×

Sledujte předvolební kulaté stoly Hospodářské komory – s politiky diskutují experti i zástupci podnikatelů

Česká síť očních klinik Gemini spoluvytváří trendy v oční chirurgii u nás i ve světě

Uvažujete o laserovém odstranění dioptrií nebo šedého zákalu? Pak je víc než pravděpodobné, že při „průzkumu terénu“ narazíte na síť očních klinik Gemini. V roce 2003 ji založil oční chirurg Pavel Stodůlka a v současnosti drží v ČR prvenství hned v několika ohledech. Provádí se na ní nejvyšší počet zákroků za účelem odstranění očních vad, aby pacient už nepotřeboval brýle nebo kontaktní čočky, a také nejvyšší počet operací šedého zákalu. Právě ty jsou přitom nejen nejčastější oční operací, ale i chirurgickým zákrokem vůbec. Klinika má vedle 10 českých poboček také jednu ve Vídni a intenzivně se podílí na vývoji nových technologií i operačních metod. 

Petr Simon ikona hodiny21. 7. 2021 11:59
Foto: ČS Foto: ČS

Co vás před lety přimělo k rozhodnutí zřídit ve Zlíně první kliniku oční chirurgie?

Chtěl jsem vybudovat špičkově vybavenou kliniku, která bude neustále obnovovat všechny přístroje a lasery a kde se ve spolupráci s výrobci laserů a nitroočních čoček budou vyvíjet nové operační metody.

Lidské oko je schopné rozeznat údajně až 10 milionů barev. Do jaké míry je vnímavost vůči odstínům barev zachována po implantaci umělé čočky? A umí umělá čočka poskytnout vidění bez brýlí do dálky i na čtení?

Rozeznávání barevných odstínů se po implantaci umělé čočky většinou zlepší, protože oční chirurg odstraní zkalenou lidskou čočku, která by rozeznávání barev znesnadňovala. Dnes používáme tzv. trifokální nitrooční čočky, se kterými lidé vidí bez brýlí do dálky, na čtení i na střední vzdálenost.

Foto: ČS

Pohled bankéře Tomáše Jandory, ředitele regionálního korporátního centra ČS ve Zlíně

Čím je specifické financování velkého zdravotnického zařízení?

Z pohledu financování je především nutné nastavení flexibilního provozního financování. Je třeba zohlednit fakt, že některé lékařské úkony jsou hrazeny ze zdravotního pojištění na základě úhradové vyhlášky, která se v čase mění, stejně jako splatnost faktur od pojišťoven. Počet klinik se rozšiřuje, neustále inovují a používají nejmodernější zařízení, což přináší také potřebu investičního financování.

Jak konkrétně pomohla Spořitelna při rozvoji sítě klinik Gemini?

Letos slavíme 10. výročí spolupráce. Za tu dobu výrazně vzrostl počet prováděných operací. To je samozřejmě primárně zásluha Pavla Stodůlky a jeho týmu, jsem však velmi rád, že k tomu jako hlavní finanční partner mohla svým dílem přispět i Česká spořitelna. Těší mě, že kromě běžné bankovní agendy s námi management konzultuje své budoucí záměry a společně hledáme řešení, jak zabezpečit další růst firmy při zachování jejího finančního zdraví.

Setkáváte se u pacientů s nějakým častým problémem, který oční lékaři ještě neumí vyřešit?

Stále více lidí trápí takzvané suché oko. U lehkých případů stačí oční kapky, pokročilejší případy ale mohou pacienta skutečně sužovat a v extrémním případě hrozí trvalé křečovité sevření očních víček. Společně s mou paní, která se věnuje akupunktuře, se mi podařilo vyvinout metodu léčby pomocí speciální akupunktury v okolí oka. Jeví se jako nesmírně účinná.

Sám jste vymyslel a jako první implantoval rohovkovou mikročočku z biosyntetického kolagenu. Také jste se podílel na vývoji laseru CAPSULaser a poté s ním provedl první operace. Jak se od té doby tyto metody rozšířily?

CAPSULaser už získal certifikát CE. Běžně jej na klinikách používáme. Je mnohem menší než konkurenční lasery pro operaci nitrooční čočky a také jednodušší na provoz a údržbu. Mikročočka z biosyntetického kolagenu, která odstraňuje potřebu brýlí na čtení, se používá zatím v klinické studii a byla jich už implantována asi stovka.

Jaké největší úkoly čekají oční chirurgii v nejbližších letech?

Oční chirurgové netrpělivě očekávají vývoj tzv. akomodační nitrooční čočky, která bude umět zaostřovat vidění bez brýlí na všechny vzdálenosti tak, že všechno světlo z dané vzdálenosti zaostří do jednoho ohniska. To zatím ještě dokonale žádná umělá nitrooční čočka neumí. Pro léčbu některých nemocí budou zase důležité pokroky na poli genetiky a kmenových buněk.

Jak vy osobně pečujete o svůj zrak?

Oči se krásně regenerují sportem a spánkem. Naopak jim škodí kouření, nevyvážená strava s přemírou masa a živočišných tuků. Jako velmi prospěšnou mohu také doporučit oční jógu. Na stránkách naší kliniky máme návod, jak si oči snadno procvičit.

Nejnovější články

Expertní pohled
Rekordní náborový příspěvek je čtvrt milionu

Náborové příspěvky se častěji objevují u specializovaných nebo...

Výše náborového příspěvku se liší dle regionů i...

Zavedení příspěvku lze doporučit jak firmám, které dlouhodobě...

Aktivity HK ČR
Vítkovice uspěly mezi pyramidami

Ostravská firma, která je členem Hospodářské komory, o...

„Tento úspěch je dalším důkazem, že podnikatelské mise...

Expertní pohled
Jak data ze sociálních sítí personalistům tajně odhalují vaši osobnost

V poslední době se toho ve světě událo hodně:...

Talent, schopnost zvládat určitou činnost lépe než průměrně...

Propast mezi nabídkou a poptávkou mohou překlenout inovace,...

Facebook Jak ukázalo nešťastné fiasko společnosti Cambridge Analytica,...

Existují zjevné etické obavy (a někdy i právní...

Nejnovější Advertorial

Advertorial
Jindřichův Hradec pod parou

Jindřichohradecká úzkokolejka je živoucí technickou památkou a dodnes...

Pokud by vám zážitky z vlaku byly pořád málo,...

Nechte se inspirovat. Přeneste se do podmanivého světa...

Advertorial
Královéhradecký kraj: Born to MICE & Incentive

Královéhradecký kraj je v těchto ohledech jasnou volbou pro...

Vzdělávací akce mohou a nemusí být setkáním desítek,...

Odměňování zaměstnanců je součástí téměř všech firemních kultur....

Advertorial
Od července 2021 zve nejznámější muzikálové divadlo své diváky na Letní open air scénu v Letňanech

Oproti zvyklostem o prázdninách nehrát, ale zkoušet a...

Nenechte si ujít Muzikálové léto! Vstupenky na www.hdk.cz,...