úterý 8. října 2024
ikona hodiny 1. 2. 2024 06:55

Dlouhodobý výhled ceny elektřiny

Evropskou energetiku čeká v následujících dvaceti letech velká transformace spojená s odchodem od uhlí k obnovitelným zdrojům. Už v roce 2030 by podle odhadů produkce mělo 60 % vyrobené elektřiny v EU pocházet z OZE, v roce 2035 by měl tento podíl vystoupat už ke třem čtvrtinám. OZE tak budou mít čím dál tím větší vliv na tvorbu velkoobchodní (burzovní) ceny elektřiny v EU.

Radek Novák autor

analytik České spořitelny

Tomáš Kozelský autor

analytik České spořitelny

Foto: Shutterstock.com
Jaký je dlouhodobý výhled ceny elektřiny? Foto: Shutterstock.com

Průměrná cena aukcí garantované výrobní ceny elektřiny v Německu se za poslední rok soutěžila ve výši 68 EUR/MWh v případě solárních elektráren a 73 EUR/MWh u větrných onshore elektráren (pozn. tato hodnota nezohledňuje cenu za odchylku). Proti roku 2022 se německé aukční ceny u fotovoltaických i větrných elektráren z důvodu nárůstu nákladů zvýšily zhruba o čtvrtinu.

Ze studií zaměřených na dlouhodobý výhled cen elektřiny v EU vyplývá, že v roce 2030 se bude cena silové elektřiny v EU (či v Německu) pohybovat v rozmezí 67-82 €/MWh. Jedna studie vidí cenu v roce 2030 ještě níže na 50 EUR/MWh.

Budoucí cenu elektřiny je možné odvodit i z parametru LCOE (celkové náklady na výrobu 1 MWh elektřiny). Podle různých studií jsou již nyní náklady na výrobu elektřiny z větrných i fotovoltaických elektráren v EU nižší než v případě fosilních zdrojů. A do budoucna by se měly i nadále snižovat.

Stáhněte si celou studii

370168

Zobrazit

Velkoobchodní cenu elektřiny v ČR bude i v příštích dvou desetiletích určovat rovnováha poptávky (spotřeby) a nabídky (výroby) elektřiny v EU. Zatímco poptávka by se z více důvodů měla zvyšovat, v produkci se čeká velká transformace. Ta je dána odchodem od spalování uhlí k bezemisním zdrojům energie.

Největším evropským hybatelem je v tomto ohledu Německo. Tamní vláda přijala novelu zákona o obnovitelné energii, která stanoví, že země bude od roku 2035 získávat elektřinu takřka výhradně z obnovitelných zdrojů. Úprava nadále počítá s tím, že do roku 2030 bude Německo vyrábět 80 % energie z obnovitelných zdrojů. V roce 2023 vyrobilo Německo 55 % elektřiny z obnovitelných zdrojů.

Budoucnost evropské energetiky bude patřit obnovitelným zdrojům. V roce 2030 dosáhne instalovaná kapacita OZE v EU podle odhadu výzkumníků z Kolínské univerzity minimálně 65 % celkové instalované kapacity na výrobu elektřiny. Konzultační společnost Energy Brainpool předpovídá tento podíl na zhruba 70 % v roce 2030 a na 85 % v roce 2050.

Nejnovější články

Analýzy

Česko: Zelený tygr nebo lenochod?

Česká republika má dle dat druhou nejlepší kombinaci...
Analýzy

Příležitost pro obchod i dodavatele

Privátní značky v České republice dosahují stále vyšší...
Názory

Migrace – důvod proč Okunův zákon v USA letos nebude platit

Americká konjunktura na konci minulého kvartálu stála na...

Nejnovější Analýzy ze Spořky

Analýzy ze Spořky

Proč Česko není Singapur?

Růst české ekonomiky je v posledních letech hodně...
Analýzy ze Spořky

Čína a ekonomika hrubé síly

Musíme opustit představu, že je možné konkurovat čínské...
Analýzy ze Spořky

Potřebujeme tři Marshallovy plány

V 90. letech byla produktivita v západní Evropě...