×

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

Čtvrtek 21. září 2023
Přihlásit se / Zaregistrovat se
ikona hodiny2. 2. 2021 10:06

Anděly brzdí nevědomost

Česká finanční skupina DEPO Ventures, která buduje unikátní syndikát andělských investorů v Česku i po celém světě, spustila druhou vlnu průzkumu na téma jak investují čeští angel investoři. Průzkum chce poodhalit současný stav na trhu a potažmo umožnit vylepšení jeho konkrétních nedostatků do budoucna.

Jaroslav Průcha autor

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Předchozí vlna průzkumu, která proběhla na přelomu roku 2019, mimo jiné odhalila, že téměř 70 % andělských investorů z Česka má s investováním do startupů špatné zkušenosti. „Podle nás je na vině zejména nezkušenost a neznalost tohoto prostředí. Přicházíme proto s dalším průzkumem, který nám pomůže lépe poznat návyky či chování investorů. Na jejich základě bude snazší odhalit, kde je prostor ke zlepšení,“ říká zakladatel a CEO DEPO Ventures Petr Šíma.

Andělský investor

Poskytuje kapitál pro zakládání podniků, obvykle výměnou za podíl ve společnosti či participaci na zisku společnosti. Pojem pochází se Spojených států, kde se původně objevil v divadle na Broadwayi, kde označoval zámožné jedince, kteří poskytovali peníze na divadelní představení, jež by nemohly bez takto poskytnutých peněž fungovat. Ve spojitosti s financováním podniků byl poprvé použit profesorem Williamem Watzelem v roce 1978.

DEPO Ventures se o růst a podporu komunity andělských investorů v České republice stará od roku 2017. „Naším dlouhodobým cílem je pomáhat investorům snižovat investiční riziko. Abychom se mohli zaměřit na konkrétní nedostatky a chyby, kterých se tito ‚andělé‘ dopouštějí, vytvořili jsme průzkum, který je má odhalit,“ říká Petr Šíma, který se stal prvním českým členem představenstva Evropské asociace andělských investorů (EBAN).

Průzkumu se mohou zúčastnit aktivní investoři i lidé, kteří o investicích teprve uvažují. Anonymní výzkum, který zabere pár minut, najdete zde. „Výsledky nám mimo jiné poslouží ke srovnání Česka s dalšími evropskými zeměmi. Zároveň budeme mít v ruce unikátní podklady do budoucna, které nám pomohou určit míru zlepšení situace na trhu. A především si od průzkumu slibujeme získání potřebných podkladů, které by mohly vést k iniciaci podpory ze strany státu,“ říká Šíma.

DEPO Ventures

Finanční skupina, která má vlastní venture kapitálový fond, řídí evropskou síť andělských investorů a v budoucnu plánuje stát se asset managerem pro lidi, kteří by chtěli investovat do startupů. Vizí DEPO Ventures je naučit úspěšné podnikatele a osoby s vysokým jměním (high net worth individuals), že investice do startupů, a tedy rizikového kapitálu, by měly být přirozenou součástí portfolia každého investora.

Z výsledků první vlny průzkumu DEPO Ventures, která proběhla na přelomu let 2019 a 2020, vzešlo několik zajímavých poznatků. Například až dvě pětiny z těch, kteří do startupů neinvestovali, uvedli, že v případě větší znalosti prostředí startupů by investici zvážili. Nejčastějšími důvody, proč investoři zvolili jiné produkty, byla právě neznalost prostředí či nevědomost, jakým způsobem lze do startupu investovat.

„Investice do technologických firem a startupů přitom vnímáme jako zásadní pro zdravé fungování ekonomiky. Andělští investoři často představují jediný způsob, jak mohou tyto firmy do svých začátků sehnat potřebné prostředky. Proto jejich podporu považujeme za naprosto klíčovou, pokud chceme být v Evropě sebevědomou a úspěšnou zemí plnou zajímavých projektů,“ uzavírá Šíma.

Články autora Jaroslav Průcha

Nejnovější články

Analýzy
Nad boxy stále jasně vede doručení domů

Ačkoli se důležitost rychlého doručení diskutuje čím dál...

Ačkoli 29 % Čechů deklarovalo, že v konkrétním e-shopu...

Kromě rychlosti je při výběru e-shopu a rozhodování...

Přes často diskutovaný nárůst popularity doručovacích boxů se...

Analýzy
O procento vyšší tržby, o 30 procent větší náklady

Na první pohled vypadá standardní meziroční srovnání pro...

 „Nám v Czech Inn Hotels se daří, zvyšujeme...

Srpnová čísla jsou z hlediska obsazenosti lehce atypická....

Ze srpnových čísel českých hotelů vynikají v obsazenosti...

Trendy
Spořitelna investuje 5 milionů eur do biotechnologií

„Ústav organické chemie a biochemie je díky úspěchu...

Pro i&i Bio, který navázal na úspěšné působení...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Na co všechno a za jakých podmínek lze získat dotace?

Stavební veletrh FOR ARCH v září proběhne již...

Jaké novinky se letos chystají? Za program Nová...

Co je možné v současnosti modernizovat a budovat...

Aktuality
Česká technologie pomáhá FBI hledat pohřešované děti

Od roku 2018, kdy Apify spojil své síly...

Zatím se iniciativa soustředí jen na Egypt, ale...

Aktuality
ELDIS Pardubice roste, řeší nové projekty a nabírá zaměstnance

Minulé roky ukázaly, že je firma zdravá. I...

Vzhledem k zakázkové naplněnosti a dalším významným projektům, jež...