Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Červencová data poradenské společnosti STR přinesla první zprávu o cestování v Evropě a letní výkonnosti českých hotelů. Po květnových rekordech a červnovém propadu, jsou česká červencová data, dá se říci, průměrná. České hotely dokázaly meziročně zvýšit tržby o inflaci. Náš růst je oproti Evropě zhruba dvojnásobný, ale některé země rostou výrazně více.
Červenec je specifický (prázdninový) měsíc. Obrovských tržeb dosahuje jižní „přímořská“ Evropa, což vytahuje celoevropský průměr nad 170 Euro na pokoj a noc. To je o více než 64 % nad Českou republikou (104 euro).
Zajímavé je, že Chorvatsko letos lehce zlevnilo, neboť loňských 270 euro přineslo jen 68,8 % obsazenost. Řecko naopak zdražilo o více než 30 % a zvýšilo obsazenost na 80,9 %. Ještě vyšší obsazenosti dosahuje naše hlavní město Praha (81,4 %) – ovšem meziroční růst tržeb je u Řecka 38,4 % – u Prahy jen 11,3 %.
Další zajímavostí je Francie a Paříž, s dominující světovou událostí – olympiádou. Pařížské červencové ceny – 423,33 euro (přes 10 000 Kč za noc průměr) byly skutečně olympijské. Nicméně meziroční turistická obsazenost města poklesla o 12,4 % a tržby vzrostly jen o 4,6 % (silný podprůměr v evropském srovnání). Z dat STR také vysvítá, že zatímco válka na Ukrajině škodí turismu v přilehlých zemích, samotného Ruska se příliš v posledních dvou letech nedotýká. Meziroční růst tržeb 45,0 % (nejvíce v Evropě) a v absolutních hodnotách jsou tržby na pokoj již o 9 % nad Českou republikou. Naštěstí se nejedná o trh, se kterým bychom se měli srovnávat. V našem středoevropském rybníku je štikou Budapešt, pravidelný pořadatel sportovních akcí (nyní to byly závody F1).
„Léto není špatné, lidé cestují, Praha je plná, především díky Čechům, Němcům a Polákům. Až polovina rezervací se dělá na poslední chvíli,“ hodnotí Jaroslav Svoboda, majitel největší české hotelové skupiny Czech Inn Hotels, která v roce 2023 ubytovala 1,5 milionů hostů, a dodává: „Na datech je krásně vidět, jak jsme v porovnání s Evropou cenově dostupní. Navíc koruna oslabila, takže dovolená doma nebo jen transitní přespání se lidem vyplatí. A je zde velmi bezpečno. Nicméně situace odvětví úplně růžová není. Je to vidět i na tom, že v Praze je v současnosti k prodeji zhruba polovina obrovských mezinárodních hotelů.“
Červenec jako prázdninový měsíc má jistá specifika. Skokově rostou ceny v jižních mořských státech jako Itálie, Řecko a podobně. Tyto táhnou pak i celoevropské průměry. Evropa je v průměru cenově 64 % nad Českou republikou v tomto červenci. To je hodně. V samotné České republice jde o měsíc, kdy se i mimopražské regiony turisticky zaplňují. STR přehled se však primárně věnuje lepším a větším hotelům, tak tento jev výsledky úplně nezohledňují.
Graf jinak dobře ukazuje vývoj turismu během uplynulých dvou let.