Úterý 16. dubna 2024
ikona hodiny6. 8. 2020 10:22

Ambiciózní inovační ekosystém se dále rozrůstá

I Olomouc už je Platinnová

Inovační centrum Olomouckého kraje se stalo, za finanční podpory Olomouckého kraje, dalším členem celostátní platformy inovačních center Platinn.cz, která poskytuje mimo jiné konzultační podporu malým a středním podnikům po celé republice. Stávající síť expertů se tak rozroste o další odborníky na témata, jako jsou zahraniční expanze, rozvoj lidí, financování nebo řízení firem. ICOK se zařadil po bok dalších šesti inovačních center včetně inovační agentury JIC, která platformu před několika lety zakládala.

Martin Gillár Martin Gillár autor

Čtrnáct let se věnuje hlavně public relations a content managementu, má za sebou praxi v médiích i práci pro nevládní organizace a v komerčním sektoru. V minulosti se podílel na komunikačních kampaních týkajících se výrazných společenských témat a vedl mimo jiné i komunikaci mezinárodního filmového festivalu EKOFILM. Poslední roky působí v inovační agentuře JIC, kde má na starosti spolupráci s médii, obsahovou strategii a zároveň předává zkušenosti z marketingu začínajícím podnikatelům a studentům.

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

„Naším cílem je zvýšení inovační výkonnosti malých a středních firem a tím i konkurenceschopnosti regionu. Díky vstupu ICOK do sítě Platinn.cz se podnikatelům z Olomouckého kraje otevírá možnost využít podporu zkušených expertů i z dalších krajů České republiky,“ vysvětluje některé z důvodů vstupu ředitelka ICOK Marie Studená.

Základ pro platformu Platinn.cz položil konzultační program s názvem Platinn – neboli PLATform for INNovation. Švýcarská metodika poradensko-inovačního programu nabízí koučink a mentoring z řad expertů, mezi kterými jsou majitelé úspěšných firem, zkušení nezávislí experti, konzultanti či vrcholoví manažeři. S jejich podporou dokážou firmy odhalit inovační příležitosti a provést změny, které jim pomohou v dalším růstu a rozvoji.

Podle slov manažera ICOK Martina Ohlídala je ekonomika Olomouckého kraje do určité míry závislá na působení nadnárodních firem. „Možnosti malých a středních firem vlastními silami dosáhnout inovací, které je posunou dále, mohou být omezené. Díky zkušeným odborníkům, které program nabízí, však mohou firmy tento handicap snadno překonat. Konzultanti, které lze v rámci programu získat za velmi příznivých podmínek, za sebou mají kromě vlastní úspěšné kariéry i desítky zdárných realizací ve firmách.“ Vstup ICOK do Platinn.cz by měl podle Ohlídala podpořit rozvoj místních firem tak, aby byly na trhu úspěšnější.

„Naší vizí je otevřený inovační ekosystém, který je domovem globálně úspěšných podnikatelů a inspiruje svět. Chceme vidět úspěšný nejenom region, ve kterém působíme, ale i celé Česko,“ říká ředitel inovační agentury z jižní Moravy JIC Petr Chládek, která z původně konzultačního programu celostátní síť spolupracujících inovačních center s názvem Platinn.cz vybudovala.

Nyní síť sdružuje inovačních centra z poloviny krajů České republiky. Kromě JIC a ICOK jsou členy liberecký Lipo.ink, Moravskoslezské inovační centrum, Technologické inovační centrum Zlín, Středočeské inovační centrum a Inovační centrum Ústeckého kraje.

Podle ředitele JICu Petra Chládka tím ale rozšiřování Platinn.cz nekončí. „Chceme sdílet naše know-how do ostatních krajů Česka. Neznamená to ale, že budeme síť rozšiřovat za každou cenu. Potřebujeme mít stoprocentní jistotu, že služby, které inovační centra a experti poskytují, jsou skutečně kvalitní a profesionální,“ upřesňuje Chládek.

 

Články autora Martin Gillár

Nejnovější články

Názory
Geopolitika opět v centru pozornosti

Trhy jinými slovy věří, že další eskalace do...

A právě podpora Ukrajiny ze strany Spojených států...

Pohled z praxe
O krok blíž k výrobě zelené ropy

Pokud by totiž výklad zákona o odpadech a...

V Green Future se nám podařilo jako prvním...

Abych ukázal absurditu, která u nás legislativně panovala,...

To samozřejmě není jediný zádrhel, na který jsme...

To Česko překvapivě staví do úplně jiného světla...

Dělat v současné době nějaké závěry, jak přetahování...

Expertní pohled
Pět největších trendů v oblasti SASE pro rok 2024

Vedle toho se IT bezpečnostní týmy musí vypořádat...

Mít produkty od více dodavatelů téměř vždy vede...

SASE umožňuje přijetí zero-trust technologie. Princip zero-trust spočívá...

„Integrovaná řešení SASE musí být vybavena umělou inteligencí...

Dá se očekávat, že SASE bude plně flexibilní...

Monitorování digitálních zkušeností (DEM) je dnes často považováno...

Nejnovější Aktuality

Analýzy
České nábytkářství oslabuje, ale ne dramaticky

„Již několik let panují v globální ekonomice jisté propady,...

„Pokles na 51,45 mld. Kč je stále velmi...

Špatná podle Tomáše Lukeše není ani spotřeba nábytku...

Suma za import nábytku v roce 2023 dosáhla 28,18...

Za vyloženě pozitivní trend AČN považuje růst podílu...

Český nábytek podle Čudky vyniká invencí i kvalitou....

Aktuality
Ocenění Nábytek roku 2024 ovládla kancelářská soustava

Vítězná kolekce je dílem designerů Aleše Bartáka, Michaela...

Ocenění Nábytek roku uděluje Asociace českých nábytkářů (AČN)...

Pohled z praxe
Výroba elektřiny z OZE významně vzroste, síť není připravena

Možnosti vývoje energetiky v Česku analyzovala firma v...

Martin Durčák, předseda představenstva firmy ČEPS, která zajišťuje...