Pondělí 22. dubna 2024
ikona hodiny12. 4. 2021 07:13

Úspěšný projekt dostal další rok života

Až do března příštího roku byl prodloužen projekt Česko platí kartou, na němž se vedle MPO a karetních asociací MasterCard a Visa podílejí také poskytovatelé terminálů, platebních aplikací a on-line platebních bran ČSOB, FiskalPro, KB SmartPay či Dotypay a nově i Global Payments, Revo a Moneta Platební Služby. Původně se s ukončením programu počítalo loni ke konci srpna, následně byl prodloužený nejprve do 31. prosince a poté do konce letošního března. Zájemci mohli dříve terminál bezplatně získat na rok, nyní platí lhůta šest měsíců. Firmy a OSVČ od loňska tímto způsobem získaly podle MPO zhruba 4 500 platebních terminálů.

Petr Simon autor

Foto: Shutterstock.com Česko platí kartou Foto: Shutterstock.com

Projekt je otevřený podnikatelům a samosprávám, kteří v posledních 12 měsících nepřijímali karty. „Podnikatelské prostředí zažívá v současné době turbulentní změny, takže i podpora v rámci tohoto programu je cesta správným směrem, směrem k digitální společnosti. Jsem velmi rád, že je možné v rámci projektu získat výhodně nejen platební terminál, ale i platební bránu, která je klíčová pro rozvoj podnikání v oblasti on-line prodeje, jenž v loňském roce zaznamenal téměř třetinový nárůst,“ řekl ministr průmyslu Karel Havlíček.

KB SmartPay a Komerční banka nabízí na rozdíl od ostatních zapojených subjektů platební terminál i pro letošní rok na 12 měsíců zdarma, a to bez jakýkoli poplatků. Klient stejně tak neplatí žádné poplatky z transakcí prostřednictvím platebních karet až do výše 50 000 Kč po dobu 12 měsíců. Projekt je nově dostupný také pro obchodníky z oblasti e-commerce. O terminál nebo platební bránu na rok zdarma můžou podnikatelé a nově v rámci rozšíření i obce, příspěvkové a rozpočtové organizace požádat do konce prvního čtvrtletí 2022.

Česko platí kartou

Původním cílem programu bylo do tří let zvýšit počet terminálů na českém trhu o 30 000. Podle statistik Sdružení pro bankovní karty počet platebních terminálů loni v meziročním srovnání stoupl o 46 000 na 276 000. Využívání bezhotovostních plateb se podle dat společnosti Mastercard loni zvýšilo o 45 procent.

Podstata programu tkví v bezplatném pronájmu terminálu či platební brány na rok zdarma, menší obchodníci s obratem karetních plateb pod 50 000 korun jsou osvobozeni od transakčních poplatků.

Nejvíce terminálů, konkrétně 26 %, podle informací MPO využívají restaurace a kavárny, 20 % žadatelů podniká ve službách, jako jsou kosmetické salony, fitness centra, autoservisy a opravny. Terminálů zdarma využívají dále provozovatelé specializovaných obchodů či potravin, je to ale cesta i pro obce a města.

„Díky projektu Česko platí kartou se nám s partnerem KB SmartPay ze skupiny Worldline podařilo nově přesvědčit téměř 2 500 obchodníků pro placení kartou. Jde o 56 % ze všech firem, které využily zásadní podpory MPO a karetních společností MC a VISA zaměřené na rozšíření bezhotovostního, bezkontaktního a digitálního způsobu placení,“ potvrzuje úspěch projektu Jitka Haubová, členka představenstva Komerční banky a zmiňuje i málo známé ekologické aspekty: „Worldline je od roku 2019  karbonově neutrální společností, platební terminály jsou vyráběné z recyklovatelných materiálů, tisk účtenky lze nastavit na požádání a IT centra využívají elektřinu pouze z obnovitelných zdrojů.“

„Jsme rádi, že jsme součástí tohoto projektu a náš zájem podtrhuje i to, že jako jediná společnost nabízíme terminál a akceptaci karet zdarma po dobu 12 měsíců na rozdíl od ostatních subjektů. Rozšíření bezhotovostního placení v oblasti podnikatelské sféry i veřejného sektoru je rozhodně pozitivní trend, který přináší mnoho výhod zákazníkům i podnikatelům, respektive veřejnému sektoru,“ říká Miloslav Bouček, generální ředitel KB SmartPay, společnosti, která rozvoj bezhotovostních plateb podporuje širokou škálou služeb a produktů a má značný podíl i na zavádění novinek v Česku, jak prozrazuj náš dřívější rozhovor s Miloslavem Boučkem.

KB SmartPay

KB SmartPay je obchodní značka společnosti Worldline Czech republic, s.r.o. reprezentující na českém trhu alianci společnosti Worldline a Komerční banky. KB SmartPay obsluhuje v ČR více 25.000 zákazníků a provozuje více než 50.000 platebních terminálů a platebních bran. Worldline Group je evropským lídrem a zároveň čtvrtou největší společností na světě v oblasti platebních styku a transakčních služeb. Poskytuje trvale udržitelné služby nové generace a umožňuje tak svým zákazníkům nabídnout koncovým spotřebitelům inovativní a moderní řešení pro jejich potřeby. Společnost Worldline působí ve více než 50ti zemích celého světě a zaměstnává více než 20.000 zaměstnanců.

„Rozvoj akceptace plateb kartou v České republice je naším dlouhodobým cílem a již řadu let aktivně pomáháme obchodníkům zjednodušit a zefektivnit proces platby. Podle našich posledních výzkumů by až celá pětina hotovostních plateb mohla být realizována bezhotovostně, ale spotřebitelé naráží na bariéru na straně obchodníků, kteří zatím platební karty neakceptují. Jsme rádi, že společně s KB SmartPay můžeme být součástí projektu Česko platí kartou a nadále usilovně pomáhat obchodníkům získat co nejjednodušší přístup k platebním terminálům a vyzkoušet si tak všechny benefity, které akceptace bezhotovostních plateb přináší,“ říká Michal Čarný, generální ředitel Mastercard pro Českou republiku a Slovensko.

Význam celého projektu komentuje i Marcel Gajdoš, generální ředitel VISA pro ČR, SK a Maďarsko: „Všechny terminály v České republice již akceptují bezkontaktní platby, ale počet míst, kde lze platit kartou má stále velký prostor pro růst. Společnost Visa se proto loni zapojila do vládní iniciativy, se kterou si podnikatelé vyzkouší terminály zdarma. Tímto projektem navazujeme na náš akceptační program s bankami z roku 2011, díky kterému se počet terminálů v Česku zdvojnásobil. Podporou na rozšíření terminálů pomáháme firmám s překonáním překážek pro přijímání plateb kartami a měníme tak jejich podnikání k lepšímu. Zákaznické chování se navíc za poslední rok výrazně proměnilo a lidé mnohem více platí mobilem a nakupují v e-shopech. Věříme, že tyto změny už budou trvalé. Platby kartou a digitální platby obecně už zkrátka nejsou jen dostupnou možností pro rychlé a bezpečné placení, ale pro spoustu z nás každodenní nezbytností.“

Články autora Petr Simon

Nejnovější články

Pohled z praxe
Lasvit oceněn na milánském designweeku

V soutěži, v níž se představilo více než...

Výstava představila také nový koncept designu osvětlení Bois...

Vítězství komentuje zakladatel Lasvitu Leon Jakimič: Nejlepší výstava...

Cestovní ruch
Regionální muzeum není jen pokladnice

Od muzea se očekává, že uspokojí/přitáhne turisty včetně...

Jílové u Prahy je tak trochu ve specifické...

Zlato Regionální muzeum v Jílovém u Prahy sídlí na...

Příležitostné výstavy Výstavy, malé i větší, jsou v jílovském...

Původně jen opravdická živoucí kočka. Tak nějak jednou...

Regionální muzeum, na rozdíl od těch velkoměstských, může...

Expertní pohled
Hypotéky by mohly zlevňovat rychleji

V praxi se s využitím různých slev a...

Na první pohled se může zdát, že omezení...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Jak připravit firmu na AI a digitální budoucnost?

Pátý ročník Digital Transformation Summitu proto přinese nejnovější...

Srdcem Digital Transformation Summitu (DTS) budou ukázky konkrétních...

DTS letos otevře Krzysztof Krecikij, Salesforce Regional Director...

Aktuality
Komora pomůže podnikatelům s elektronickým daňovým přiznáním

Hospodářská komora proto spustila na webové stránce www.komora.cz/dane/ návody,...

„Digitalizace musí být k uživateli přátelská a přinášet...

Aktuality
Největší logistický kongres v ČR se blíží

Logistika a doprava patří mezi nejdůležitější pracovní úkony mezi...

Všechny zmíněné faktory představují příležitost pro spojení s loajální...

Velký kongres EASTLOG, který se bude konat 30....