×

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

Úterý 28. března 2023
Přihlásit se / Zaregistrovat se
ikona hodiny8. 3. 2022 18:13

Dva miliony dolarů na český lék proti rakovině

i&i Biotech Fund oznamuje svoji další investici, která směřuje do americké společnosti Dracen Pharmaceuticals. Tato firma dokončuje první fázi klinického testování látky DRP-104 (sirpiglenastat), která má potenciál výrazně pomoci při léčbě rakoviny. Podle představitelů fondu jde o velmi nadějný projekt s možností zajímavého zhodnocení.

Foto: Shutterstock.com Dva miliony dolarů pro český lék Foto: Shutterstock.com

Látku DRP-104 vyvinul tým vědeckých pracovníků pod vedením dr. Pavla Majera z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR ve spolupráci s vědci z Univerzity Johnse Hopkinse v Baltimoru v USA. Tato látka dokáže zastavit buněčný metabolismus glutaminu, což je klíčový zdroj dusíku, který rakovinné buňky potřebují ke svému růstu. Jeho absence potlačuje rakovinné bujení. Velké naděje přináší používání látky DRP-104 v tzv. imunoterapii, která se zaměřuje na posilování imunitní reakce organismu vůči nádoru.

Společnost Dracen Pharmaceuticals vyvíjí látku DRP-104 na základě exkluzivní celosvětové licence, kterou zakoupila v roce 2017. Doposud se jí podařilo získat investice ve výši 57 mil. USD, díky čemuž úspěšně dovedla testování látky až do klinické fáze, kdy je lék podáván prvním lidským pacientům. „Současná fáze klinického testování bude ukončena během tohoto roku. Prostředky, které jsme získali díky investici fondu i&i Bio, budou použity na její dokončení a na další rozvoj celé společnosti,“ říká Tom Estock, ředitel Dracen Pharmaceuticals.

Unikátní ekosystém pomáhá při transferu technologií

i&i Biotech Fund (i&i Bio) je nový investiční fond, který svou činnost zahájil ve druhé polovině minulého roku. Vznikl na základě spolupráce českého biotech inkubátoru i&i Prague a Evropského investičního fondu za podpory InnovFin a Panevropského záručního fondu. i&i Bio se stal teprve druhým neamerickým investorem, kterému bylo umožněno do firmy Dracen Pharmaceuticals vstoupit. Tím prvním je již zmíněná společnost i&i Prague.

Celá spolupráce na vývoji látky DRP-104 je skvělou ukázkou fungování unikátního ekosystému, který vznikl okolo Ústavu organické chemie a biochemie. „Kromě samotného ústavu, což je vědecké pracoviště na světové úrovni, ho tvoří další společnosti, které se specializují na podporu transferu technologií z akademické půdy do další fáze jejich vývoje,“ vysvětluje Jaromír Zahrádka, který stojí v čele fondu i i&i Prague. „Díky existenci tohoto ekosystému jsme schopni přinášet do nadějných projektů nejen finanční prostředky, ale i zcela ojedinělé know-how,“ dodává Zahrádka.

„V České republice stále chybí investiční zdroje pro podporu transferu znalostí a technologií k uživatelům a toto je nástroj, jak pomoci nejlepším z technologií dostat se až k pacientům. Fakt, že si Evropský investiční fond vybral ke spolupráci právě jeden z ústavů Akademie věd České republiky ukazuje, že kvalita výzkumu v této instituci dlouhodobě dosahuje úrovně nejvyspělejších zemí Evropy, a to nás samozřejmě velmi těší,“ doplňuje ho Ilona Müllerová, místopředsedkyně Akademie věd ČR.

Články autora Martin Kovalčík

Nejnovější články

Expertní pohled
Únik tepla skrz střechu se prodraží, lze mu snadno zabránit

Jedním z nejdůležitějších kroků při stavbě domu je...

Vzhledem k jejich vynikajícím tepelněizolačním vlastnostem stačí pro...

Trendy
Budoucnost logistiky: AI předpovídá kritické situace

„Digitalizace je dle mého názoru pro společnosti zabývající...

Vzhledem k tomu, že neexistuje jednotná definice, většina...

Umělá inteligence umožňuje softwaru automaticky se učit na...

„Pomocí AI dokážou společnosti ne řešit, ale předvídat...

Expertní pohled
Intenzita DDoS útoků rostla, nejvíce jich míří z Ruska

„I když celkový počet klesl, rostla intenzita jednotlivých...

Posledních několik měsíců roste podíl útoků přímo na...

Podle přehledu DDoS útoků zachycených službami FlowGuard společnosti...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Na jihu Čech jednali o spolupráci s Indií

Zástupci Jihočeské hospodářské komory včera diskutovali s indickým...

Cílem celé návštěvy indického velvyslance bylo posílení hospodářských...

Aktuality
Nový systém investičních pobídek podpoří přidanou hodnotu 

Investice bez přidané hodnoty budou nově podporovány pouze...

Vláda také schválila úpravu podmínek pro získání investiční...

Aktuality
Vladimír Dlouhý je prvním Čechem v čele Eurochambres

Prioritou Vladimíra Dlouhého bude v tomto krizovém období...

Eurochambres, Evropská asociace obchodních a průmyslových komor, je...