×

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

Úterý 28. března 2023
Přihlásit se / Zaregistrovat se
ikona hodiny13. 12. 2022 07:46

Český byznys se spojuje s excelentní vědou

Přední čeští byznysmeni se připojili k podpoře nejzajímavějších vědeckých projektů. Vkladem téměř 50 milionů Kč navýšilo osm významných podnikatelů kapitál investičního fondu i&i Biotech Fund (i&i Bio), který se specializuje na vyhledávání a rozvoj unikátních akademických startupů z oblasti vývoje léků, diagnostiky či medicínských technologií. Mezi novými investory nechybí Ondřej Bartoš z Credo Ventures či zakladatel ABRA Software Jaroslav Řasa. S novým příspěvkem stoupl celkový kapitál fondu na přibližně 1,2 miliardy korun.

Foto: Shutterstock.com Český byznys podporuje excelentní českou vědu Foto: Shutterstock.com

Investiční fond i&i Bio vznikl minulý rok jako výsledek spolupráce bio-inovačního centra i&i Prague s Evropským investičním fondem (EIF). Jedná se o vůbec první fond na podporu transferu technologií nejen v České republice, ale i v dalších zemích V4. „Zajímají nás jen ty nejlepší projekty, které mohou uspět na globálních trzích. Musí nás přesvědčit nejen o světové jedinečnosti své vědy, ale také o tržním potenciálu či manažerských kvalitách týmu,“ vysvětluje ředitel fondu Jaromír Zahrádka.

To, že financování ze strany fondu získají jen ty nejlepší projekty, ukazují dosavadní čísla. Dosud ze 450 projektů žádajících o investici z i&i Bio uspělo pouze šest. Zahrádka k tomu dodává: „Do vybraných projektů jsme investovali asi 7,4 milionů eur, dalších 58 milionů eur tyto startupy získaly od jiných investorů nebo z grantů.“

Transfer technologií zajišťuje vědě miliardy korun ročně

Investiční fond i&i Biotech tvoří další dílek ekosystému budovaného okolo Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Kromě samotného ÚOCHB ho tvoří kancelář transferu technologií IOCB Tech a bio-inovační centrum a inkubátor i&i Prague. Fungování tohoto typu investičního fondu je v České republice ojedinělé, nicméně v EU několik podobných fondů existuje. Jsou spojeny s těmi nejlepšími výzkumnými institucemi, jako jsou Institut Maxe Plancka, prestižní výzkumný ústav IST Austria nebo Katolická univerzita v Lovani. i&i Bio již s řadou z nich intenzivně spolupracuje a společně investuje. Takto vytvořené fondy jsou možností, jak do vědeckého výzkumu dostat další potřebné finance, zároveň tento typ spolupráce napomáhá urychlit přechod nových nápadů do praxe (tzv. transfer technologií). Jde o náročnou a dlouhou cestu, během které je nutné zajistit dostatečné financování, právní ochranu i správné komerční nasměrování původního nápadu. Ročně zajišťuje transfer technologií české vědě prostředky v řádech miliard korun a stává se tak významným a stále posilujícím nástrojem rozvoje a financování kvalitní vědy v ČR.

Unikátní ekosystém

Fond vznikl jako součást inovačního ekosystému budovaného Ústavem organické chemie a biochemie AV ČR (ÚOCHB), který je dále postaven na úspěšné společnosti IOCB Tech (techtransferové kanceláři založené ÚOCHB již v roce 2009) a také na bio-inovačním centru i&i Prague (založeném v roce 2017). Celkově se tak kolem ÚOCHB rozvíjí podpůrný ekosystém, který je unikátní nejen v Česku, ale také na evropské úrovni.

„Přenos nápadů našich vědců do praktického využití je klíčovou podmínkou technologického úspěchu této země. Všichni to vědí, politici se k tomu hlásí, ale stále se to daří jen velmi pomalu. K tomu totiž nestačí politické proklamace. Potřebujete skvělou vědu srovnatelnou se světovou špičkou, ale taky profesionály na technologický transfer a investory ochotné vložit peníze do riskantních nových projektů. Přesně tohle naši kolegové v IOCB Tech a i&i Prague dělají,“ říká ředitel ÚOCHB Jan Konvalinka a dodává: „Chceme navázat na celosvětový úspěch prof. Holého a jeho protivirových léků. Máme rozhodně co nabídnout, zmínit lze např. v USA rozvíjená léčiva rakoviny dr. Majera nebo technologie výroby radioaktivního lutecia dr. Poláška. Bez investorů a celého ekosystému podpory přenosu vědy do aplikací se to ale nemůže podařit.“

Šest doposud investovaných firem – portfolio fondu i&i Biotech fund

  • Celeris Therapeutics, americko-rakouský startup, který využívá umělou inteligenci k vývoji nových léčiv v oblasti onkologie a neurologie (nedávno získal prestižní EIC grant).
  • Dracen Pharmaceuticals, americký startup, který dokončuje první fázi klinického testování látky DRP-104 vyvinuté v ÚOCHB, která má potenciál výrazně pomoci při léčbě rakoviny.
  • Sampling Human, česko-americký technologický startup, který vyvíjí unikátní diagnostickou metodu zdokonalující detekci a monitoring závažných onemocnění.
  • CasInvent Pharma, startup vzniklý na Masarykově univerzitě v Brně, který vyvíjí sloučeniny s protinádorovými vlastnostmi.
  • Nanoligent, španělský biotechnologický startup vyvíjející cílenou onkologickou terapii, který je ve fázi preklinického testování.
  • Enzyre, nizozemský startup vyvíjející průlomovou ambulantní diagnostickou technologii pro testování krevní srážlivosti.

Kvalitní vědu lze nyní podpořit i menšími částkami

Investiční fond i&i Bio svou činností navazuje na inkubační a investiční aktivity bio-inovačního centra i&i Prague, ke kterému se jako významný evropský investor přidal EIF. Nyní se k tomuto tandemu připojilo dalších 8 (7 českých a 1 slovenský) soukromých investorů. Díky fondu tak mohou do oblasti vývoje nových léčiv investovat i soukromí investoři, a to menšími částkami, což je velmi efektivní.

Mezi nimi je i zkušený investor Ondřej Bartoš, ředitel Credo Ventures. „Investice do výsledků vědy a výzkumu v oblasti přírodních věd, vývoje léčiv atd. jsou speciální oblastí vyžadující velmi náročnou expertízu, kterou i&i Bio se svým širokým akademickým zázemím nabízí. Fond a celý jeho ekosystém proto vnímám jako významnou příležitost pro propojení rizikového kapitálu a zajímavých vědeckých projektů,“ vysvětluje svůj vstup do fondu i&i Bio zkušeny investor Ondřej Bartoš, ředitel Credo Ventures.

Ke skupině nových investorů se připojil také zakladatel ABRA Software Jaroslav Řasa, který k tomu říká: „Za klíčové pro Českou republiku považuji vytvářet produkty s velmi vysokou přidanou hodnotou. Jedinou cestou, jak toho jde dosáhnout, je využít špičkové vědecké poznání v ultra moderních oborech a investovat do jejich transferu do byznysu. Fond i&i Bio má mojí plnou důvěru. Jsem rád, že mohu být ve vědě aktivní, a to jak v byznysové rovině, tak i v té neziskové – tedy podporou Nadačního fondu Neuron.“

Články autora Martin Kovalčík

Nejnovější články

Expertní pohled
Únik tepla skrz střechu se prodraží, lze mu snadno zabránit

Jedním z nejdůležitějších kroků při stavbě domu je...

Vzhledem k jejich vynikajícím tepelněizolačním vlastnostem stačí pro...

Trendy
Budoucnost logistiky: AI předpovídá kritické situace

„Digitalizace je dle mého názoru pro společnosti zabývající...

Vzhledem k tomu, že neexistuje jednotná definice, většina...

Umělá inteligence umožňuje softwaru automaticky se učit na...

„Pomocí AI dokážou společnosti ne řešit, ale předvídat...

Expertní pohled
Intenzita DDoS útoků rostla, nejvíce jich míří z Ruska

„I když celkový počet klesl, rostla intenzita jednotlivých...

Posledních několik měsíců roste podíl útoků přímo na...

Podle přehledu DDoS útoků zachycených službami FlowGuard společnosti...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Na jihu Čech jednali o spolupráci s Indií

Zástupci Jihočeské hospodářské komory včera diskutovali s indickým...

Cílem celé návštěvy indického velvyslance bylo posílení hospodářských...

Aktuality
Nový systém investičních pobídek podpoří přidanou hodnotu 

Investice bez přidané hodnoty budou nově podporovány pouze...

Vláda také schválila úpravu podmínek pro získání investiční...

Aktuality
Vladimír Dlouhý je prvním Čechem v čele Eurochambres

Prioritou Vladimíra Dlouhého bude v tomto krizovém období...

Eurochambres, Evropská asociace obchodních a průmyslových komor, je...