Čtvrtek 30. května 2024
ikona hodiny21. 7. 2021 11:59

Česká síť očních klinik Gemini spoluvytváří trendy v oční chirurgii u nás i ve světě

Uvažujete o laserovém odstranění dioptrií nebo šedého zákalu? Pak je víc než pravděpodobné, že při „průzkumu terénu“ narazíte na síť očních klinik Gemini. V roce 2003 ji založil oční chirurg Pavel Stodůlka a v současnosti drží v ČR prvenství hned v několika ohledech. Provádí se na ní nejvyšší počet zákroků za účelem odstranění očních vad, aby pacient už nepotřeboval brýle nebo kontaktní čočky, a také nejvyšší počet operací šedého zákalu. Právě ty jsou přitom nejen nejčastější oční operací, ale i chirurgickým zákrokem vůbec. Klinika má vedle 10 českých poboček také jednu ve Vídni a intenzivně se podílí na vývoji nových technologií i operačních metod. 

Petr Simon autor

Foto: ČS Foto: ČS

Co vás před lety přimělo k rozhodnutí zřídit ve Zlíně první kliniku oční chirurgie?

Chtěl jsem vybudovat špičkově vybavenou kliniku, která bude neustále obnovovat všechny přístroje a lasery a kde se ve spolupráci s výrobci laserů a nitroočních čoček budou vyvíjet nové operační metody.

Lidské oko je schopné rozeznat údajně až 10 milionů barev. Do jaké míry je vnímavost vůči odstínům barev zachována po implantaci umělé čočky? A umí umělá čočka poskytnout vidění bez brýlí do dálky i na čtení?

Rozeznávání barevných odstínů se po implantaci umělé čočky většinou zlepší, protože oční chirurg odstraní zkalenou lidskou čočku, která by rozeznávání barev znesnadňovala. Dnes používáme tzv. trifokální nitrooční čočky, se kterými lidé vidí bez brýlí do dálky, na čtení i na střední vzdálenost.

Foto: ČS

Pohled bankéře Tomáše Jandory, ředitele regionálního korporátního centra ČS ve Zlíně

Čím je specifické financování velkého zdravotnického zařízení?

Z pohledu financování je především nutné nastavení flexibilního provozního financování. Je třeba zohlednit fakt, že některé lékařské úkony jsou hrazeny ze zdravotního pojištění na základě úhradové vyhlášky, která se v čase mění, stejně jako splatnost faktur od pojišťoven. Počet klinik se rozšiřuje, neustále inovují a používají nejmodernější zařízení, což přináší také potřebu investičního financování.

Jak konkrétně pomohla Spořitelna při rozvoji sítě klinik Gemini?

Letos slavíme 10. výročí spolupráce. Za tu dobu výrazně vzrostl počet prováděných operací. To je samozřejmě primárně zásluha Pavla Stodůlky a jeho týmu, jsem však velmi rád, že k tomu jako hlavní finanční partner mohla svým dílem přispět i Česká spořitelna. Těší mě, že kromě běžné bankovní agendy s námi management konzultuje své budoucí záměry a společně hledáme řešení, jak zabezpečit další růst firmy při zachování jejího finančního zdraví.

Setkáváte se u pacientů s nějakým častým problémem, který oční lékaři ještě neumí vyřešit?

Stále více lidí trápí takzvané suché oko. U lehkých případů stačí oční kapky, pokročilejší případy ale mohou pacienta skutečně sužovat a v extrémním případě hrozí trvalé křečovité sevření očních víček. Společně s mou paní, která se věnuje akupunktuře, se mi podařilo vyvinout metodu léčby pomocí speciální akupunktury v okolí oka. Jeví se jako nesmírně účinná.

Sám jste vymyslel a jako první implantoval rohovkovou mikročočku z biosyntetického kolagenu. Také jste se podílel na vývoji laseru CAPSULaser a poté s ním provedl první operace. Jak se od té doby tyto metody rozšířily?

CAPSULaser už získal certifikát CE. Běžně jej na klinikách používáme. Je mnohem menší než konkurenční lasery pro operaci nitrooční čočky a také jednodušší na provoz a údržbu. Mikročočka z biosyntetického kolagenu, která odstraňuje potřebu brýlí na čtení, se používá zatím v klinické studii a byla jich už implantována asi stovka.

Jaké největší úkoly čekají oční chirurgii v nejbližších letech?

Oční chirurgové netrpělivě očekávají vývoj tzv. akomodační nitrooční čočky, která bude umět zaostřovat vidění bez brýlí na všechny vzdálenosti tak, že všechno světlo z dané vzdálenosti zaostří do jednoho ohniska. To zatím ještě dokonale žádná umělá nitrooční čočka neumí. Pro léčbu některých nemocí budou zase důležité pokroky na poli genetiky a kmenových buněk.

Jak vy osobně pečujete o svůj zrak?

Oči se krásně regenerují sportem a spánkem. Naopak jim škodí kouření, nevyvážená strava s přemírou masa a živočišných tuků. Jako velmi prospěšnou mohu také doporučit oční jógu. Na stránkách naší kliniky máme návod, jak si oči snadno procvičit.

Články autora Petr Simon

Nejnovější články

Cestovní ruch
Ekonomický význam cestovního ruchu v regionech vzrostl

V roce 2022 činil celkový objem výdajů za...

Přes pomoc různých subvenčních programů v oblasti zaměstnanosti...

Cestovní ruch
Míra rizika úpadku cestovní kanceláře činí 0,1 %

Míra rizika úpadku CK v ČR je velmi...

Na českém trhu nyní operuje celkem 596 cestovních...

Pohled z praxe
I u zelených kancelářských budov je prostor pro úsporu nákladů

To je samo o sobě potvrzením environmentálně šetrného...

Každopádně do budoucna CBRE plánuje neusnout na vavřínech....

Nejnovější Advertorial

Advertorial
Panevropská univerzita potvrzuje svou kvalitu

„Jsme nesmírně hrdí na udělení institucionální akreditace, jež...

Panevropská univerzita je první univerzitou vzniklou po novele...

Cestovní ruch
Firemní cestování s Leo Express: Efektivní a pohodlná volba

Mladý a dynamicky se rozvíjející dopravce Leo Express...

Věrnostní program určený pro podnikatelské subjekty umožňující nákup...

Chcete svým zaměstnancům nabídnout benefit pro jejich soukromé...

Nabídka korporátního cestování od Leo Express má řadu...

Business Class Potřebujete v klidu pracovat a chcete...

Cestovní ruch
Slovanský dům: Elegán s dobrou karmou

Na toho, kdo se ocitne uvnitř, dýchne okázalý...

Nad různými architektonickými úpravami paláce nakonec převážila ta...

Slovanský dům spojuje historii a současnost v jedinečný...

Management Slovanského domu má ambice, aby tenhle palác...

Současný Slovanský dům je v první řadě multifunkční...