Čtvrtek 30. května 2024
ikona hodiny8. 3. 2022 18:13

Dva miliony dolarů na český lék proti rakovině

i&i Biotech Fund oznamuje svoji další investici, která směřuje do americké společnosti Dracen Pharmaceuticals. Tato firma dokončuje první fázi klinického testování látky DRP-104 (sirpiglenastat), která má potenciál výrazně pomoci při léčbě rakoviny. Podle představitelů fondu jde o velmi nadějný projekt s možností zajímavého zhodnocení.

Martin Kovalčík autor

Foto: Shutterstock.com Dva miliony dolarů pro český lék Foto: Shutterstock.com

Látku DRP-104 vyvinul tým vědeckých pracovníků pod vedením dr. Pavla Majera z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR ve spolupráci s vědci z Univerzity Johnse Hopkinse v Baltimoru v USA. Tato látka dokáže zastavit buněčný metabolismus glutaminu, což je klíčový zdroj dusíku, který rakovinné buňky potřebují ke svému růstu. Jeho absence potlačuje rakovinné bujení. Velké naděje přináší používání látky DRP-104 v tzv. imunoterapii, která se zaměřuje na posilování imunitní reakce organismu vůči nádoru.

Společnost Dracen Pharmaceuticals vyvíjí látku DRP-104 na základě exkluzivní celosvětové licence, kterou zakoupila v roce 2017. Doposud se jí podařilo získat investice ve výši 57 mil. USD, díky čemuž úspěšně dovedla testování látky až do klinické fáze, kdy je lék podáván prvním lidským pacientům. „Současná fáze klinického testování bude ukončena během tohoto roku. Prostředky, které jsme získali díky investici fondu i&i Bio, budou použity na její dokončení a na další rozvoj celé společnosti,“ říká Tom Estock, ředitel Dracen Pharmaceuticals.

Unikátní ekosystém pomáhá při transferu technologií

i&i Biotech Fund (i&i Bio) je nový investiční fond, který svou činnost zahájil ve druhé polovině minulého roku. Vznikl na základě spolupráce českého biotech inkubátoru i&i Prague a Evropského investičního fondu za podpory InnovFin a Panevropského záručního fondu. i&i Bio se stal teprve druhým neamerickým investorem, kterému bylo umožněno do firmy Dracen Pharmaceuticals vstoupit. Tím prvním je již zmíněná společnost i&i Prague.

Celá spolupráce na vývoji látky DRP-104 je skvělou ukázkou fungování unikátního ekosystému, který vznikl okolo Ústavu organické chemie a biochemie. „Kromě samotného ústavu, což je vědecké pracoviště na světové úrovni, ho tvoří další společnosti, které se specializují na podporu transferu technologií z akademické půdy do další fáze jejich vývoje,“ vysvětluje Jaromír Zahrádka, který stojí v čele fondu i i&i Prague. „Díky existenci tohoto ekosystému jsme schopni přinášet do nadějných projektů nejen finanční prostředky, ale i zcela ojedinělé know-how,“ dodává Zahrádka.

„V České republice stále chybí investiční zdroje pro podporu transferu znalostí a technologií k uživatelům a toto je nástroj, jak pomoci nejlepším z technologií dostat se až k pacientům. Fakt, že si Evropský investiční fond vybral ke spolupráci právě jeden z ústavů Akademie věd České republiky ukazuje, že kvalita výzkumu v této instituci dlouhodobě dosahuje úrovně nejvyspělejších zemí Evropy, a to nás samozřejmě velmi těší,“ doplňuje ho Ilona Müllerová, místopředsedkyně Akademie věd ČR.

Články autora Martin Kovalčík

Nejnovější články

Expertní pohled
Nefinanční data představují nové bohatství firmy

V oblasti vztahů mezi firmou se svými spotřebiteli...

Veškeré popsané aktivity přitom mají jeden společný cíl...

Cestovní ruch
Prague City Tourism láká na letní dovolenou v Praze

„Všechny marketingové kampaně město financuje z vybraného poplatku...

Kromě výše zmíněných dvou kampaní i letos pokračuje...

Expertní pohled
Bankovní daň opět na stole

V minulých letech se do českého daňového systému...

Konečně, existují jiné způsoby, jak vlády mohou získávat...

Nejnovější Aktuality

Komora.cz
„Flexinovela“ zákoníku práce pomůže i rodičům malých dětí

Skloubit péči o děti, zároveň si udržet kontakt...

„Plánované změny pomohou trhu práce v Česku. Zaměstnanci,...

Cestovní ruch
Nekalé praktiky falešných turistických průvodců skončí

Například tržní řád hlavního města Prahy vymezuje území,...

„Jsem rád, že se podařilo najít formulaci, která...

„Od ledna 2025 si slušní poskytovatelé průvodcovských služeb...

Komora.cz
Zaměstnavatelé novelu zákoníku práce uvítají

Současná praxe, kdy může být výpověď z pracovního...

S tím úzce souvisí další změna zákoníku práce,...