×

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

Pátek 22. září 2023
Přihlásit se / Zaregistrovat se
ikona hodiny18. 2. 2021 11:39

Dobrá zpráva pro začínající tuzemské podnikatele

EIT Digital Venture podpoří české inovace

Mezinárodní inovační síť podpoří začínající české podnikatele, kteří mohou, pokud uspějí, získat i přes půl milionu korun. Až pětadvacet tisíc eur totiž mohou z programu EIT Digital Venture čerpat začínající podnikatelé s inovativním nápadem na produkt nebo službu využívající digitální technologie.

Martin Gillár Martin Gillár autor

Čtrnáct let se věnuje hlavně public relations a content managementu, má za sebou praxi v médiích i práci pro nevládní organizace a v komerčním sektoru. V minulosti se podílel na komunikačních kampaních týkajících se výrazných společenských témat a vedl mimo jiné i komunikaci mezinárodního filmového festivalu EKOFILM. Poslední roky působí v inovační agentuře JIC, kde má na starosti spolupráci s médii, obsahovou strategii a zároveň předává zkušenosti z marketingu začínajícím podnikatelům a studentům.

Foto: Shutterstock.com Podpora inovativních českých startupů Foto: Shutterstock.com

Program podporuje projekty, které už mají za sebou testovací etapu nebo disponují prototypem. „Cílem programu je popostrčit slibné projekty do fáze, kdy se z nich stanou životaschopné produkty ověřené s reálnými uživateli,“ vysvětluje Monika Vrbková z inovační agentury JIC, která má program u nás a na Slovensku na starosti. Firmy se mohou hlásit do 8. dubna prostřednictvím webu EIT Digital.

Program nabízí podporu zejména digitálním inovacím pro průmyslové aplikace, chytrá města, správu a ochranu dat, prevenci i detekci chorob nebo třeba finanční sektor. Přihlásit se mohou minimálně dvoučlenné týmy z České republiky nebo Slovenska a zájemci ještě nesmí mít založenou firmu. Ještě v dubnu proběhne hodnocení přihlášek, z něho vzejdou vybraní kandidáti. O tom, zda budou do programu vybráni, rozhodnou rozhovory, které proběhnou mezi 18. a 20. dubnem. Samotný osmitýdenní program pak startuje 10. května. Každý z vybraných týmů získá 5000 eur a také možnost konzultací se zkušenými experty, kteří by měli pomoci dovést nápad do fáze životaschopného produktu. Všechny týmy, které program úspěšně dokončí do 21. listopadu a založí firmu, navíc čeká deset tisíc eur. Dalších deset tisíc eur pak získá prvních 10 firem, kterým se podaří získat investora.

„Talentované lidi můžeme najít po celém světě. Mají ale rozdílné příležitosti k tomu, aby se z nich skutečně stali úspěšní inovátoři a podnikatelé. A právě program EIT Digital Venture chce tímto způsobem investovat do lidí zejména ze zemí s nižší inovační výkonností,“ říká Monika Vrbková s tím, že kromě států střední a východní Evropy se jedná i o balkánské země, Maltu nebo třeba Portugalsko.

V dosavadní historii programu se zatím žádný z českých ani slovenských nápadů neprosadil. V minulosti uspěly zejména projekty z Portugalska, Řecka nebo Pobaltských zemí. Úspěšné bylo ale například i Polsko, mimo jiné například s aplikací Subjective Guide, která nabízí sdílení turistických doporučení mezi cestovateli. Její tvůrkyně Karolina Czaplicka si pochvaluje zejména zkušenosti, které díky účasti v programu získala: „Získali jsme základní znalosti, jak nastartovat a rozvíjet podnikání. Program nám poskytl finanční podporu, bez které bychom nebyli schopni vybudovat minimální a fungující variantu produktu a ověřit, že náš nápad bude fungovat.“

Podle Moniky Vrbkové je u nás takových příležitostí pro akceleraci nápadů stále nedostatek. „Získat investici v této rané fázi podnikání je velmi obtížné – pro investory se jedná o velmi rizikovou investici do neověřených nápadů a ani veřejné zdroje nejsou kvůli komplikovaným podmínkám na jejich podporu připraveny,“ vybízí začínající podnikatele Monika Vrbková k tomu, aby se do programu přihlásili.

Články autora Martin Gillár

Nejnovější články

Názory
Úsudek, invence, zkušenost a odbornost zůstanou doménou lidí

Každý si mohl vyzkoušet, že umělá inteligence umí...

Jsem toho názoru, že revoluce nepřijde za rok...

Trendy
Dny AI představí samořiditelná auta i roboty

Dny AI 2023 odstartují 9. října v Brně,...

Nejširší záběr aplikací AI představí sekce zaměřené na...

Poslední sekce cílí na výzkum a veřejnou správu....

Expertní pohled
Efektivní komunikace s novináři aneb Jak na tiskovou zprávu

Tisková zpráva totiž představuje jeden z nejdůležitějších nástrojů...

Důležité jsou také citace, které dodávají tiskové zprávě...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Potřebujeme flexibilnější pravidla pro řidiče zájezdových autobusů

EHSV přijal text zaměstnavatelské skupiny, který volá po...

Sami řidiči prostřednictvím svých profesních asociací očekávají, že...

Aktuality
Na co všechno a za jakých podmínek lze získat dotace?

Stavební veletrh FOR ARCH v září proběhne již...

Jaké novinky se letos chystají? Za program Nová...

Co je možné v současnosti modernizovat a budovat...

Aktuality
Česká technologie pomáhá FBI hledat pohřešované děti

Od roku 2018, kdy Apify spojil své síly...

Zatím se iniciativa soustředí jen na Egypt, ale...