Středa 4. října 2023
ikona hodiny21. 8. 2023 10:43

Praha od roku 2019 dramaticky zaostává oproti konkurenci

Česká hotelová krize je za dveřmi

Nejnovější (červencová) data poradenské společnosti STR ukazují, že hotelový trh se otáčí směrem dolů a Česká republika s Prahou nepatří k těm, kteří jdou proti trendu. Bohužel naopak. K tomu jedna z nejvyšších inflací vyspělého světa. Pozitivní zprávou je, že oproti roku 2022, kdy končila opatření proti šíření covidu, se meziročně zvýšil v ČR počet hotelových hostů. 

Dagmar Schejbalová autor

Foto: CIH Hotelová krize je za dveřmi Foto: CIH

Již v červnu jsme varovali před jednostranným čtením výsledků – ve smyslu: Je to lepší než v roce 2022. Hostů (a cizinců) přijíždí do ČR více, hotely nejsou poloprázdné a atakují hranici 80 %. Nicméně čísla obsazenosti o moc výše jít nemohou. Cena pokojů, což je ekonomicky stejně důležité číslo a pro sledování trhu – důležitější, naopak vypadá velmi varovně. Meziroční nárůst okolo 10 % nepokrývá ani nominální inflaci, natož inflaci hotelovou (potraviny, energie, mzdy), která je meziročně skoro trojnásobná.

Ceny padají výrazně i meziměsíčně – ČR z červnových 118 euro na necelé 102 eura v červenci. V Praze je rozdíl ještě vyšší. Skoro čtvrtinový odskok Budapešti a 20 % Vídně v aktuálních cenách. Jsme blíže Bratislavě než těmto tahounům středoevropského prostoru. To přitom bylo naše místo.

Zdroj: CIH Zdroj: CIH
Zdroj: CIH Zdroj: CIH
Zdroj: CIH Zdroj: CIH

„Lidé cestují více, i do České republiky, ale trh evidentně ochlazuje a české výsledky nejsou ani varovné – jsou špatné,“ reaguje Jaroslav Svoboda, majitel největší české hotelové sítě Czech Inn Hotels. „Začínáme hrát jakousi regionální druhou ligu, to nikdy nebylo naše místo. ČR je tak s bídou někde u roku 2019 (růst REVPAR – což je kombinace obsazenosti a ceny je skoro 0 – tedy 1,2 %), klesla oproti roku 2019 červencová obsazenost o cca 10 % a ceny vzrostly o 10-15 %) – naši konkurenti jako Budapešť – jsou o 54 % výše. Varšava o 42,6 %. I Vídeň o 25,7 %. A to ještě Evropa, se kterou se srovnáváme, není zrovna ekonomickým tygrem v těchto letech. Celosvětově nám vlak ujíždí mnohem rychleji. “

Červencová (prázdninová) čísla jsou z hlediska obsazenosti lehce atypická. Na vrcholu jsou jižní země, v ČR vždy venkov trochu dohání Prahu. Je tradiční drobný pokles v cenách (letos výraznější), neboť klesá byznysová turistika.  Zde je nedobrá situace ČR zřetelnější. Z červencových čísel českých hotelů vynikají v obsazenosti hotely skupiny Czech Inn Hotels. Wellnes Hotel STEP 88,3 %; pětihvězdičkový The Grand Mark Prague 89,8 % (s cenou 323,52 euro), Josephine Old Town Square Hotel 95,9 % (s cenou 143,27 euro) a Hotel Merkur dokonce 97,8 %.

„Já jsem stará škola a vždy mě zamlada učili, že z prázdného pokoje nic nevyděláte,“ vysvětluje obchodní ředitel skupiny, Petr Chábera, a dodává: „Nicméně cenové otřesy – směrem nahoru v nákladech a směrem dolů na trhu – jsou více než varovné. Tlak se zvyšuje.“

Nejnovější články

Pohled z praxe
O krok napřed před nejlepšími

Tolik dnešní tak trochu jiný pohled na Konplan,...

V příští epizodě se zaměříme na to, co...

Aktuality
Začíná lázeňský a balneologický kongres

„Přípravy tohoto setkání byly opravdu dlouhé a intenzivní,...

Program je rozdělen do tří sekcí – ESPA,...

Analýzy
Přes 40 % zákazníků neplatí faktury včas

„Opožděné platby zatím větší část firem finančně nepoškozuje....

„Pracovníky, které firmy potřebují na dokončení zakázek, ale...

Nejnovější Cestovní ruch

Cestovní ruch
Uvolňujeme personalistům ruce

Začneme od cestování? Jaký čas prožívá letecké cestování?...

Cestovní ruch
Zámecká paní z Loučeně je Hrdinkou cestovního ruchu

Na Loučeni například pondělí, které bývalo na památkách...

„Právě získaného ocenění si velice považuji. Největší cenou...

„Odborné organizace, které působí v cestovním ruchu, na...

Cestovní ruch
Za hrady a zámky Češi letos utratili osmkrát více

Letošní prázdninová sezóna je u konce. Během července...

„K vyššímu objemu částek utracených za volnočasové aktivity...

Největší nárůst popularity meziročně zaznamenaly benefity v oblasti...

Nerostl však pouze zájem o kulturu. V červenci...

„Dlouhodobě se zasazujeme o to, aby zaměstnanci měli...