Neděle 19. května 2024
ikona hodiny12. 12. 2022 11:45

Obsazenost ubytovacích zařízení na Vánoce a Silvestra

Penziony i hotely hlásí ještě volná místa i na Silvestra

Asociace hotelů a restaurací České republiky provedla průzkum mezi provozovateli ubytovacích zařízení zaměřený na současný stav obsazenosti hotelů a penzionů v době vánočních svátků a oslav konce roku. Nejsilnější zájem hostů bude na konci roku spojený se Silvestrovskými oslavami. Vánoční svátky budou spojeny s nižší obsazeností a stále je tedy z čeho vybírat. Více než 90 % respondentů nenabízí pobyty na slevových portálech. Zákazníkům se stále více vyplatí přímé rezervace ubytování a mnoho zařízení investovalo v uplynulých letech do možnosti rychlého a efektivního zajištění rezervace přímo.

Petr Simon autor

Foto: Shutterstock.com Hotely i penziony ještě mají volná místa na Vánoce i na Silvestra Foto: Shutterstock.com

Až třetina hotelů v Praze bude plně obsazena. Přibližně polovina sledovaných hotelů má zatím během Silvestra rezervace v rozmezí 50–80 %, přičemž délka pobytů je 2–4 noci.

Polovina hotelů v Praze má ceny o svátcích vyšší než v roce 2019 a to hlavně díky rostoucí inflaci, cenám energií a růstu mzdových nákladů. Hlavní zdrojovou destinací pro Prahu zůstává nadále Německo, následované Španělskem a USA, ale očekáváme i větší zájem ze strany domácích turistů.

„Jsme velmi rádi, že pokračuje spolupráce při plánování marketingových kampaní mezi vedením města a podnikatelskou sférou prostřednictvím AHR ČR. Příjezdový cestovní ruch jsme nyní podpořili vánoční digitální kampaní, kde jsou hlavním lákadlem vánoční trhy a ikonické pražské věže. Cílíme na sousední státy, Nizozemí, Itálii a Španělsko. Očekáváme, že během adventu do Prahy dorazí na půl milionu návštěvníků, což odpovídá zhruba 75 % roku 2019,“ popisuje František Cipro, předseda představenstva Prague City Tourism – společnosti, která má cestovní ruch v Praze na starosti

V ostatních turistických destinacích je na oslavy konce roku již zcela vyprodána čtvrtina kapacity ubytovacích zařízení. Další čtvrtina hotelů a penzionů je zatím obsazena do 30 % a zbytek zatím reportuje obsazenost v rozsahu 50–80 %.

Již třetím rokem se velká část hostů rozhoduje na poslední chvíli, a proto většina provozovatelů ubytovacích zařízení očekává, že do Vánoc ještě přibude přibližně 10–20 % last minute rezervací. Délka pobytu v regionech se přes svátky pohybuje rovněž v rozmezí do 4 dnů. Týdenní pobyty hlásí pouze 16 % ubytovacích zařízení. Podle odhadů AHR ČR to bude spíše v horských oblastech, delší pobyty volí také turisté ze vzdálenějších destinací mimo Evropu. Mimo Prahu, převažují domácí turisté u 71 % respondentů a dále zejména hosté z Německa.

„Odhadujeme, že ubytovací zařízení dosáhnou letos průměrné obsazenosti 60 %. V první polovině roku se poměrně úspěšně oživila jak domácí poptávka, tak příjezdový cestovní ruchu ze zahraničí. Naopak poslední měsíce začínáme v ubytovacích službách sledovat postupné dopady snižování spotřeby z obav z dalšího ekonomického vývoje a zároveň dramatický růst nákladů. Oslavy konce roku se mohou vymykat z celkového průměru, protože lidé si je po dvou letech omezování chtějí plnohodnotně užít. Klíčem úspěchu v následujícím roce bude jednoznačně kvalita služeb a práce s opakovanými zákazníky, ale také propagace České republiky a jednotlivých destinací jako atraktivních cílů pro domácí i zahraniční turisty. Jsme připraveni jakékoliv kampaně podpořit nejen prostřednictvím naší asociace, ale také jednotlivých členských hotelů a restaurací,“ uvedl Václav Stárek, prezident AHR ČR.

Články autora Petr Simon

Nejnovější články

Cestovní ruch
Show nejen pro šotouše

Letošního ročníku Festivalu, který proběhne pod záštitou místopředsedy...

Kromě krásných parních lokomotiv z tuzemska i ze...

V pátek 13. září 2024 po obědě bude...

Kromě vystavených lokomotiv budou rovněž představeny vozy s...

Cestovní ruch
Inspirace pro svatbu na zámku Nelahozeves

Co zámek nabídne? Dopoledne od 10 hodin je...

V roce 2022 se v ČR uskutečnilo na padesát pět...

Zámek Nelahozeves má konkurenční výhodu v relativní blízkosti Prahy...

Akce Inspirace ke svatbě na zámku se samozřejmě...

Analýzy
Kyberzločinci zneužívají nové zranitelnosti o 43 % rychleji

Společnost Fortinet, světový lídr v oblasti kybernetické bezpečnosti...

Útoky začaly v průměru 4,76 dní poté, co...

Útoky se týkaly méně než 9 % všech...

Botnety prokázaly neuvěřitelnou odolnost – v průměru trvalo...

Nejnovější Analýzy

Analýzy
Kyberzločinci zneužívají nové zranitelnosti o 43 % rychleji

Společnost Fortinet, světový lídr v oblasti kybernetické bezpečnosti...

Útoky začaly v průměru 4,76 dní poté, co...

Útoky se týkaly méně než 9 % všech...

Botnety prokázaly neuvěřitelnou odolnost – v průměru trvalo...

Analýzy
V centru Prahy je už každý šestý byt Airbnb

Ubytování AirBnB se, po covidovém útlumu, rychle vrací...

Situace je alarmující. „Po státu chceme, aby zajistil...

Rakouský parlament přijal v roce 2018 nový zákon...

Nové regulace v Německu přinášejí hostitelům povinnost registrovat...

Ještě přísněji se postavil letos v září soukromým...

Analýzy
Nejistá budoucnost českých firem

I když panuje všeobecný optimismus ohledně AI a...

Respondenti z českých firem uvádějí, že GenAI má významný...

V širším měřítku zůstává pro firmy problémem kybernetická...

Výzkum také odhaluje důležitost moderní datové infrastruktury v...