bezpečnost, hrají dnes nepřekvapivě značnou...

A pak je tu druhý důvod. Člověk. Moderní...

Expertní pohled
Důvěra v ekonomiku není nijak valná

Dolů ho táhla zejména zhoršující se nálada mezi...

Pro nastartování domácí poptávky je pozitivním signálem růst...