Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Otázka, na kterou odpověď budeme znát zhruba za rok. Přesto bývá konec roku vyhrazen nejrůznějším anketám. I my jsme proto oslovili garanty Profesních unií HK ČR a také představitele vybraných svazů, cechů, klastrů, asociací a společenstev s jedinou otázkou: Co očekáváte od roku 2020 a co vidíte jako svůj hlavní úkol?
V příštím roce očekáváme zavedení mistrovských zkoušek, u kterých věřím, že lidem ukážou důležitost kvality řemesla a potřebu spravedlivého finančního ohodnocení. Tento krok by měl zvýšit prestiž nejenom našeho řemesla, ale v konečném důsledku i zájem o studium řemesel.
Nejraději bych viděl jako cíl zavést základní školení zahraničních dělníků na našem trhu, neboť tu začínají být ve většině – například zavedením povinného školení, které by zaručilo alespoň základní technické a jazykové minimum, a to s legislativní podporou. Toto úzce souvisí s živnostenskými oprávněními, na která tito zahraniční pracovníci podnikají a která je ve skutečnosti neopravňují k montáži suché výstavby. Vinou nedostatku pracovních sil se takto dostanou k realizacím, což má někdy i fatální následky.
Přál bych si, aby byla pro investory důležitější kvalita odvedené práce než cena a aby si i laická veřejnost uvědomila potřebu a důležitost řemesel na českém trhu.
Již několik let se věnujeme otázce udržení občanské vybavenosti, především té obchodní ve venkovských oblastech naší republiky. Je to téma poměrně složité, regionálně často odlišné, a to nejenom přístupem krajů, ale i samotných obcí. Prodejny potravin v menších obcích většinou doplácejí na migraci obyvatel za prací a vzděláním, na velkou konkurenci a legislativní a administrativní náročnost.
Hlavním úkolem v roce 2020 tak pro nás bude ve spolupráci s dalšími partnery, jako jsou například i příslušná ministerstva, nastartovat pilotní projekt smart village se zaměřením na obchodní obslužnost právě venkovských oblastí. Úkolem moderních technologií by v tomto konkrétním případě mělo být ušetřit co nejvíce mzdových nákladů spojených s provozem obchodů, a tedy s prodejem potravin konečnému zákazníkovi a současně nabídnout zákazníkům komfortnější dobu a formu nákupu. Tedy vše, co odpovídá duchu moderních technologií, které se kolem nás obrovským tempem rozvíjejí a jejich důležitost v každodenním životě neustále roste. Nový způsob prodeje potravin bude testován v různém prostředí a současně bude testována i různá forma zavážení zboží. Důležitým bodem pro nás bude samozřejmě sledování ekonomiky celého procesu a vyhodnocení, zda se skutečně jedná o správně nastavený směr prodeje potravin. Celá věc, tedy zavádění moderní formy prodeje potravin, má ale ještě jedno zásadní úskalí. Je totiž otázkou, zda bude o novou technologii ze strany obcí, a především zákazníků, zvláště pak starších lidí, zájem. Tradiční obchod je totiž velmi často poslední občanskou vybaveností, která v mnoha obcích zůstala a plní tak i velmi důležitou sociální funkci potkávání se lidí. Pro někoho, kdo žije ve velkém městě a před setkáváním se s ostatními spoluobčany uniká často právě na venkov, je to zřejmě těžko představitelná věc, z pohledu lidí žijících na venkově ale realita.
V nadcházejících letech především očekáváme ekonomické zpomalení. Výrobní družstva si v době konjuktury dokázala zajistit výrobu a odbyt, a zejména posílit investice a technologický rozvoj. Z řady z nich tak máme pozitivní informace, že by se jich zhoršení dynamiky českého a evropského hospodářství nemělo významněji dotknout. Nelze však nezmínit, že některé obory zasaženy budou. Patří mezi ně např. výroba pro automobilový průmysl a zaměstnavatelé invalidů, ale také oděvní výroba a služby, u kterých sehrává negativní vliv růst minimální mzdy a mezd obecně nad úroveň produktivity práce.
Pro svaz přináší očekávané zpomalení ekonomiky nové úkoly, např. vysvětlit ekonomické souvislosti některým zástupcům politické reprezentace, ale také odborům, jejichž tlak na růst mezd a nákladů v rozpočtu negativně zasáhne nedostatečné finanční zdroje. Svaz je rovněž připraven svým členům v maximální možné míře pomoci vytvořit takové podmínky, aby je negativní ekonomické vlivy zasáhly co možná nejméně. Pevně věřím, že se nám společnými silami podaří problémy překonat.
Nadále chceme vylepšovat v očích veřejnosti „obraz“ velkých obchodních řetězců, ať už jde třeba o příznivé nastavování cenotvorby pro zákazníky, nebo o užší spolupráci s regionálními dodavateli. Budeme iniciovat další jednání ohledně aktuálního návrhu novely o významné tržní síle z pera ministerstva zemědělství. Kvůli dopadům nové regulace na podnikatele a domácnosti požadujeme stažení novely a vypracování jejího nového znění. Stejně tak chceme vést diskuze ohledně zrušení zákona o otevírací době během vybraných státních svátků, jenž nadále vnáší zmatek mezi nakupující a omezuje hospodářskou soutěž v neprospěch „větších“ podnikatelů. Společně s Českou federací potravinových bank se budeme opět chystat na jarní a podzimní kolo celorepublikové Sbírky potravin pro všechny potřebné. Připravujeme rovněž v pořadí již pátý ročník prestižní soutěže obchodních prodejen s názvem Diamantová liga kvality. V oblasti cestovního ruchu bychom chtěli konečně nastavit férová pravidla pro financování a podporu ze strany státu. Cestovní ruch představuje významného zaměstnavatele často právě i v oblastech, kde nejsou jiné pracovní příležitosti. Vhodnou podporou můžeme zvýšit jak jeho podíl na zaměstnanosti, tak i na HDP. Právě dobře cílená podpora státu může přispět k několikanásobnému zvýšení investic od soukromého sektoru. Jsme totiž přesvědčeni, že tuto zemi může cestovní ruch živit výrazně lépe než dosud.
Přeji všem úspěšný rok 2020.
V novém roce očekávám, nebo si alespoň přeji, aby se na nás jako na nezávislé české obchodníky přestala valit lavina stávajících i nových administrativních povinností. Rád bych očekával, že naši obchodníci budou mít konečně více prostoru pro své podnikání a zlepšování služeb pro zákazníky. Chci očekávat, že naše četná jednání se státními institucemi a partnerskými organizacemi povedou k hmatatelným výsledkům, která pomůžou zlepšit nedobré postavení tradičního obchodu. Vzhledem k tomu, kolika výzvám nezávislí obchodníci čelí, je obtížné vytyčit jeden hlavní cíl. Určitě chceme nadále pokračovat ve zvyšování prestiže nezávislých českých obchodníků a rozvíjet projekt certifikace českých prodejen, usilovat o maximálně možný pozitivní vývoj legislativy, která se českých obchodníků dotýká, což platí zejména o zákonu o významné tržní síle, problematice stravenek či získání podpory pro nejmenší prodejny zajišťující převážnou měrou obchodní obslužnost venkovských oblastí.
Svaz strojírenské technologie reprezentuje zájmy cca 45 společností z oboru obráběcích a tvářecích strojů, nástrojů a komponentů, které sídlí v ČR a SR. Jádrem svazu jsou především výrobci obráběcích a tvářecích strojů.
Tento obor je základním kamenem celého strojírenství, který zásadním způsobem ovlivňuje rozvoj dalších strojírenských oborů, a tím i celého průmyslu. Je charakteristický vysokou technickou úrovní a technologickou vyspělostí. Přestože se i zde postupně uplatňují nové technologie, jako například aditivní výroba, obrábění a tváření budou ještě dlouho základními technologickými procesy ve strojírenství. U rozměrově nejpřesnějších výrobků je obrábění zatím nenahraditelné.
V roce 2018 dosáhl náš obor velmi dobrých výsledků. Hlavní příčinou růstu byla vrcholící konjunktura automobilového průmyslu na domácím trhu i na většině trhů zahraničních. Díky tomu se ČR posunula na 13. pozici ve světovém žebříčku producentů obráběcích a tvářecích strojů. V rámci evropského sdružení CECIMO, sdružujícího 15 největších evropských výrobců obráběcích a tvářecích strojů, jsme na 7. místě.
V roce 2019 očekáváme pokles ukazatelů produkce a exportu cca o 10 %. V důsledku známých makroekonomických a geopolitických problémů dochází k oddalování investic do průmyslu. Nejistota vládne zejména v automobilovém průmyslu, který je pod tlakem stále přísnějších emisních limitů a otazníků kolem rozvoje elektromobility. V roce 2020 proto očekáváme pokračující pokles produkce obráběcích a tvářecích strojů v důsledku klesající domácí i zahraniční poptávky.
V této situaci je hlavním úkolem SST podpora inovačních a marketingových aktivit našich členů, podpora technického vzdělávání a propagace našeho oboru v médiích.
Potravinářská komora České republiky očekává v příštím roce především úspěšnou realizaci všech svých opatření směřujících k udržení konkurenceschopnosti českých výrobců potravin, narovnání vztahů s obchodními řetězci, k realistickému nastavení exportní politiky a přiměřené ochraně tuzemského trhu proti nekvalitním a dumpingovým dovozům.
V tomto směru bychom se chtěli zaměřit na podporu spotřeby českých potravin a zvyšování jejich podílu a kvality v tuzemské tržní síti. Jedná se především o realizaci projektu České cechovní normy. Jde o pokračování přechodu od systému Český výrobek garantováno Potravinářskou komorou na plně funkční systém Českých cechovních norem zdůrazňujících především kvalitu a posilujících práci s výrobci na jejím udržení. Věnovat bychom se také chtěli pracím na přeměně stávajícího systému kvality ČCN na vertikální systém kvality podél potravinového řetězce.
Současně budeme pokračovat ve vytváření aktivní pozice v oblasti udržitelné výroby a spotřeby, a to především z hlediska měření a hodnocení uhlíkové stopy pro potravinářské výrobky a krmiva. Dále pak v rozvíjení témat v rámci problematiky potravinové soběstačnosti, plýtvání potravinami, šetrného využívání zdrojů a omezování vzniku odpadů v potravinářském průmyslu.
Očekávám, že rok 2020 bude stejně hektický a plný pracovních povinností jako ten letošní.
Za klíčové téma příštího roku považuji strategickou diskuzi na úrovni celé české energetiky o budoucím energetickém mixu, koncepčním řešení postupného nahrazování uhlí v teplárnách a ozeleňování plynů. Diskuze by měla v roce 2020 probíhat v rámci aktualizace Státní energetické koncepce a výstupů Uhelné komise. Čeká nás aktualizace energetické legislativy – zákona o podporovaných zdrojích, který by měl mimo jiné umožnit ekonomicky efektivní rozvoj biometanu a zavést záruky původu pro jeho obchodování, a především nás čeká příprava nového energetického zákona. Ten musí být sepsán tak dobře, aby umožnil státní správě po dalších alespoň dvacet let racionálně řídit rozvoj energetického sektoru v oblastech, kde je to potřeba, a zároveň aby nebránil nástupu a rozvoji nových technologií.
Ve shodě se svým posláním bude Český plynárenský svaz pokračovat v tvorbě technických norem, aby nadále zajišťovaly bezpečnost a spolehlivost provozování plynárenské infrastruktury a současně byly připraveny na budoucnost, včetně transportu nových nízkoemisních plynů – vodíku a biometanu. Budeme pokračovat v naší vzdělávací činnosti jak v rámci sektoru plynárenství, tak pro obecnou odbornou veřejnost se zájmem o náš obor.
Za hlavní úkol považuji dotáhnout legislativně Mistrovskou zkoušku a rozjet mistry řemesel.
V roce 2019 jsme v rámci Profesní unie Obchod a cestovní ruch otevřeli velmi zajímavá a důležitá témata, kterým se budeme chtít věnovat i v následujícím roce, tedy v roce 2020. Témata, jako je zálohový systém na PET lahve v návaznosti na problematiku odpadového hospodářství České republiky nebo problematika stravenkového systému České republiky, se v rámci naší Profesní unie prodiskutovala s důležitými odborníky a vzhledem k jejich stálé aktuálnosti se dá proto počítat s tím, že budou důležitými body jednání Profesní unie Obchod a cestovní ruch i v následujícím období. Rozhodně se dá počítat i s tím, že se v roce 2020 budeme v rámci Profesní unie věnovat i legislativním novinkám, jako je zákon o významné tržní síle a problematika dvojí kvality potravin. Což jsou ale opět témata, která se v rámci jednání naší Profesní unie již diskutovala, a jednoznačně z toho vyplývá, že se skutečně snažíme věnovat důležitým aktuálním otázkám, které většinou i překračují období jednoho roku a ovlivňují větší část trhu nebo subjektů, než jsou vymezené Profesní unií Obchod a cestovní ruch. Hlavním naším úkolem a cílem je tak na půdu Hospodářské komory dostat a diskutovat důležitá témata, která mají i významný mediální dosah. Následně jsme připraveni navrhnout na základě odborných diskuzí závěry pro Hospodářskou komoru a tím jednoznačně vymezit postoj a zájmy členů Hospodářské komory.
Je těžké vytvořit sjednocenou profesní unii z 56 asociací, klastrů a svazů různých zaměření. Co nás ale všechny trápí, je nedostatek pracovních sil a jejich kvalifikace, tedy vzdělávání. Chybí pracovníci napříč profesemi, některé z nich nemají ani přístup k legálním ekonomickým imigrantům, bez kterých se v našich oborech neobejdeme. To zasahuje nejen průmysl, ale velmi špatně je na tom i sektor služeb, které porostou velmi dynamicky jak v segmentu B2C, tak i B2B, bez ohledu na případné ochlazení ekonomiky. Příští rok má heslo Kvalifikace. Očekávám i vyšší tlak na změny v organizaci práce vzhledem k požadavku mladých lidí na větší flexibilitu pracovní doby. Příští rok se budeme zabývat i legislativou, ať už to bude připravovaná evropská legislativa, takzvaná e-privacy regulation, nebo náš připravovaný zákon o hromadných žalobách.
Abychom byli efektivnější, měli bychom se příští rok v naší unii vnitřně víc strukturalizovat do menších pracovních skupin s oborovými zaměřením. Členové unie jsou zapojeni do mnoha sekcí a odváděj í v nich skvělou práci, ale užší platformy by prospěly lepší viditelnosti a identifikovatelnosti různorodé problematiky. Příští rok bude ve znamení mnoha výzev a já věřím, že se jich nezalekneme. Přeji všem, aby to byl rok úspěšný, s alespoň trochou štěstí při prosazování našich cílů.
Rok 2020+ je pro mnohé v této chvíli velkým otazníkem. Především pro všechny ty, kdo jsou nějakým způsobem provázáni s automobilovým průmyslem, který stojí na prahu nové éry mobility a bude procházet celou řadou změn a nových, nevyzkoušených procesů. Je možné dohledat celé spektrum od sebe diametrálně odlišných predikcí, které ale jednotně naznačují pokles ekonomického růstu v tomto velmi zásadním výrobním segmentu. Což v konečném důsledku ovlivní i ostatní segmenty.
Osobně se domnívám, že každá nová éra s sebou nese nové příležitosti a můžeme tak být svědky velmi pozitivního „evolučního“ působení měnícího se světa na české podnikatele. Měl-li bych to shrnout: rok 2020 bude rokem hledání nových cest, nových modelů a bude rokem, který prověří adaptabilitu českých podnikatelů.