×

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

Pondělí 25. září 2023
Přihlásit se / Zaregistrovat se
ikona hodiny12. 12. 2022 11:45

Obsazenost ubytovacích zařízení na Vánoce a Silvestra

Penziony i hotely hlásí ještě volná místa i na Silvestra

Asociace hotelů a restaurací České republiky provedla průzkum mezi provozovateli ubytovacích zařízení zaměřený na současný stav obsazenosti hotelů a penzionů v době vánočních svátků a oslav konce roku. Nejsilnější zájem hostů bude na konci roku spojený se Silvestrovskými oslavami. Vánoční svátky budou spojeny s nižší obsazeností a stále je tedy z čeho vybírat. Více než 90 % respondentů nenabízí pobyty na slevových portálech. Zákazníkům se stále více vyplatí přímé rezervace ubytování a mnoho zařízení investovalo v uplynulých letech do možnosti rychlého a efektivního zajištění rezervace přímo.

Petr Simon autor

Foto: Shutterstock.com Hotely i penziony ještě mají volná místa na Vánoce i na Silvestra Foto: Shutterstock.com

Až třetina hotelů v Praze bude plně obsazena. Přibližně polovina sledovaných hotelů má zatím během Silvestra rezervace v rozmezí 50–80 %, přičemž délka pobytů je 2–4 noci.

Polovina hotelů v Praze má ceny o svátcích vyšší než v roce 2019 a to hlavně díky rostoucí inflaci, cenám energií a růstu mzdových nákladů. Hlavní zdrojovou destinací pro Prahu zůstává nadále Německo, následované Španělskem a USA, ale očekáváme i větší zájem ze strany domácích turistů.

„Jsme velmi rádi, že pokračuje spolupráce při plánování marketingových kampaní mezi vedením města a podnikatelskou sférou prostřednictvím AHR ČR. Příjezdový cestovní ruch jsme nyní podpořili vánoční digitální kampaní, kde jsou hlavním lákadlem vánoční trhy a ikonické pražské věže. Cílíme na sousední státy, Nizozemí, Itálii a Španělsko. Očekáváme, že během adventu do Prahy dorazí na půl milionu návštěvníků, což odpovídá zhruba 75 % roku 2019,“ popisuje František Cipro, předseda představenstva Prague City Tourism – společnosti, která má cestovní ruch v Praze na starosti

V ostatních turistických destinacích je na oslavy konce roku již zcela vyprodána čtvrtina kapacity ubytovacích zařízení. Další čtvrtina hotelů a penzionů je zatím obsazena do 30 % a zbytek zatím reportuje obsazenost v rozsahu 50–80 %.

Již třetím rokem se velká část hostů rozhoduje na poslední chvíli, a proto většina provozovatelů ubytovacích zařízení očekává, že do Vánoc ještě přibude přibližně 10–20 % last minute rezervací. Délka pobytu v regionech se přes svátky pohybuje rovněž v rozmezí do 4 dnů. Týdenní pobyty hlásí pouze 16 % ubytovacích zařízení. Podle odhadů AHR ČR to bude spíše v horských oblastech, delší pobyty volí také turisté ze vzdálenějších destinací mimo Evropu. Mimo Prahu, převažují domácí turisté u 71 % respondentů a dále zejména hosté z Německa.

„Odhadujeme, že ubytovací zařízení dosáhnou letos průměrné obsazenosti 60 %. V první polovině roku se poměrně úspěšně oživila jak domácí poptávka, tak příjezdový cestovní ruchu ze zahraničí. Naopak poslední měsíce začínáme v ubytovacích službách sledovat postupné dopady snižování spotřeby z obav z dalšího ekonomického vývoje a zároveň dramatický růst nákladů. Oslavy konce roku se mohou vymykat z celkového průměru, protože lidé si je po dvou letech omezování chtějí plnohodnotně užít. Klíčem úspěchu v následujícím roce bude jednoznačně kvalita služeb a práce s opakovanými zákazníky, ale také propagace České republiky a jednotlivých destinací jako atraktivních cílů pro domácí i zahraniční turisty. Jsme připraveni jakékoliv kampaně podpořit nejen prostřednictvím naší asociace, ale také jednotlivých členských hotelů a restaurací,“ uvedl Václav Stárek, prezident AHR ČR.

Články autora Petr Simon

Nejnovější články

Aktuality
Do Prahy míří investiční hvězdy

K hlavním zahraničním hvězdám patří americký investor a...

Adam Kočík i Přemysl Rubeš doplní v panelových...

Expertní pohled
Kdo jsou Granfluencers a co od nich čekat?

Marketéři a média poslední roky píší primárně o...

Podle článku v CNN Business se začínají z...

Problém většiny briefů značek pro digitální kampaně je,...

Názory
Úsudek, invence, zkušenost a odbornost zůstanou doménou lidí

Každý si mohl vyzkoušet, že umělá inteligence umí...

Jsem toho názoru, že revoluce nepřijde za rok...

Nejnovější Analýzy

Cestovní ruch
Na podzim chtějí Češi cestovat hlavně po Česku

Podle srpnového šetření, kterého se zúčastnilo 1 000...

Celkem přitom v Česku ve 2. letošním čtvrtletí...

Podle analýzy DataRhymes z Booking je průměrná obsazenost...

Analýzy
Nad boxy stále jasně vede doručení domů

Ačkoli se důležitost rychlého doručení diskutuje čím dál...

Ačkoli 29 % Čechů deklarovalo, že v konkrétním e-shopu...

Kromě rychlosti je při výběru e-shopu a rozhodování...

Přes často diskutovaný nárůst popularity doručovacích boxů se...

Analýzy
O procento vyšší tržby, o 30 procent větší náklady

Na první pohled vypadá standardní meziroční srovnání pro...

 „Nám v Czech Inn Hotels se daří, zvyšujeme...

Srpnová čísla jsou z hlediska obsazenosti lehce atypická....

Ze srpnových čísel českých hotelů vynikají v obsazenosti...