Sobota 15. června 2024
ikona hodiny2. 2. 2021 10:06

Anděly brzdí nevědomost

Česká finanční skupina DEPO Ventures, která buduje unikátní syndikát andělských investorů v Česku i po celém světě, spustila druhou vlnu průzkumu na téma jak investují čeští angel investoři. Průzkum chce poodhalit současný stav na trhu a potažmo umožnit vylepšení jeho konkrétních nedostatků do budoucna.

Jaroslav Průcha autor

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Předchozí vlna průzkumu, která proběhla na přelomu roku 2019, mimo jiné odhalila, že téměř 70 % andělských investorů z Česka má s investováním do startupů špatné zkušenosti. „Podle nás je na vině zejména nezkušenost a neznalost tohoto prostředí. Přicházíme proto s dalším průzkumem, který nám pomůže lépe poznat návyky či chování investorů. Na jejich základě bude snazší odhalit, kde je prostor ke zlepšení,“ říká zakladatel a CEO DEPO Ventures Petr Šíma.

Andělský investor

Poskytuje kapitál pro zakládání podniků, obvykle výměnou za podíl ve společnosti či participaci na zisku společnosti. Pojem pochází se Spojených států, kde se původně objevil v divadle na Broadwayi, kde označoval zámožné jedince, kteří poskytovali peníze na divadelní představení, jež by nemohly bez takto poskytnutých peněž fungovat. Ve spojitosti s financováním podniků byl poprvé použit profesorem Williamem Watzelem v roce 1978.

DEPO Ventures se o růst a podporu komunity andělských investorů v České republice stará od roku 2017. „Naším dlouhodobým cílem je pomáhat investorům snižovat investiční riziko. Abychom se mohli zaměřit na konkrétní nedostatky a chyby, kterých se tito ‚andělé‘ dopouštějí, vytvořili jsme průzkum, který je má odhalit,“ říká Petr Šíma, který se stal prvním českým členem představenstva Evropské asociace andělských investorů (EBAN).

Průzkumu se mohou zúčastnit aktivní investoři i lidé, kteří o investicích teprve uvažují. Anonymní výzkum, který zabere pár minut, najdete zde. „Výsledky nám mimo jiné poslouží ke srovnání Česka s dalšími evropskými zeměmi. Zároveň budeme mít v ruce unikátní podklady do budoucna, které nám pomohou určit míru zlepšení situace na trhu. A především si od průzkumu slibujeme získání potřebných podkladů, které by mohly vést k iniciaci podpory ze strany státu,“ říká Šíma.

DEPO Ventures

Finanční skupina, která má vlastní venture kapitálový fond, řídí evropskou síť andělských investorů a v budoucnu plánuje stát se asset managerem pro lidi, kteří by chtěli investovat do startupů. Vizí DEPO Ventures je naučit úspěšné podnikatele a osoby s vysokým jměním (high net worth individuals), že investice do startupů, a tedy rizikového kapitálu, by měly být přirozenou součástí portfolia každého investora.

Z výsledků první vlny průzkumu DEPO Ventures, která proběhla na přelomu let 2019 a 2020, vzešlo několik zajímavých poznatků. Například až dvě pětiny z těch, kteří do startupů neinvestovali, uvedli, že v případě větší znalosti prostředí startupů by investici zvážili. Nejčastějšími důvody, proč investoři zvolili jiné produkty, byla právě neznalost prostředí či nevědomost, jakým způsobem lze do startupu investovat.

„Investice do technologických firem a startupů přitom vnímáme jako zásadní pro zdravé fungování ekonomiky. Andělští investoři často představují jediný způsob, jak mohou tyto firmy do svých začátků sehnat potřebné prostředky. Proto jejich podporu považujeme za naprosto klíčovou, pokud chceme být v Evropě sebevědomou a úspěšnou zemí plnou zajímavých projektů,“ uzavírá Šíma.

Články autora Jaroslav Průcha

Nejnovější články

Trendy
Vyladěný event jako vizitka vaší společnosti

Odborné eventy jsou bezpochyby nezbytné pro další rozvoj,...

Nechcete celou akci strávit v uzavřených prostorách velkého konferenčního...

Dobré jídlo a pití nesmí chybět na žádném...

Zvláštní pozornost si zaslouží doprovodný program. Resort disponuje...

Největší doména resortu? Jednoznačně 27 jamkové profesionální golfové...

Fantazii se ale meze nekladou. „Pro jednu z firem...

Expertní pohled
Využijte potenciál firemních vozů naplno

Proč si pořídit monitoring vozidel? Čím může usnadnit...

Kniha jízd nebo sledování aktuální polohy jsou základní...

Jde o tzv. Vysvědčení řidiče. Jedná se o pravidelné hodnocení jízdních...

Expertní pohled
Pokles cen drahých kovů, je současná rally u konce s dechem?

Ceny zlata se vyšplhaly na rekordních 2 449,95...

Přes neuspokojivá data o růstu cenové hladiny v...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Méně papírování, více podnikání

Podle Právního elektronického systému Hospodářské komory stát v současnosti...

Hospodářská komora také provedla kvalifikované odhady. Podle propočtů...

Aktuality
Podnikatelé se chtějí podílet na financování strategických investic

„Nepodceňujme a važme si toho, že tu máme...

Prezident Svazu průmyslu Jan Rafaj je přesvědčen, že...

Aktuality
Naplňuje mě energií, když vidím, s čím se podnikatelé vyrovnají

Loni po svém zvolení jste v rozhovoru pro časopis...

Vedle nedostatku pracovních sil trápí podnikatele rovněž vysoké...

Vedle státu digitalizuje i Hospodářská komora, na jaké novinky se...