Sobota 2. prosince 2023
ikona hodiny19. 1. 2022 13:18

Proplacené faktury za půl miliardy a 5 000 prověřených odběratelů

Řešení finančních problémů i pro české autodopravce

Nedostatek provozního kapitálu, 90 denní splatnosti faktur, nemožnost dosáhnout na bankovní půjčku a neochota se zadlužovat trápí většinu z 300 000 dopravních firem ve střední a východní Evropě. Český startup 4Trans jim proto poskytuje komplexní služby, které řeší nejen stabilizaci provozního financování, ale i klientské poradenství a zázemí na cestách. Firma profinancovala faktury za více než půl miliardy korun a má již 5 000 prověřených odběratelů. Vizí 4Trans je stát dopravcům po boku jako agilní finanční partner a průvodce podnikáním v autodopravě. Menší a střední autodopravci totiž představují páteř současné e-commerce ekonomiky a svou činností generují až deset procent hrubého domácího produktu (HDP) v Evropě.

Jaroslav Průcha autor

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Současná vize společnosti se profiluje v režii CEO Jaroslava Tona mladšího, absolventa Oxfordské univerzity, který se zaměřuje na obchodní inovace s pozitivním společenským dopadem. Další management tvoří Alexandr Lagazzi v roli CMO a COO Vlastimil Hrach. Směřování firmy reaguje na nedostatečnou finanční podporu segmentu SME logistiky ze strany bank a zhoršenou vyjednávací pozici menších a středních dopravců vůči větším subjektům. Obor autodopravy je Jaroslavu Tonovi blízký i díky tomu, že sám zažil život na cestách spolu se svým dědečkem, který 30 let jezdil s kamionem po Evropě.

„Práce autodopravců je náročná kvůli vysoké míře zátěže a stresu. Dopravci jsou daleko od rodiny, spí v kabině a doma jsou zřídka. Když se vrátí po týdnu z cest, nechtějí vyměnit volant za kancelář a řešit kontrolu úhrad a rozesílání upomínek. Proto jim poskytujeme okamžitý finanční servis. Když jim v neděli na dálnici dojde nafta a nemají proplacenou fakturu, kterou nemají čas řešit, postaráme se o ně. Po nahrání faktury do systému jim obratem pošleme peníze a oni mohou pokračovat v cestě,“ říká Jaroslav Ton mladší.

Stabilní cashflow díky faktoringu

4Trans poskytuje finanční poradenství a okamžité proplacení vystavených faktur prostřednictvím faktoringu. Ten funguje jednoduše – dopravce nahraje fakturu, 4Trans ji ověří a následně profinancuje. Celý proces obvykle netrvá déle než pár minut, umožňuje proplacení 70 procent hodnoty faktury již do hodiny od zadání do klientské zóny a navíc ověřuje platební morálku a finanční zdraví odběratelů. Díky vlastní celoevropské databázi subjektů 4Trans vyvinul vlastní skóring, který umožňuje detailně vyhodnocovat rizikovost každého případu. Vizí 4Trans je stát dopravcům po boku jako agilní finanční partner a průvodce podnikáním v autodopravě.

„Profinancovali jsme faktury za více než půl miliardy korun a máme 5 000 odběratelů. Dopravci, které financujeme, jezdí například pro společnosti jako DHL, DPD, Geis, Bohemia Cargo nebo Joppa Logistics. Obrovskou výhodou pro naše klienty je fakt, že faktoringem se nijak nezadluží, což jim nechává otevřenou možnost investovat do vlastní expanze. Okamžitým proplacením faktury totiž zlepší svoje cashflow a mohou budovat zdravější byznys,“ uvádí Jaroslav Ton.

Klientská zóna a asistenční služby vzdáleně od domova

Kromě poskytování služeb finanční automatizace chce 4Trans vytvářet také stabilní klientskou a poradenskou síť pro své zákazníky na cestách. „Problémy dopravců na evropských trasách souvisí také s množstvím řidičů, obecně špatnou platební morálkou odběratelů a stoupajícími cenami nafty a benzínu. Proto poskytujeme okamžité řešení a dlouhodobě bojujeme za jejich lepší podmínky: pro naše klienty jsme vyjednali výhodný servis a pojištění, bonusové palivové karty či slevy až 85 % na náhradní díly od špičkových českých dodavatelů,“ dodává Alexandr Lagazzi.

Články autora Jaroslav Průcha

Nejnovější články

Expertní pohled
INCIEN vyzývá: Dekarbonizujte průmysl

Institut věří, že bez cirkulární ekonomiky se dekarbonizace...

Mnohem větší prostor než dosud by proto měly...

Ocelový šrot se pro výrobu oceli využívá už...

Problémem je i to, že dosavadní národní strategie...

Cestovní ruch
Výjimečné zážitky, které vás spojí!

Od firemních setkání přes teambuildingy až po spektakulární...

Všestranné konferenční prostory: Ať už pořádáte konferenci, uvedení...

Relaxace a odpočinek: Po dlouhém dni plném jednání...

Zkušený eventový tým: Tým specialistů hotelu Aquapalace se...

Nespokojte se s průměrností, když můžete být výjimeční!...

Aktuality
Smartwings otevřou pravidelnou linku Praha – Atény  

Let QS1140 bude odlétat z Letiště Václava Havla...

Kromě Atén nabídne letecká společnost Smartwings v letním...

Nejnovější Pohled z praxe

Pohled z praxe
Umělou inteligenci aktivně využívá sedmina jihočeských firem

První seminář na téma umělá inteligence uspořádala pro...

Do dotazníkového šetření se zapojilo 79 jihočeských firem...

Pohled z praxe
Česká hlava ocenila antikolizní systém pro tramvaje

Průmyslově-technologická skupina Czechoslovak Group, která provozuje své výrobní...

„Cena Industrie nese v letošním roce poprvé jméno...

Systém je založen na kombinaci lidaru a kamery,...

Pohled z praxe
Vánoční e-commerce se letos nakopne později

„K vánoční sezóně dojde brzy, ale celá sezónnost...

Pěkné počasí není jediným problémem, se kterým se...

E-shopy plánovaly jak finance, tak zásoby ještě v...