Středa 22. května 2024
ikona hodiny4. 3. 2020 08:33

Klimatizace s umělou inteligencí

Samsung uvádí v roce 2020 na trh novou řadu rezidenčních klimatizačních jednotek. Nová řada opět využívá osvědčenou technologii Wind-FreeTM. Unikátní bezprůvanová funkce Wind-Free™ je doplněna novými inteligentními technologiemi pro větší domácí komfort a vylepšenou energetickou účinnost.

Petr Simon autor

Foto: archiv COT group Foto: archiv COT group

V režimu Wind-FreeTM je chladný vzduch jemně a rovnoměrně distribuován do prostoru prostřednictvím tisíců mikrootvorů, což vytváří stav tzv „klidného vzduchu“. Klidný vzduch definuje ASHRAE jako rychlost proudění vzduchu o rychlosti nižší než 0,15 m/s. Pro osoby přítomné v místnosti je tato rychlost vzduchu pociťována jako bezvětří. To umožní uživatelům takto klimatizovaného prostoru pracovat nebo odpočívat pohodlně bez nepříjemného chladného průvanu, navíc se sníženou hlučností provozu klimatizační jednotky a se sníženými provozními náklady.

Pro váš komfort

V režimu rychlého chlazení, kdy je potřeba ve vyhřáté místnosti snížit teplotu vzduchu, je využíváno klasické chlazení, kdy je chladný proud distribuován otevřením lamely. Následně je využita funkce odvlhčování pro nastavení optimální vlhkosti vzduchu. A konečně, když je dosaženo požadované teploty, je aktivován režim Wind-Free™ pro udržování nastavených teplotních hodnot a zajištění ideální míry komfortu.

Na rozdíl od předchozí řady mají nové nástěnné jednotky inovovaný design. Jednotky byly konstruovány tak, aby splnily designový požadavek na propojení a harmonizaci prostoru, vzduchu a přítomných osob. Nový design má však kromě estetických výhod i technické. Díky novému tvaru jednotky dosáhneme zvětšení plochy předního panelu a tím ještě výraznějšího využití Wind-Free™ technologie. Počet mikrootvorů, který byl u předchozí řady v průměru 21 000, se nám zvětšil na 23 000.

Nová řada nástěnných klimatizací Samsung také optimalizuje proces chlazení pomocí funkce AI (umělá inteligence) Auto Comfort, která spotřebitelům umožňuje využívat své klimatizační zařízení efektivněji. Funkce AI Auto Comfort analyzuje podmínky v místnosti, uživatelem preferované teploty a režimy chlazení, a dokonce venkovní podmínky pro automatickou volbu toho nejvhodnějšího nastavení.

Lepší a chytré

Aktualizace se dočkalo i takzvané chytré ovládání. Jednotky lze ovládat a monitorovat vzdáleně pomocí aplikace Samsung SmartThings. Tato aplikace umožnuje jednotky zapnout nebo vypnout, vybrat preferované režimy chlazení, naplánovat provoz, a dokonce sledovat spotřebu elektrické energie – to vše pouhým dotekem na mobilním telefonu nebo tabletu. Výraznou inovací je ovládání hlasem. S využitím hlasového ovládání Samsung Bixby, Google Asistent nebo Apple Siri můžete jednotce prostřednictvím chytrého telefonu jednoduše říct, že má např. zvýšit či snížit teplotu v místnosti, nebo přepnout do režimu vytápění.

Další funkcí, která je dostupná u některých typů nových jednotek, je snímač detekce pohybu MDS (Motion Detector Sensor). Pokud MDS zjistí, že v místnosti po 20 minut nedošlo k žádnému pohybu, automaticky se přepne do režimu Wind-Free™ pro úsporu energie. Po 40 minutách pak automaticky zvýší teplotu o 2 °C v režimu Wind-Free™. A po dalších 40 minutách se přepne do pohotovostního režimu (Soft off). Jakmile ale snímač detekuje jakýkoliv pohyb, vrátí se do běžného provozu. Pomocí snímače detekce pohybu je také možné nastavovat zařízení tak, aby nefoukalo vzduch přímo na uživatele místnosti, ale využít k chlazení nepřímý proud vzduchu.

Čistota především

Dalším velmi důležitým parametrem je čistota vzduchu. I v nových klimatizačních jednotkách Samsung jsou různé typy filtrů, které napomáhají udržet zdravé vnitřní prostředí. U vyšší řady najdeme tzv. Tri-care filtr. Je tvořen ze tří vrstev filtrů, z nichž první je hustá vrstva zachycující prachové částice a zvířecí chlupy. Další vrstva filtru je potažena zeolitovým povrchem, který zachytává jemný prach a pomáhá snižovat přítomnost potenciálně nebezpečných virů, bakterií a alergenů. Filtry jsou v jednotkách velice snadno dostupné, a je tedy jednoduché je vyndat a vyčistit.

Všechny nové klimatizační jednotky Samsung pracují s chladivem R32 a mají vlastní Samsung kompresory s technologií Digital Inverter Boost. Na rozdíl od běžných kompresorů s pevnou rychlostí udržují požadovanou teplotu bez častého vypínání a zapínání, takže dochází k menšímu opotřebení kompresoru. Jsou vybaveny silnými neodymovými magnety a obsahují tlumič, takže pracují účinně, ale s nižší generací hluku a vibrací.

Nové nástěnné klimatizační jednotky Samsung jsou k dispozici od prvního čtvrtletí 2020 jako Single Split (RAC) a jako Multi Split (FJM).

Články autora Petr Simon

Nejnovější články

Cestovní ruch
První jarní výsledky turistického průmyslu: Praha dohání Vídeň! 

Duben navazoval na dobré zprávy pro české hotely...

„Když jdu z našeho hotelu Josephine (v Ungeltu),...

Nejlepších tržeb v Evropě dosáhla v dubnu s...

Duben začátek jara a hlavní turistické sezóny. Velikonoce...

A mimochodem: Poslední graf dobře ukazuje vývoj turismu...

Aktuality
Česko pomáhá udržet bezpečnost jaderných elektráren na Ukrajině

Právě taková potřeba vyvstala letos v Rovenské jaderné...

Před potvrzením zakázky tedy bylo potřeba zpracovat návrh...

Tento projekt dokládá, že Česko dokáže nabídnout technologická...

Expertní pohled
Zájem o brigádníky letos poklesl

Propad nabízených brigádnických pozic je patrný napříč celou...

Novela zákoníku práce přináší do světa brigád i...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled
Zájem o brigádníky letos poklesl

Propad nabízených brigádnických pozic je patrný napříč celou...

Novela zákoníku práce přináší do světa brigád i...

Expertní pohled
Internet bez sušenek: Budeme platit?

Věděli jste, že podle finančních zpráv Alphabetu (mateřské...

Provozovatelé webů a reklamní agentury se na takovou...

Meta už minulý rok přešla na model pay...

Po vzoru Googlu či Mety přichází s vlastním...

Investujte do dat první strany, tedy vlastních dat...

Pokud jde o osobní údaje uživatelů, zmínit musíme...

Pro marketéry bude mít mnohem větší význam modelování...

Pokud Google Chrome v příštím roce zruší soubory...

Expertní pohled
Červnový pokles sazeb ECB potvrzen

Argumenty pro nižší sazby v eurozóně se nehledají...

Sama centrální banka však uvádí, že dopad slabšího...