Úterý 25. června 2024
ikona hodiny6. 2. 2024 06:49

Turismus v Česku v roce 2023: Nové trendy v cestování

Společnost HotelTime Solutions provozuje cloudové systémy v oboru hotelnictví, gastronomie, wellness a konferencí pro více než 400 hotelů napříč Českou republikou, a proto disponuje naprosto unikátními daty o změnách chování zákazníků a situaci v českých hotelech.

Dagmar Schejbalová autor

Foto: Shutterstock.com Turismus v Česku v roce 2023: Změna v národnostním složení cizinců, ale také nové trendy v cestování Foto: Shutterstock.com

Jak vypadal cestovní ruch v Česku v roce 2023, které národnosti k nám zamířili nejčastěji, jak se změnila obsazenost hotelů v porovnání s předchozími roky, a jaké trendy jde pozorovat v chování turistů, to vše si můžete přečíst v následujícím článku.

Národnosti – Češi objevili Prahu, v regionech beze změny

V roce 2023 dominovali mezi klienty českých hotelů převážně Češi (každý druhý host byl Čech!) a naši sousedé z Německa, Slovenska a Polska. Z grafu níže je patrné, že polovinu hostů tvořili Češi a celé 2/3 pak Češi a sousední země (bez Rakouska). Pro Rakušany, kteří jsou sami o sobě turistickou velmocí (a bývalé centrum mocnářství ) není Česká republika turisticky zajímavou destinací.

Významný propad vidíme u turistů ze vzdálenějších států, kteří dříve tvořili skoro třetinu z celkové návštěvnosti, a nyní sotva jednu pětinu hostů. Chybí dříve významné skupiny turistů z Asie, Ameriky a pochopitelně Ruska.

„Trend pochopitelně pozorujeme, je příjemné slyšet češtinu nejen na ulicích, ale i v hotelu. Turistika se změnila a přijíždějí Češi a naši sousedé, s výjimkou tedy Rakušanů,“  vysvětluje Jaroslav Svoboda, majitel společnosti Czech Inn Hotels, která je současnou jedničkou na českém trhu se skoro 1,5 milionem ubytovaných hostů v roce 2023. „Jsme česká firma a Češi jsou naši oblíbení klienti, ale znamená to propad tržeb ve službách a gastronomii, protože zahraniční turisté jsou obecně zvyklí více utrácet.“

Zdroj: HotelTime Solutions Zdroj: HotelTime Solutions

Regionální rozdíly

Přestože průměrná obsazenost českých hotelů je oproti roku 2019 stále v propadu, přesto vidíme zajímavý regionální vývoj. První místo Prahy, tradičního tahouna české turistiky, nikoho nepřekvapí, ale na druhé místo se již prodrala jižní Morava, následuje lázeňský Karlovarský kraj, oblíbený především mezi návštěvníky z Německa, a posledním relativně turisticky úspěšným regionem je kraj Jihočeský.

Zdroj: HotelTime Solutions Zdroj: HotelTime Solutions

Roste zájem o pobyty pro singles

Zatímco cestování bylo vždy spojováno především se společnou dovolenou rodin, partnerů nebo přátel, podle dat společnosti HotelTime Solutions v roce 2023 vzrostl zájem o pobyty pro jednu osobu. Jedním faktorem je pochopitelně počet služebních cest a pracovních pobytů, částečně se ovšem nenápadně objevuje nový trend dnešní doby, kdy zejména mladí lidé neváhají vyrazit na cesty pouze jako singles, tedy bez doprovodu partnera nebo přátel. Dříve neobvyklý model dovolené pro jednoho se tak možná stává v hotelnictví novým fenoménem, který se bude objevovat v budoucnu stále častěji.

Platby kartami v hotelech stagnují

Velké téma byly v posledních letech platby kartou versus hotovostní platby. Data ukazují, že bezhotovostní platby byly v hotelech dvoutřetinové již před covidem a jejich nulový nárůst jistě překvapí. Zatímco u maloobchodního prodeje bychom dostali jistě dramatický nárůst bezhotovostních plateb v letech 2016-2023, u hotelů tomu tak není. V roce 2023 byly bezhotovostní platby na stejné úrovni jako v roce 2016. „Velké hotely mít bezhotovostní platby pochopitelně musí, většina hostů to preferuje,“ říká Jaroslav Svoboda a pokračuje: „Ale rozumím menším provozovnám, které se těmto typům plateb vyhýbají, protože to stojí dost peněz. Například my platíme miliony korun měsíčně. Kdyby provizi z platebních karet platili zákazníci, tak by si to asi rozmysleli.“

Zdroj: HotelTime Solutions Zdroj: HotelTime Solutions

Stále rostou nadnárodní hráči v rezervacích pobytů, zejména Booking.com

Dalším globálním trendem je využívání aplikací a velkých portálů pro ubytování. Dominantní platforma Booking.com kontinuálně roste covid-necovid. Od roku 2019 se čísla zvýšila z 30 % rezervací na celých 37 %. „Vývoj jde tímto směrem, ale jedná se o další nemalé peníze, které nezůstanou v ČR. Jde často až o 18 % ceny pokoje. Některé hotely nabízejí při jednání s přímým klientem lepší ceny než booking.com. Nám to pomohlo zvýšit přímý prodej až o desítky procent,“ vysvětluje Jaroslav Svoboda.

Články autora Dagmar Schejbalová

Nejnovější články

Analýzy
Spokojenost zaměstnanců v Česku klesá, globální trend je opačný

Výsledky průzkumu také ukázaly, že ke spokojenosti Čechům...

Průzkum, který se zaměřil na spokojenost jednotlivců s...

Striktně ekonomický aspekt práce sice zůstává pro zaměstnance...

Průzkum podtrhl i rostoucí zájem zaměstnanců o programy...

Trendy
Nelisa snižuje výdaje na online nábor až o 80 %

„Programatické inzerování umožňuje efektivnější a cílenější oslovování pasivních...

„Náš systém pro automatické nakupování inzertních prostorů a...

Pro personalisty využívání Nelisy znamená výrazné ulehčení práce...

Za dobu jejího fungování na trhu Nelisu využilo...

Aktuality
Technologické firmy v ČR ještě posílí

„V posledních dvou letech jsme v ČR zaznamenali...

„Věříme, že investice onsemi podpoří transformaci České republiky...

Nejnovější Cestovní ruch

Cestovní ruch
Hainan Airlines obnovili svoji linku z Prahy do Pekingu

„Těší mě, že se nám po dlouhých jednáních...

„Jsem velmi rád, že se podařilo na základě...

„Dnes obnovená linka do Prahy je již jedenáctou...

Hainan Airlines v současnosti provozuje z Číny více...

Cestovní ruch
Pražské zastupitelstvo schválilo novou strategii cestovní ruchu

Součástí strategie na roky 2024–2027 jsou i konkrétní...

Vyhodnocení Koncepce příjezdového cestovního ruchu Zájmy Prahy na...

Cestovní ruch
Last minute zájezdy jsou levnější než loni

Prodeje zájezdů cestovních kanceláří letos dosahují podobné úrovně,...

Při stanovování cen ze strany CK jsou hlavními...