×

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

Úterý 28. března 2023
Přihlásit se / Zaregistrovat se
ikona hodiny15. 3. 2023 13:45

Osm milionů korun pro český akademický startup

Sophomer ohlásil získání svého prvního investora. Je jím investiční fond i&i Biotech Fund, který firmě poskytl zhruba 8 milionů Kč, část z toho ve formě konvertibilní půjčky. Získané peníze firma použije na další vývoj technologie, otevření nové laboratoře v Praze 10 či nezbytné rozšíření týmu o další dva členy. Sophomer vznikl na konci roku 2022 jako výsledek spolupráce Ústavu makromolekulární chemie AV ČR, firmy Elisa Development a bio-inovačního centra i&i Prague. Založení tohoto akademického startupu představuje unikátní příklad úspěšného transferu technologií.

Foto: Shutterstock.com Akademický startup získal první investici Foto: Shutterstock.com

Startup se zabývá vývojem a výrobou syntetických polymerů pro výrobce in Vitro diagnostiky (IVD). Prvním produktem, který tento mladý český startup uvede během následujících měsíců na trh, je polymer SophoMer F10. Tento polymer nahrazuje při imunologickém testování široce používaný bovinní sérový albumin (BSA), který při testech blokuje nechtěné signály, což pomáhá zpřesňovat prováděná měření.

K výrobě BSA je však třeba hovězího séra, což způsobuje značné problémy. SophoMer F10 je oproti tomu plně syntetický. „Díky tomu, že při výrobě našeho polymeru není třeba žádné složky živočišného původu, odpadá problém s výskytem patogenů a s ním spojená nutnost udělení veterinárních certifikátů. Umožňuje nám to také vyrábět jednotlivé šarže ve standardizované kvalitě, což je v současné době jinak velmi náročné. Zároveň je SophoMer F10 oproti BSA minimálně pětkrát účinnější,“ vyjmenovává hlavní výhody polymeru Martin Burkhard, výkonný ředitel Sophomer.

Firma také v současnosti zahájila práce na první zakázce: s předním evropským výrobcem spolupracuje na vývoji diagnostických souprav, ve kterých bude polymer SophoMer F10 již základní komponentou. Kromě toho se ke konci chýlí i interní testy, které probíhají u několika významných výrobců in Vitro diagnostiky. Pokud vše dopadne úspěšně po technologické i obchodní stránce, nebude nic bránit tomu, aby i největší světoví výrobci začali používat polymer SophoMer F10 při výrobě svých diagnostických sad. Poslední novinkou je pak spuštění vývoje dalších tří polymerů.

Běh na dlouhou trať

Nezbytné náklady, které jsou s růstem firmy spojené, pokryje první investice. Poskytl ji investiční fond i&i Biotech Fund, který se specializuje na vyhledávání a rozvoj unikátních akademických startupů z oblasti vývoje léků, diagnostiky či medicínských technologií. Výše investice do firmy Sophomer se pohybuje okolo 8 milionů Kč, část z toho je ve formě konvertibilní půjčky. „Na tomto mladém českém startupu nás zaujala především jeho dynamika. V rekordně krátkém čase dokázala firma vyřešit podepsání licenční smlouvy, rozběhnout provoz, získat první zakázku či uvést svůj první výrobek na trh. Věříme jejich vědě i schopnosti zaujmout průmyslové partnery. Jsme rádi, že můžeme být u tohoto nadějného projektu již od samého začátku,“ říká Tomáš Maršálek, finanční ředitel i&i Biotech Fund.

Získání prvního investora představuje dosažení důležitého milníku v historii firmy, jejíž vznik je ukázkovým příkladem efektivního transferu technologií. „Transfer technologií je běh na dlouhou trať. Jde však o nezbytnou součást přenosu vědeckých poznatků do praxe, bez níž by zůstalo mnoho skvělých vědeckých objevů zcela nevyužito. Naším úkolem je být na této cestě užitečným prostředníkem, který pomáhá špičkovým technologiím najít své uplatnění na trhu,“ dodává Jiří Moos z bio-inovačního centra i&i Prague, který stojí u projektu od samotného začátku.

Články autora Martin Kovalčík

Nejnovější články

Expertní pohled
Únik tepla skrz střechu se prodraží, lze mu snadno zabránit

Jedním z nejdůležitějších kroků při stavbě domu je...

Vzhledem k jejich vynikajícím tepelněizolačním vlastnostem stačí pro...

Trendy
Budoucnost logistiky: AI předpovídá kritické situace

„Digitalizace je dle mého názoru pro společnosti zabývající...

Vzhledem k tomu, že neexistuje jednotná definice, většina...

Umělá inteligence umožňuje softwaru automaticky se učit na...

„Pomocí AI dokážou společnosti ne řešit, ale předvídat...

Expertní pohled
Intenzita DDoS útoků rostla, nejvíce jich míří z Ruska

„I když celkový počet klesl, rostla intenzita jednotlivých...

Posledních několik měsíců roste podíl útoků přímo na...

Podle přehledu DDoS útoků zachycených službami FlowGuard společnosti...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Na jihu Čech jednali o spolupráci s Indií

Zástupci Jihočeské hospodářské komory včera diskutovali s indickým...

Cílem celé návštěvy indického velvyslance bylo posílení hospodářských...

Aktuality
Nový systém investičních pobídek podpoří přidanou hodnotu 

Investice bez přidané hodnoty budou nově podporovány pouze...

Vláda také schválila úpravu podmínek pro získání investiční...

Aktuality
Vladimír Dlouhý je prvním Čechem v čele Eurochambres

Prioritou Vladimíra Dlouhého bude v tomto krizovém období...

Eurochambres, Evropská asociace obchodních a průmyslových komor, je...