Úterý 27. února 2024
ikona hodiny4. 8. 2023 07:00

Kvalita DDoS útoků na české firmy výrazně vzrostla

Počet i intenzita DDoS útoků na české firmy v červnu výrazně vzrostly. Kromě již déle trvajícího nárůstu intenzity jednotlivých útoků se objevily i sofistikované útoky, které nebyly založeny na síle, ale využívaly známé slabiny síťových zařízení. Vyplývá to z pravidelné měsíční analýzy statistik provozu služeb FlowGuard české společnosti ComSource, která se zaměřuje na kyberbezpečnost a síťovou infrastrukturu.

Václav Kotyk autor

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

„V červnu jsme zaznamenali specifický útok na slabinu starších verzí některých síťových zařízení. Útok vedl k jejich restartování, jehož důsledkem docházelo k výpadku služeb v řádu několika minut. Protože útok postihoval ve stejný čas i záložní zařízení, mohl mít opravdu vážné následky. Využíval přitom známé slabiny, jednalo se tak o sofistikovanou aktivitu. Jedinou prevencí před takovým útokem je dodržování upgradů všech zařízení v síti,“ říká Jaroslav Cihelka, expert na kybernetickou bezpečnost a spolumajitel společnosti ComSource.

Již několik měsíců v řadě roste intenzita jednotlivých útoků. Ty v některých případech dosahují intenzity i přes 100 Gbps, tedy i tisíckrát více, než je kapacita běžného firemního připojení. I několikaminutový útok na servery tak zajistí nedostupnost služeb či internetových stránek. V posledním měsíci nicméně poklesl počet míst a zařízení, ze kterých útoky probíhají – počet zdrojových IP adres podílejících se na útocích se vrátil na lednovou úroveň.

Podle přehledu DDoS útoků zachycených službami FlowGuard společnosti ComSource se v červnu počet zemí, ze kterých na firmy a instituce v České republice útoky mířily, přiblížil hodnotě 200. Nejvíce útoků bylo po čtyřměsíčním kralování Asie z Evropy, žebříčku intenzity útoků kralovala poprvé po dlouhé době Jižní Amerika. Z pohledu zemí bylo stejně jako v květnu nejvíce útoků z USA. Nejintenzivnější útoky směřovaly z Brazílie. Celkový objem odfiltrovaného škodlivého provozu v červnu oproti předchozímu měsíci výrazně vzrostl.

O FlowGuard

Detekční zařízení FlowGuard vzniklo v laboratořích společnosti ComSource. Funguje na principu rozpoznání potenciální hrozby již v toku dat mířících na síť a jeho vyčištění od nežádoucího provozu. Organizacím pomáhá detekovat všechny druhy DDoS útoků. Blokuje data z podezřelých zdrojů, a přitom nezasahuje do běžného provozu jejich sítě. Díky strojovému učení FlowGuard neustále zvyšuje svou efektivitu a naddimenzovaná kapacita čistícího centra zaručuje spolehlivost v každé situaci.

O společnosti ComSource

Společnost ComSource se v oblasti kybernetické bezpečnosti a síťové infrastruktury pohybuje od roku 2010. Poskytuje vysoce profesionální služby a dodává ta nejlepší infrastrukturní a bezpečnostní řešení on-premise, v cloudu nebo v hybridních prostředích. Díky vlastní laboratoři ComSource vyvinul a dále rozvíjí i vlastní řešení a služby. Nejvýraznější z nich je systém FlowGuard chránící před DDoS útoky. ComSource má CSIRT tým, je aktivním členem AFCEA a projektu FENIX. Společnost má své pobočky v Praze, Písku a v Bratislavě.

Články autora Václav Kotyk

Nejnovější články

Aktuality
Moravskoslezský kraj tahounem v zelených a chytrých řešeních

Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO)...

Čtyři vzájemně propojené živé laboratoře mají za cíl...

Důležitou součástí bude sledování změn v regionu optikou...

„Vzdělání, podnikání, inovace a spolupráce státní správy se...

Cestovní ruch
Cestovní ruch pro všechny

V úvodním slovu doc. Ing. Ilona Švihlíková, Ph.D....

Ing. Dagmar Zorková, Ph.D. z Panevropské univerzity zdůraznila, že...

V rámci workshopu se účastníci konference dozvěděli bližší informace...

Cestovní ruch
Nové výzvy i posílení spolupráce

Czech Convention Bureau funguje v rámci organizační struktury...

„Spolupráci mezi regionálními subjekty vnímáme jako klíčovou pro...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Moravskoslezský kraj tahounem v zelených a chytrých řešeních

Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO)...

Čtyři vzájemně propojené živé laboratoře mají za cíl...

Důležitou součástí bude sledování změn v regionu optikou...

„Vzdělání, podnikání, inovace a spolupráce státní správy se...

Aktuality
Wienerberger obnovuje výrobu v závodech

Od ledna společnost postupně spouští závody v Hranicích,...

Wienerberger také investuje do aktivit spojených s udržitelným...

Rok 2024 bude pro stavební trh rokem očekávání...

Aktuality
V Brně se představí trendy v udržitelném byznysu

„Udržitelnost by měla být klíčovou součástí každé firmy,...

Hlavní součástí programu jsou přednášky odborníků z oblasti...