Neděle 19. května 2024
ikona hodiny20. 7. 2020 20:54

Komora pomůže s programem COVID–ubytování

Asociace hotelů a restaurací České republiky (AHR ČR) vítá dnešní rozhodnutí vlády o schválení projektu COVID–ubytování, který by měl být přímou dotací pro jednotlivé provozovatele ubytovacích služeb. Program připravila AHR ČR  v úzké spolupráci s MMR ČR a přestože celkové finanční prostředky uvolněné na tento program jsou nižší, než bylo původně navrhováno, jedná se o další krok konkrétní podpory hlavně malých a středních podniků, které v ubytovacích službách převažují.

Petr Simon autor

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Program vznikl navíc velmi rychle a v současné době bude čekat na notifikaci EK. Ihned poté budou moci provozovatelé ubytovacích služeb žádat o dotace ve výši až 330,- Kč na pokoj a den nouzového stavu, kdy byla jejich zařízení uzavřena.

Praha třikrát postiženější

Ubytovací služby patří mezi obory, které byly nejvíce zasaženy pandemií onemocnění COVID – 19, v mnoha regionech se hotely a penziony dosud zmítají ve finančních problémech a bojují s nedostatkem hostů. Třetina ubytovacích zařízení dosud neotevřela a například obsazenost pražských hotelů se v červnu pohybovala na úrovni 9 %. Dlouhodobě nízká poptávka, zvláště ve městech, současná zhoršená epidemiologická situace v některých regionech a stále trvající absence příjezdového cestovního ruchu, by mohla způsobit ukončení činnosti ubytovacích zařízení. Cestovní ruch odvedl jen v roce 2019 do státního rozpočtu 130 mld. Kč a je na něm  mnoho dalších služeb a dodavatelů produktů.

Václav Stárek, prezident AHR ČR k tomu dodal: „Velmi si vážíme skutečnosti, že vláda vyhověla naší žádosti o podporu podnikatelů v ubytovacích službách, na které logicky navazují ostatní služby cestovního ruchu, včetně stravování. Vláda učinila již několik významných opatření, která pomáhají podnikatelům i jejich zaměstnancům udržet a opět nastartovat jejich činnost. Jednak došlo ke snížení DPH pro restaurace i ubytovací služby na 10 %, což je zásadní dlouhodobá podpora našeho oboru, jednak byly již schváleny programy COVID–nájemné a COVID–lázně. Velmi důležitým je také krizový balíček MF s možností uplatnění daňových ztrát a v neposlední řadě program ANTIVIRUS, který byl prodloužen i po době ukončení nouzového stavu a pomáhá udržet zaměstnance. Vnímáme tuto pomoc jako zcela konkrétní signál vlády, že si uvědomuje význam cestovního ruchu pro naše hospodářství.“

Program je nastaven tak, že ubytovací zařízení se zavazují udržet své provozy po dobu šesti měsíců a jsou z něj vyloučena ubytovací zařízení, která v době zákazu prodeje služeb byla uzavřena z důvodů mimosezóny, stejně jako ta, která nejsou v provozu řádně na základě živnostenského zákona.

„Více než 95 % ubytovacích zařízení muselo být vzhledem k pandemii koronaviru po dobu 2,5 měsících uzavřeno a propad cestovního ruchu bude mít poměrně rozsáhlé ekonomické následky. Přišli jsme tak s dotací, která podpoří toto odvětví cestovního ruchu. Rozhodné období pro podporu tohoto odvětví cestovního ruchu je od 14. 3. 2020 do 24. 5. 2020, tedy 72 dní. Jedná se o dobu, po kterou byla zařízení uzavřena z důvodu platnosti usnesení vlády ČR v souvislosti s krizí způsobenou pandemií COVID-19. Věřím, že tím našim podnikatelům pomůžeme, aby toto svízelné období, kdy musejí navíc čelit odlivu zahraničních turistů,“ říká k dnešnímu rozhodnutí vlády ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Hospodářská komora pomůže s administrací

Pražským podnikatelům působícím v oblasti ubytovacích služeb s novým programem COVID–ubytování bude bezplatně pomáhat také specializovaná poradna Hospodářské komory a hlavního města Prahy. Podnikatelé budou moct využít i služby do poradny zapojených právních kanceláří.

„Poradnu otevřela Hospodářská komora společně s hlavním městem Praha v červnu. Dosud podnikatelé potřebovali odbornou pomoc nejčastěji v souvislosti s programem COVID–nájemné, Pětadvacítka a s nároky zaměstnanců při překážkách v práci. Nově získají také kvalifikované poradenství týkající se programu COVID–ubytování, které jim pomůže předejít chybám při podání a zvýšit tak úspěšnost jejich žádosti o příspěvek,“ říká k nejnovější iniciativě Hospodářské komory její mluvčí Miroslav Diro.

Poradit si mohou zájemci nechat od pracovníků speciálně vyškolených na problematiku podnikání v době COVID-19 a po ní jak na webu Hospodářské komory České republiky, tak osobně ve čtyřech kontaktních místech – v pražském Florentinu, ve Vodičkově ulici, na náměstí Franze Kafky a ve Štefánikově ulici. Hospodářská komora na poradenství tohoto typu zřídila úřední hodiny.

Články autora Petr Simon

Nejnovější články

Cestovní ruch
Show nejen pro šotouše

Letošního ročníku Festivalu, který proběhne pod záštitou místopředsedy...

Kromě krásných parních lokomotiv z tuzemska i ze...

V pátek 13. září 2024 po obědě bude...

Kromě vystavených lokomotiv budou rovněž představeny vozy s...

Cestovní ruch
Inspirace pro svatbu na zámku Nelahozeves

Co zámek nabídne? Dopoledne od 10 hodin je...

V roce 2022 se v ČR uskutečnilo na padesát pět...

Zámek Nelahozeves má konkurenční výhodu v relativní blízkosti Prahy...

Akce Inspirace ke svatbě na zámku se samozřejmě...

Analýzy
Kyberzločinci zneužívají nové zranitelnosti o 43 % rychleji

Společnost Fortinet, světový lídr v oblasti kybernetické bezpečnosti...

Útoky začaly v průměru 4,76 dní poté, co...

Útoky se týkaly méně než 9 % všech...

Botnety prokázaly neuvěřitelnou odolnost – v průměru trvalo...

Nejnovější Nezařazené

Nezařazené
Proč ECB nebude spěchat se sazbami dolů?

Popravdě řečeno, pro trhy nejde o žádné překvapení....

Takto přísná měnová politika ale není bez rizika....

Nezařazené
Komora oceňuje digitalizaci obchodování s automobily

„Vláda při svém nástupu slíbila maximální možnou digitalizaci....

Semináře o digitalizaci obchodu s automobily se zúčastnili...

Nezařazené
Členské firmy Jhk zabodovaly v soutěži Spokojený zákazník 2023

Sdružení českých spotřebitelů každoročně od roku 2001 vyhlašuje...

Ocenění Spokojený zákazník také vyjadřuje, že firma, která...

Tyto ocenění jsou také důkazem toho, že firmy...