Úterý 3. října 2023
ikona hodiny5. 8. 2020 10:23

50 000 € pro bezpilotní letadlo i družicový věrnostní program

Další čtyři v kosmickém inkubátoru

GroudCom, Mobis0ne, Uneeqly a Zaitra – to jsou čtyři startupy, které nově vstupují do inkubátoru Evropské kosmické agentury v Praze a v Brně. Získají díky tomu grant ve výši 50 tisíc eur, konzultace a poradenské služby od profesionálů z inovační agentury JIC a z CzechInvestu. Firmy tak mají možnost výrazně posunout rozvoj svých produktů – pozemní komunikační stanici, bezpilotní letoun, družicovou věrnostní aplikaci a satelitní aplikaci pro správu lesů.

Martin Gillár Martin Gillár autor

Čtrnáct let se věnuje hlavně public relations a content managementu, má za sebou praxi v médiích i práci pro nevládní organizace a v komerčním sektoru. V minulosti se podílel na komunikačních kampaních týkajících se výrazných společenských témat a vedl mimo jiné i komunikaci mezinárodního filmového festivalu EKOFILM. Poslední roky působí v inovační agentuře JIC, kde má na starosti spolupráci s médii, obsahovou strategii a zároveň předává zkušenosti z marketingu začínajícím podnikatelům a studentům.

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Českou pobočku svého podnikatelského inkubátoru založila Evropská kosmická agentura v roce 2016 v Praze, o dva roky později ji s podporou inovační agentury JIC a Jihomoravského kraje doplnila také pobočka v Brně. Během uplynulých pěti let se do inkubátoru zapojilo 25 firem, ke kterým se nyní přidají čtyři nově podpořené firmy – GoundCom, Zaitra a Mobis0ne budou inkubovány v Brně, Uneeqly v Praze. „Za dobu fungování ESA BIC v České republice roste zájem o využití vesmírných technologií a s ním i kvalita přihlašovaných projektů. Inkubovaným firmám se daří získat investice a jsou úspěšné i v mezinárodních soutěžích a tendrech ESA,“ říká manažerka brněnské pobočky ESA BIC Markéta Filipenská z inovační agentury JIC.

Jedním z podpořených startupů je firma GroundCom Jakuba Lajmona, která se zaměřuje na malé satelity. „Aby mohly satelity fungovat a plnit úkoly, je potřeba zabezpečit jejich komunikaci se Zemí. Právě k tomu slouží pozemní stanice. My pracujeme na vybudovaní celosvětové sítě takových propojených stanic,“ vysvětluje mladý vývojář, podnikatel a zároveň držitel pilotního průkazu. „V ESA BIC Brno plánujeme tuto síť dotáhnout do fáze, kdy s ní bude možné obsluhovat první satelity našich klientů,“ dodává Lajmon s tím, že jejich vizí je poskytovat v budoucnu i propojení misí na Měsíc nebo Mars.

Foto: archiv JIC

GroundCom

Jakub Lajmon je absolventem Masarykovy univerzity a zkušenosti s podnikáním sbírá už od svých 18 let. Jeho nejnovější projekt GroundCom se zaměřuje na malé satelity, které jsou obrovským trendem. Kolem Země jich obíhají tisícovky a do budoucna jejich počet skokově poroste, od roku 2013 do současnosti se jejich počet ztrojnásobil. Aby měla data ze satelitů efektivní využití, je potřeba zajistit komunikaci se Zemí a zkvalitnit jejich kontrolu. Právě k tomu jsou určeny pozemní stanice. Cílem GroundCom je během inkubace vytvořit službu pro firmy, které malé satelity na orbitě provozují. Těm poskytnou nejen pozemní stanici, ale také komunikační software, což celý proces maximálně zjednoduší. Klientům tak odpadne náklad spojený s vybudováním vlastní pozemní stanice a těm, kteří už ji mají, pomůže služba zvýšit objem transferovaných dat či prodloužit dobu, po kterou mohou se svým satelitem ve vesmíru komunikovat. Projekt se rozbíhá velmi slibně, firma totiž už nyní buduje první pozemní stanice pro připravovanou českou družici.

Další podpořenou firmou je Mobis0ne z Kunovic, za kterou stojí francouzský inženýr a zkušený expert na aerodynamiku Etienne Vandame. Navrhování dronů a letadel se věnuje 20 let. Inkubátor ESA BIC mu pomůže vyvinout kompletní bezpilotní letadlo včetně dokovací stanice odpovídající nové evropské legislativě, které bude nenáročné na spotřebu energie a náklady na provoz.

Mobis0ne

Drony uplatnitelné v zemědělství dnes představují jeden z nejrychleji rostoucích segmentů, globálním hráčem číslo jedna v této oblasti je čínská firma DJI. Pro větší soběstačnost evropského zemědělství je však vývoj evropských dronů a dodavatelských řetězců klíčovou prioritou. Francouzský inženýr a expert na aerodynamiku Etienne Vandame se navrhování letadel a dronů věnuje 20 let. Jeho poradenská firma Airmobis z Kunovic radí výrobcům menších letadel, jejichž výroba má v tomto zlínském městě dlouhou tradici. V rámci ESA BIC bude pracovat na bezpilotním letadle, které bude mít uplatnění v zemědělství, a to především v organickém zemědělství, které vyžaduje vyšší přesnost dronů. Během inkubace má za cíl vyvinout kompletní bezpilotní letadlo včetně dokovací stanice, které bude odpovídat nové evropské legislativě. Bezpilotní letadlo bude šetřit energii a celkově má ambici snížit operační náklady na provoz.

Foto: archiv JIC Tým Zaitra Foto: archiv JIC

Do inkubátoru vstupuje i projekt Zaitra, který nastartovala loňská účast v soutěži Copernicus Hackathon. „Naším cílem je na základě družicových dat a umělé inteligence vyvinout nástroj, který pomůže vlastníkům anebo správcům lesů předcházet odlesňování a mapovat výskyt lesních škůdců a následky sucha,“ popisuje přínosy projektu Marek Marušin, který společně s Radem Pitoňákem a Martinem Javorkou za firmou Zaitra stojí. „Zároveň zkoumáme možnosti monitorování vegetace v okolí vysokého napětí. Dokážeme tak upozornit na hrozící nebezpečí výpadků elektřiny či lesních požárů,“ doplňuje Marušin.

Poslední inkubovanou firmou je Uneeqly, která vyvíjí marketingovou platformu nové generace pro cílení reklam na internetu. Nevyužívá k tomu žádná osobní data, ale družicovou navigaci. Uneeqly absolvuje inkubaci v pražském inkubátoru ESA BIC pod vedením CzechInvestu.

Články autora Martin Gillár

Nejnovější články

Trendy
Na vlně esportu: Český startup upevňuje pozice v zahraničí

V bettingu zaznamenává Oddin.gg především stále větší význam...

Sledování esportových zápasů je stále silnějším rivalem sledování...

Oddin.gg je českou firmou s globálním týmem, který...

Analýzy
Veřejný sektor utrácí za zadané veřejné zakázky více než vloni

V 1. pololetí 2023 bylo vydáno 5 191...

Určitá část z oznámených zakázek je v následujících...

„Po odečtení zadaných a zrušených zakázek na uchazeče...

V první polovině letošního roku bylo vysoutěženo a...

Názory
Tuzemský průmysl dál šlape na brzdu

Aktivitu ve zpracovatelském průmyslu tlumí především slabá poptávka,...

Utlumená poptávka po zboží i vstupech přispěla k...

Shrnuto, podtrženo, zářijová data PMI ukázala slabou výkonost...

Nejnovější Pohled z praxe

Cestovní ruch
Uvolňujeme personalistům ruce

Začneme od cestování? Jaký čas prožívá letecké cestování?...

Pohled z praxe
Wienerberger pomáhá Centru Bazalka

Vanda Polívková, zakladatelka a ředitelka Centra BAZALKA upřesňuje:...

Projekt stavby Domova byl podán v roce 2018...

Pohled z praxe
Chytřejší technologická řešení pro české zemědělce

CleverFarm vyvíjí ucelenou softwarovou platformu, která na základě...

„Poslední roky se stále více soustřeďujme na chytré...