Středa 4. října 2023
ikona hodiny11. 7. 2023 06:25

Korupce ve stavebnictví je na ústupu

Valná většina stavebních společností se v minulém roce nesetkala s požadavkem na úplatek při získávání zakázek. S takovým požadavkem se setkaly pouze 3 % dotázaných společností. Míra korupce ve stavebnictví tak dlouhodobě klesá. Na ústupu je mezi veřejnými zadavateli, zatímco zaznamenána byla v privátním sektoru. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q2/2023 zpracované analytickou společností CEEC Research.

Petr Ondrášek Petr Ondrášek autor

Inženýr ekonomie, působí v analytické a výzkumné společnosti CEEC Research, která se zaměřuje na zpracování výzkumů a analýz vývoje vybraných sektorů ekonomiky.

Foto: Shutterstock.com Korupce ve stavebnictví je na ústupu Foto: Shutterstock.com

Stavební společnosti při získávání zakázek považují za nejdůležitější péči o dlouhodobé zákazníky. Dotazované společnosti získávají zakázky různými způsoby, které hodnotily na škále od 0–10, kde 0 znamená způsob, který firma vůbec pro získávání zakázek nevyužívá, zatímco 10 je způsob, který je naprosto klíčový pro tvorbu celoročních tržeb. Největší důležitost stavební firmy přisuzují dlouhodobé spolupráci se zadavatelem (7,4), dále získání zakázky přes poptávková či výběrová řízení (6,6) a mezi běžné způsoby získávání zakázek patří také přímé oslovení zákazníkem (5,5).

Valná většina dotázaných stavebních společností se v uplynulém roce nesetkala s požadavkem na úplatek při získávání zakázek. S takovým požadavkem se setkaly pouze 3 % dotázaných společností. Míra korupce ve stavebnictví, kterou studie pravidelně sleduje, tak dlouhodobě klesá a je o polovinu menší, než byla před pěti lety. Diskutovali o tom účastníci Setkání lídrů českého stavebnictví.

„Mezi sledovanými parametry studie bych rád upozornil na pozitivní fakt, že míra korupce ve stavebnictví skutečně dlouhodobě klesá, přičemž u veřejných zadavatelů podle dotazovaných stavebních firem prakticky mizí,“ poznamenal Michal Vacek, výkonný ředitel CEEC Research.

Analýza ukázala, že část firem se s požadavkem na úplatek setkala v privátním sektoru u soukromých zadavatelů. Je patrné, že mezi veřejnými zadavateli v uplynulých letech velmi pozitivní roli sehrává transparentnost digitalizace celého procesu administrace a elektronické zadávání veřejných zakázek či povinnost on-line zveřejňovat informace v registru smluv. Stavební společnosti většinou získávají zakázky na základě dlouhodobě korektních dodavatelských vztahů se soukromými zadavateli, nebo postupují striktně podle zákona v případě veřejných zakázek, proto se minimalizuje výskyt podobných požadavků.

„Stavebnictví má z minulosti pořád cejch, že obor je zkorumpovaný, ale čísla prokazují změnu, kterou sám vnímám. Je třeba o tom mluvit, zvláště chceme-li do stavebnictví lákat mladé lidi z vysokých škol,“ reagoval Robert Špalek, předseda České komory autorizovaných inženýrů ve výstavbě, na červnové konferenci Setkání lídrů českého stavebnictví na Pražském hradě.

Stavební firmy při získávání zakázek zpravidla mají svoje interní pravidla, která se týkají kapacit, kalkulace cenových nabídek či termínů plnění zakázek. Na 66 % dotázaných společností porušuje své interní směrnice při získávání zakázky zřídka nebo výjimečně. Pouze necelá třetina dotázaných uvedla, že nikdy své interní směrnice neporušuje. U společností, které se někdy k porušení směrnic uchýlí, se jedná převážně o atraktivní stavební zakázky, ať už se to týká tlaku na ceny, nabízení až dumpingových cen, nebo způsobu realizace v nestandardních termínech dodávek. Některé specializované stavební společnosti se v určitých případech své směrnice údajně rozhodly porušit, aby získaly specializovanou stavební zakázku z důvodu, že je jich na trhu nedostatek.

Výzkum čerpá ze 139 osobních, telefonických a elektronických interview, uskutečněných v malých, středních a velkých stavebních společnostech s jejich vrcholovým vedením. Kvartální analýzu českého stavebnictví za Q2/2023 v plném znění najdete na www.ceec.eu.

Články autora Petr Ondrášek

Nejnovější články

Pohled z praxe
O krok napřed před nejlepšími

Tolik dnešní tak trochu jiný pohled na Konplan,...

V příští epizodě se zaměříme na to, co...

Aktuality
Začíná lázeňský a balneologický kongres

„Přípravy tohoto setkání byly opravdu dlouhé a intenzivní,...

Program je rozdělen do tří sekcí – ESPA,...

Analýzy
Přes 40 % zákazníků neplatí faktury včas

„Opožděné platby zatím větší část firem finančně nepoškozuje....

„Pracovníky, které firmy potřebují na dokončení zakázek, ale...

Nejnovější Analýzy

Analýzy
Přes 40 % zákazníků neplatí faktury včas

„Opožděné platby zatím větší část firem finančně nepoškozuje....

„Pracovníky, které firmy potřebují na dokončení zakázek, ale...

Analýzy
Firmy by chtěly jít do regionů, ale nemají kam

„Počet firem, které hledají klidnější lokality nebo expandují...

Ve srovnání s Prahou, kde se nejdražší a...

Po regionech jako další lokalitě ke svému pražskému...

Analýzy
Veřejný sektor utrácí za zadané veřejné zakázky více než vloni

V 1. pololetí 2023 bylo vydáno 5 191...

Určitá část z oznámených zakázek je v následujících...

„Po odečtení zadaných a zrušených zakázek na uchazeče...

V první polovině letošního roku bylo vysoutěženo a...