Sobota 2. prosince 2023
ikona hodiny27. 1. 2022 06:39

Československý startup získal od andělů dvanáct milionů

O kryptoměny a otevřené bankovnictví se zajímají už i tradiční finanční instituce. Stále však chybí místo, kde by se sbíhaly všechny dostupné informace z kryptoprostoru. Česko-slovenský startup Blockmate.io to chce pomocí přístupu a analýzy dat z kryptoúčtů změnit. Blockmate.io buduje jednotné rozhraní API, které usnadní přístup ke kvalitním finančním údajům z různých globálních služeb. Na další rozvoj nyní v rámci pre-seed kola získává investici 500 000 eur od andělského fondu investiční skupiny DEPO Ventures a Tensor Ventures.

Jaroslav Průcha autor

Foto: Shutterstock.com Blockchainový startup získal miliony Foto: Shutterstock.com

Společnost Blockmate je sice v rané fázi, už nyní ale pokrývá více než 100 milionů uživatelských účtů, přes 5 000 kryptoměn a tokenů a více než 20 hlavních kryptoměnových burz. „Věříme, že Blockmate má k dispozici vše, aby otevřel svět kryptotransakcí. Stejně jako společnosti Nordigen, Plaid nebo Tink, které poskytly technologický základ pro otevření světa tradičních financí,“ říká partner DEPO Ventures Michal Ciffra.

Otevřené bankovnictví a decentralizace představuje ve finančním světě opravdovou revoluci. Globální trh v tomto segmentu vzroste podle expertních odhadů mezi roky 2018 až 2026 šestinásobně na více než 43 miliard dolarů. Neexistuje však žádný jednotný rámec, ačkoli všechny hlavní kryptoburzy již poskytují rozhraní API nebo exporty dat pro klienty. Poptávka po službách s přidanou hodnotou v krypto je proto v ekonomice vysoká a Blockmate na to sází. Chce na jednom místě nabídnout kvalitní vhled do různých účtů a usnadnit rizikový a kreditní skóring uživatelů.

„Do technologie blockchainu jsme poprvé investovali před dvěma lety. Už tehdy bylo pravděpodobné, že nastavený trend decentralizace představuje budoucnost finančního světa. Nebylo však zcela jasné, jak budou jednotlivé aplikace vypadat v praxi, jak je přijme trh a zákazníci. Ovšem dnes už nikdo blockchain a krypto nemůže ignorovat. Jen tržní kapitalizace samotného bitcoinu loni vystoupala na 1,2 bilionu dolarů. Pro srovnání – díky tomu by se dostala mezi osm nejhodnotnějších společností světa,“ říká Michal Ciffra.

DEPO Ventures

DEPO Ventures je investor pro rané startupy v regionu CEE opřený o komunitu andělských investorů. Spravuje andělské fondy, které umožňují investorům aktivní zapojení. První andělský fond (Grouport) má 14 investic, například Tatum, SmartGuide, Mileus, Oxus.AI. Druhý andělský fond (DEPO Angels Fund II.), který se otevřel v roce 2021, již uskutečnil tři investice.

Investiční skupina řídí také mezinárodní síť DEPO Angels, v níž propojuje investory s kvalitními startupy a zjednodušuje jim celý investiční proces. Navíc zajišťuje výhodné syndikace, které umožňují investice i v nižších částkách.

Vizí DEPO Ventures je naučit podnikatele a osoby s vysokým jměním, že investice do startupů by měly být přirozenou součástí portfolia každého investora.

Zakladatelé Blockmate Andrej Coplak a Peter Lauber začali první informace o transakcích v kryptosvětě získávat již v roce 2017. Mezi jejich klienty patřily zpravodajské agentury, státní správa nebo finanční instituce.

Své know-how přenesli do startupu Blockmate a rozhodli se do jeho rozvoje jít  naplno. Na základě doporučení kontaktovali tým DEPO Ventures. „Do chvíle, než jsme se dohodli na investici, probíhaly naše schůzky s DEPO digitálně a byly vždy příjemné. Měli jsme dobrý pocit z lidí, se kterými jsme komunikovali, i z potenciálu nefinanční pomoci, jako je dobrá rada či předání kontaktu. Myslíme si, že jsme si sedli i lidsky,“ říká Andrej Coplak.

„O jejich kompetenci a schopnosti jít za globální vizí jsme od prvního okamžiku nepochybovali. Jsme rádi, že jsme svou investicí podpořili Andreje a Petera a zaseli semínko dalšího úspěšného československého ‚krypto‘ příběhu vedle společností jako Tatum nebo SatoshiLabs,“ dodává Michal Ciffra.

Základ pro vznik lepších služeb

Blockmate cílí na vývojáře, zejména z oblasti finančně technologických společností. Základní údaje nabízí vývojářům zdarma. Mohou získat například finanční data, jako jsou údaje o klientech kryptoúčtů, transakcích a zůstatcích. Blockmate zároveň poskytuje souhrnný finanční přehled o příjmech a útratách klienta a umožňuje vyhledat možná rizika na základě úplné kryptoměnové historie a chování klienta. Startup získává a analyzuje veřejná data se zaměřením na kryptoprostor. Má zkušenosti s riziky a identifikací subjektů pro klienty z oblasti vymáhání práva, z daňových úřadů či zpravodajských služeb, ale také s obětmi kryptoměn a podvodů.

Platformu je možné integrovat prostřednictvím veřejných poskytovatelů blockchainové infrastruktury API, poskytovatelů API pro otevřené bankovnictví či podnikových blockchainových služeb založených na IBM, Amazonu a Microsoftu. Umí se propojit i se starším investigačním softwarem a s produkty a službami pro hodnocení rizik.

Články autora Jaroslav Průcha

Nejnovější články

Expertní pohled
INCIEN vyzývá: Dekarbonizujte průmysl

Institut věří, že bez cirkulární ekonomiky se dekarbonizace...

Mnohem větší prostor než dosud by proto měly...

Ocelový šrot se pro výrobu oceli využívá už...

Problémem je i to, že dosavadní národní strategie...

Cestovní ruch
Výjimečné zážitky, které vás spojí!

Od firemních setkání přes teambuildingy až po spektakulární...

Všestranné konferenční prostory: Ať už pořádáte konferenci, uvedení...

Relaxace a odpočinek: Po dlouhém dni plném jednání...

Zkušený eventový tým: Tým specialistů hotelu Aquapalace se...

Nespokojte se s průměrností, když můžete být výjimeční!...

Aktuality
Smartwings otevřou pravidelnou linku Praha – Atény  

Let QS1140 bude odlétat z Letiště Václava Havla...

Kromě Atén nabídne letecká společnost Smartwings v letním...

Nejnovější Aktuality

Expertní pohled
INCIEN vyzývá: Dekarbonizujte průmysl

Institut věří, že bez cirkulární ekonomiky se dekarbonizace...

Mnohem větší prostor než dosud by proto měly...

Ocelový šrot se pro výrobu oceli využívá už...

Problémem je i to, že dosavadní národní strategie...

Aktuality
Smartwings otevřou pravidelnou linku Praha – Atény  

Let QS1140 bude odlétat z Letiště Václava Havla...

Kromě Atén nabídne letecká společnost Smartwings v letním...

Aktuality
Raketový týden pro české FTMO

„V Londýně jsme se hlavně chtěli setkat se...

Vedle úspěchu v Londýně si FTMO odneslo také...