×

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

Pondělí 25. září 2023
Přihlásit se / Zaregistrovat se
ikona hodiny12. 2. 2021 15:21

Alenka na pískovišti

Opozice předložila zákon, podle kterého by stát měl obecná pravidla pro odškodnění těch podnikatelů, jimž je z rozhodnutí státu znemožněno či omezeno podnikání. Svým způsobem je to analogie kurzarbeitu, mířená k majitelům podniků. Koalice zákon odmítá, nicméně bez toleranční podpory komunistů jej ve sněmovně nedokázala shodit se stolu. Zatím nic zvláštního. Pachuť vyvolá až pohled na argumenty.

Petr Simon autor

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Vládní koalice totiž považuje za vhodnější, pružnější a cílenější nynější pomoc v podobě celé řady jednotlivých podpůrných programů. Ministryně financí Alena Schillerová dokonce tvrdí, že současná pomoc je udržitelnější, že odškodňovací zákon je nespravedlivý a byl by účelově zneužitelný.

Začněme u návrhu: je zcela korektní, že když stát někomu znemožní jeho ekonomickou činnost, nabídne kompenzace. Je vcelku rozumné, že to bude kompenzace fixních nákladů. Bylo by dokonce slušné, kdyby stát velkoryse nabídl i jistou kompenzaci zisků, ale uznávám, je to drahé. Nicméně je podivné a vlastně smutné, že stát se slušnosti brání. Respektive, je nějaký reálný důvod, který by to zdráhání se mohl omluvit? Nebo aspoň vysvětlit? Možná kdyby pan premiér naznačil…

A jsme u odmítavých vládních argumentů. Jen tady už naznačování nepostačí, bylo by dobré slyšet od vlády ne proklamace, ale jasné argumenty.

V čem je řetěz narychlo v tlaku sestavovaných programů lepší než jeden univerzální, kvalitně připravený zákon, respektující odlišnosti jednotlivých forem a modelů a segmentů podnikání? Jen pro pořádek, těch modelů nejsou desítky a v zásadě je vcelku snadné definovat je jednoduchými matematickými vztahy na úrovni nákladů, výnosů a cash flow. Takže, jaké hodnoty vláda dosadí za svá adjektiva Vhodnější, Pružnější a Cílenější?

Pak tu máme Udržitelnost. Moderní termín, který působí jako zaklínadlo. Nicméně bez konkrétního srovnání je to jen floskule.

A konečně Nespravedlivost a Zneužitelnost. Pominu opět raději fakt, že za ty dva módní abstraktní termíny nebyl dosazen žádný konkrétní obsah. Nicméně nedokážu přejít jen tak, že vláda jimi mává v obraně nad hlavou jako kyjem, ani by se pokusila – jak je jejím úkolem – spolu s poslanci vyjednat a nastavit parametry odškodňovacího zákona tak, aby byly spravedlivé a nebyly zneužitelné. Ještě je tu možnost, že to vláda neumí, pak ale myslím, že studenti prvních ročníků kterékoliv tuzemské ekonomické či právnické fakulty rádi vypomohou.

Ale tak špatně na tom vláda není. To jen se klukům a holkám z vlády zastesklo po pískovišti. Touha mít jen tu svou bábovičku se dá sice pochopit, ale pachuť nezmizí…

Články autora Petr Simon

Nejnovější články

Aktuality
Do Prahy míří investiční hvězdy

K hlavním zahraničním hvězdám patří americký investor a...

Adam Kočík i Přemysl Rubeš doplní v panelových...

Expertní pohled
Kdo jsou Granfluencers a co od nich čekat?

Marketéři a média poslední roky píší primárně o...

Podle článku v CNN Business se začínají z...

Problém většiny briefů značek pro digitální kampaně je,...

Názory
Úsudek, invence, zkušenost a odbornost zůstanou doménou lidí

Každý si mohl vyzkoušet, že umělá inteligence umí...

Jsem toho názoru, že revoluce nepřijde za rok...

Nejnovější Nezařazené

Nezařazené
Proč je dobré naučit se říkat NE!

To jsou všechno jistě velice důležité věci, a...

Nezařazené
Česká síť inovačních center Ynovate se rozšiřuje na Slovensko

Síť Ynovate vznikla na půdorysu dřívější spolupráce agentur...

„Propojujeme firmy s experty z celé České republiky....

„Žilinský kraj je historicky regionem inovativních a odvážných...

Nezařazené
Česku bez vize hrozí totální kolaps

Prvním krokem k budoucnosti je podle Zdeňka Zajíčka...

„Musíme vykročit z bludného kruhu, jinak skutečně zůstaneme...