Pondělí 24. června 2024
ikona hodiny15. 3. 2023 13:45

Osm milionů korun pro český akademický startup

Sophomer ohlásil získání svého prvního investora. Je jím investiční fond i&i Biotech Fund, který firmě poskytl zhruba 8 milionů Kč, část z toho ve formě konvertibilní půjčky. Získané peníze firma použije na další vývoj technologie, otevření nové laboratoře v Praze 10 či nezbytné rozšíření týmu o další dva členy. Sophomer vznikl na konci roku 2022 jako výsledek spolupráce Ústavu makromolekulární chemie AV ČR, firmy Elisa Development a bio-inovačního centra i&i Prague. Založení tohoto akademického startupu představuje unikátní příklad úspěšného transferu technologií.

Martin Kovalčík autor

Foto: Shutterstock.com Akademický startup získal první investici Foto: Shutterstock.com

Startup se zabývá vývojem a výrobou syntetických polymerů pro výrobce in Vitro diagnostiky (IVD). Prvním produktem, který tento mladý český startup uvede během následujících měsíců na trh, je polymer SophoMer F10. Tento polymer nahrazuje při imunologickém testování široce používaný bovinní sérový albumin (BSA), který při testech blokuje nechtěné signály, což pomáhá zpřesňovat prováděná měření.

K výrobě BSA je však třeba hovězího séra, což způsobuje značné problémy. SophoMer F10 je oproti tomu plně syntetický. „Díky tomu, že při výrobě našeho polymeru není třeba žádné složky živočišného původu, odpadá problém s výskytem patogenů a s ním spojená nutnost udělení veterinárních certifikátů. Umožňuje nám to také vyrábět jednotlivé šarže ve standardizované kvalitě, což je v současné době jinak velmi náročné. Zároveň je SophoMer F10 oproti BSA minimálně pětkrát účinnější,“ vyjmenovává hlavní výhody polymeru Martin Burkhard, výkonný ředitel Sophomer.

Firma také v současnosti zahájila práce na první zakázce: s předním evropským výrobcem spolupracuje na vývoji diagnostických souprav, ve kterých bude polymer SophoMer F10 již základní komponentou. Kromě toho se ke konci chýlí i interní testy, které probíhají u několika významných výrobců in Vitro diagnostiky. Pokud vše dopadne úspěšně po technologické i obchodní stránce, nebude nic bránit tomu, aby i největší světoví výrobci začali používat polymer SophoMer F10 při výrobě svých diagnostických sad. Poslední novinkou je pak spuštění vývoje dalších tří polymerů.

Běh na dlouhou trať

Nezbytné náklady, které jsou s růstem firmy spojené, pokryje první investice. Poskytl ji investiční fond i&i Biotech Fund, který se specializuje na vyhledávání a rozvoj unikátních akademických startupů z oblasti vývoje léků, diagnostiky či medicínských technologií. Výše investice do firmy Sophomer se pohybuje okolo 8 milionů Kč, část z toho je ve formě konvertibilní půjčky. „Na tomto mladém českém startupu nás zaujala především jeho dynamika. V rekordně krátkém čase dokázala firma vyřešit podepsání licenční smlouvy, rozběhnout provoz, získat první zakázku či uvést svůj první výrobek na trh. Věříme jejich vědě i schopnosti zaujmout průmyslové partnery. Jsme rádi, že můžeme být u tohoto nadějného projektu již od samého začátku,“ říká Tomáš Maršálek, finanční ředitel i&i Biotech Fund.

Získání prvního investora představuje dosažení důležitého milníku v historii firmy, jejíž vznik je ukázkovým příkladem efektivního transferu technologií. „Transfer technologií je běh na dlouhou trať. Jde však o nezbytnou součást přenosu vědeckých poznatků do praxe, bez níž by zůstalo mnoho skvělých vědeckých objevů zcela nevyužito. Naším úkolem je být na této cestě užitečným prostředníkem, který pomáhá špičkovým technologiím najít své uplatnění na trhu,“ dodává Jiří Moos z bio-inovačního centra i&i Prague, který stojí u projektu od samotného začátku.

Články autora Martin Kovalčík

Nejnovější články

Pohled z praxe
Závod ve vývoji umělé inteligence: Čína versus USA

Čínský gigant Sense Time nedávno ohromil svět představením...

Čínské úspěchy se neomezují jen na software, ale...

Společnost 01 navíc vyvinula i efektivní modely s...

Výsledky tohoto epického souboje titánů formují podobu naší...

Názory
Důvěra spotřebitelů v ekonomiku opět poklesla

Souhrnný indikátor důvěry vyjádřený bazickým indexem se sice...

Do důvěry spotřebitelů se pak propisuje i růst...

Trendy
Aplikace pro správu nemovitostí s analytikou v reálném čase

„Vzhledem k tomu, že procesy správy nemovitostí jsou...

Aplikace SWORP Rent umožňuje organizaci nemovitostí do více...

Nejnovější Aktuality

Cestovní ruch
Pražské zastupitelstvo schválilo novou strategii cestovní ruchu

Součástí strategie na roky 2024–2027 jsou i konkrétní...

Vyhodnocení Koncepce příjezdového cestovního ruchu Zájmy Prahy na...

Analýzy
Stavby se prodražují kvůli neočekávaným nákladům

Z průzkumu společnosti CEEC Research vyplývá, že 26...

Klíčovou roli v regulaci stavebního procesu, a tedy...

Dobré i špatné zkušenosti s řešením neočekávaných nákladů u...

Údaje vycházejí z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q2/2024 zpracované...

Aktuality
V Praze se konal největší bitcoinový festival v Evropě

V Praze během svého vystoupení mimo jiné představil 21...

Češi si bitcoin opravdu velmi oblíbili. K více...