Středa 22. května 2024
ikona hodiny2. 10. 2023 15:09

Veřejný sektor utrácí za zadané veřejné zakázky více než vloni

V první polovině letošního roku bylo veřejnými zadavateli vysoutěženo a zadáno 18 753 veřejných zakázek, což je o 32,1 % více než ve stejném období předchozího roku. Hodnota zakázek zadaných v 1. pololetí 2023 činila 303,6 miliard korun a vzrostla o 26,0 %. Nejvýznamnější objem představují veřejné zakázky na stavební práce, které tvořily 31,8 % z celkového hodnoty. Finanční hodnota stavebních zakázek zadaných veřejným sektorem ale meziročně klesla o 1,5 %. Vyplývá to ze studie zpracované analytickou společností CEEC Research.

Petr Ondrášek Petr Ondrášek autor

Inženýr ekonomie, působí v analytické a výzkumné společnosti CEEC Research, která se zaměřuje na zpracování výzkumů a analýz vývoje vybraných sektorů ekonomiky.

Foto: Shutterstock.com Veřejný sektor utrácí za zadané veřejné zakázky více než vloni Foto: Shutterstock.com

V 1. pololetí 2023 bylo vydáno 5 191 oznámení o veřejné zakázce, což ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku představovalo růst o 6,3 %. Celková předpokládaná hodnota oznámení o zakázce činila 245,1 mld. Kč a byl zaznamenán její nepatrný růst o 0,1 %, což lze považovat spíše za stagnaci. Pokud bychom modelově posuzovali pouze zakázky s hodnotou pod 1 miliardu korun, dostaneme meziroční pokles hodnoty oznámených zakázek o 1,3 %.

Největší oznámenou zakázku v březnu vydala Správa železnic na systém zlepšení bezpečnosti dopravy ETCS na trase od státní hranice s Německem do Kralup nad Vltavou v očekávané hodnotě 12,8 miliard korun. Dalšími obřími zakázkami jsou rámcová dohoda na dodávky biosložky pohonných hmot, oznámená společností ČEPRO za 10,5 miliard korun, nebo rámcová dohoda na dodávky železničních elektrických jednotek pro veřejnou dopravu od Českých drah v hodnotě 8,4 miliard korun.

Zdroj: CEEC Research Zdroj: CEEC Research

Určitá část z oznámených zakázek je v následujících měsících zrušena a některé z nich mohou být znovu oznámeny jako další zakázka. Ze zakázek, které byly oznámeny v 1. pololetí 2023, jich bylo zrušeno 10 %. Co se týká předběžného objemu, byly zatím zrušeny zakázky za 13,9 miliard korun, což je 6 % z celkové hodnoty oznámených zakázek. Největšími zrušenými zakázkami byly výstavba fotovoltaické elektrárny od společnosti 3L real v očekávané hodnotě 1,7 miliard korun nebo nájem motorových jednotek DMU140 v hodnotě 1,3 miliard korun, kde zadavatelem byly České dráhy.

Zdroj: CEEC Research Zdroj: CEEC Research

„Po odečtení zadaných a zrušených zakázek na uchazeče zbývá v systému ještě 184,9 miliard, tedy 75 % veřejných zakázek, které byly letos oznámeny, ale nebyly zatím zadány nebo zrušeny. Tyto se budou promítat do ukazatelů zadaných veřejných zakázek v dalších měsících,“ vysvětluje Michal Vacek, výkonný ředitel CEEC Research.

Oznámení o zadání zakázky zhotovitelům

V první polovině letošního roku bylo vysoutěženo a zadáno 18 753 zakázek, což je o 32,1 % více než ve stejném období předchozího roku. Hodnota zakázek zadaných v 1. pololetí 2023 činila 303,6 mld. Kč a vzrostla o 26,0 %. Kromě nízké základny přispěla k meziročnímu růstu velká zakázka FN Motol na nákupní systém na léčiva v hodnotě 20 mld. Kč. Pokud bychom modelově posuzovali pouze zakázky s hodnotou pod 1 mld. Kč, dostaneme meziroční růst hodnoty zadaných zakázek o 9,1 %. Nejvýznamnější objem představují veřejné zakázky na stavební práce, které tvořily 31,8 % z celkové hodnoty. Finanční hodnota stavebních zakázek zadaných veřejným sektorem ale meziročně klesla o 1,5 %.

„Na MMR usilujeme o zlepšení kultury zadávání veřejných zakázek v ČR tak, aby kvalita a udržitelnost stály v popředí zájmu veřejných zadavatelů,“ říká Ivan Bartoš, ministr pro místní rozvoj ČR.

Největší zadanou veřejnou zakázkou první poloviny roku byla zakázka Fakultní nemocnice Motol na dynamický nákupní systém na léčivé přípravky v hodnotě 20 miliard korun, kde bylo vybíráno z 15 nabídek uchazečů. Druhou největší zakázkou je výstavba multifunkční sportovní haly v Brně, kterou zadalo v lednu statutární město Brno v hodnotě 4,444 miliard korun (vybíralo ze 4 nabídek uchazečů). Mezi největší patří také zakázka na dodávku elektrické energie v hodnotě 4 miliard korun pro společnost Solution and Services, kde byla podána pouze jedna nabídka.

Z hlediska počtu nabídek byl nejrozsáhlejší tendr na služby mobilního operátora pro resort Ministerstva průmyslu a obchodu, kde bylo podáno 149 nabídek, nebo výběrové řízení vypsané Ministerstvem obrany na nákup kancelářských potřeb z počtu 121 nabídek a výběrové řízení na operační prádlo s mikrovláknem, kde zadavatelem byla Fakultní nemocnice Brno a zpracovala 56 nabídek uchazečů.

Články autora Petr Ondrášek

Nejnovější články

Cestovní ruch
První jarní výsledky turistického průmyslu: Praha dohání Vídeň! 

Duben navazoval na dobré zprávy pro české hotely...

„Když jdu z našeho hotelu Josephine (v Ungeltu),...

Nejlepších tržeb v Evropě dosáhla v dubnu s...

Duben začátek jara a hlavní turistické sezóny. Velikonoce...

A mimochodem: Poslední graf dobře ukazuje vývoj turismu...

Aktuality
Česko pomáhá udržet bezpečnost jaderných elektráren na Ukrajině

Právě taková potřeba vyvstala letos v Rovenské jaderné...

Před potvrzením zakázky tedy bylo potřeba zpracovat návrh...

Tento projekt dokládá, že Česko dokáže nabídnout technologická...

Expertní pohled
Zájem o brigádníky letos poklesl

Propad nabízených brigádnických pozic je patrný napříč celou...

Novela zákoníku práce přináší do světa brigád i...

Nejnovější Analýzy

Analýzy
Kyberzločinci zneužívají nové zranitelnosti o 43 % rychleji

Společnost Fortinet, světový lídr v oblasti kybernetické bezpečnosti...

Útoky začaly v průměru 4,76 dní poté, co...

Útoky se týkaly méně než 9 % všech...

Botnety prokázaly neuvěřitelnou odolnost – v průměru trvalo...

Analýzy
V centru Prahy je už každý šestý byt Airbnb

Ubytování AirBnB se, po covidovém útlumu, rychle vrací...

Situace je alarmující. „Po státu chceme, aby zajistil...

Rakouský parlament přijal v roce 2018 nový zákon...

Nové regulace v Německu přinášejí hostitelům povinnost registrovat...

Ještě přísněji se postavil letos v září soukromým...

Analýzy
Nejistá budoucnost českých firem

I když panuje všeobecný optimismus ohledně AI a...

Respondenti z českých firem uvádějí, že GenAI má významný...

V širším měřítku zůstává pro firmy problémem kybernetická...

Výzkum také odhaluje důležitost moderní datové infrastruktury v...