Sobota 22. června 2024
ikona hodiny27. 1. 2022 06:39

Československý startup získal od andělů dvanáct milionů

O kryptoměny a otevřené bankovnictví se zajímají už i tradiční finanční instituce. Stále však chybí místo, kde by se sbíhaly všechny dostupné informace z kryptoprostoru. Česko-slovenský startup Blockmate.io to chce pomocí přístupu a analýzy dat z kryptoúčtů změnit. Blockmate.io buduje jednotné rozhraní API, které usnadní přístup ke kvalitním finančním údajům z různých globálních služeb. Na další rozvoj nyní v rámci pre-seed kola získává investici 500 000 eur od andělského fondu investiční skupiny DEPO Ventures a Tensor Ventures.

Jaroslav Průcha autor

Foto: Shutterstock.com Blockchainový startup získal miliony Foto: Shutterstock.com

Společnost Blockmate je sice v rané fázi, už nyní ale pokrývá více než 100 milionů uživatelských účtů, přes 5 000 kryptoměn a tokenů a více než 20 hlavních kryptoměnových burz. „Věříme, že Blockmate má k dispozici vše, aby otevřel svět kryptotransakcí. Stejně jako společnosti Nordigen, Plaid nebo Tink, které poskytly technologický základ pro otevření světa tradičních financí,“ říká partner DEPO Ventures Michal Ciffra.

Otevřené bankovnictví a decentralizace představuje ve finančním světě opravdovou revoluci. Globální trh v tomto segmentu vzroste podle expertních odhadů mezi roky 2018 až 2026 šestinásobně na více než 43 miliard dolarů. Neexistuje však žádný jednotný rámec, ačkoli všechny hlavní kryptoburzy již poskytují rozhraní API nebo exporty dat pro klienty. Poptávka po službách s přidanou hodnotou v krypto je proto v ekonomice vysoká a Blockmate na to sází. Chce na jednom místě nabídnout kvalitní vhled do různých účtů a usnadnit rizikový a kreditní skóring uživatelů.

„Do technologie blockchainu jsme poprvé investovali před dvěma lety. Už tehdy bylo pravděpodobné, že nastavený trend decentralizace představuje budoucnost finančního světa. Nebylo však zcela jasné, jak budou jednotlivé aplikace vypadat v praxi, jak je přijme trh a zákazníci. Ovšem dnes už nikdo blockchain a krypto nemůže ignorovat. Jen tržní kapitalizace samotného bitcoinu loni vystoupala na 1,2 bilionu dolarů. Pro srovnání – díky tomu by se dostala mezi osm nejhodnotnějších společností světa,“ říká Michal Ciffra.

DEPO Ventures

DEPO Ventures je investor pro rané startupy v regionu CEE opřený o komunitu andělských investorů. Spravuje andělské fondy, které umožňují investorům aktivní zapojení. První andělský fond (Grouport) má 14 investic, například Tatum, SmartGuide, Mileus, Oxus.AI. Druhý andělský fond (DEPO Angels Fund II.), který se otevřel v roce 2021, již uskutečnil tři investice.

Investiční skupina řídí také mezinárodní síť DEPO Angels, v níž propojuje investory s kvalitními startupy a zjednodušuje jim celý investiční proces. Navíc zajišťuje výhodné syndikace, které umožňují investice i v nižších částkách.

Vizí DEPO Ventures je naučit podnikatele a osoby s vysokým jměním, že investice do startupů by měly být přirozenou součástí portfolia každého investora.

Zakladatelé Blockmate Andrej Coplak a Peter Lauber začali první informace o transakcích v kryptosvětě získávat již v roce 2017. Mezi jejich klienty patřily zpravodajské agentury, státní správa nebo finanční instituce.

Své know-how přenesli do startupu Blockmate a rozhodli se do jeho rozvoje jít  naplno. Na základě doporučení kontaktovali tým DEPO Ventures. „Do chvíle, než jsme se dohodli na investici, probíhaly naše schůzky s DEPO digitálně a byly vždy příjemné. Měli jsme dobrý pocit z lidí, se kterými jsme komunikovali, i z potenciálu nefinanční pomoci, jako je dobrá rada či předání kontaktu. Myslíme si, že jsme si sedli i lidsky,“ říká Andrej Coplak.

„O jejich kompetenci a schopnosti jít za globální vizí jsme od prvního okamžiku nepochybovali. Jsme rádi, že jsme svou investicí podpořili Andreje a Petera a zaseli semínko dalšího úspěšného československého ‚krypto‘ příběhu vedle společností jako Tatum nebo SatoshiLabs,“ dodává Michal Ciffra.

Základ pro vznik lepších služeb

Blockmate cílí na vývojáře, zejména z oblasti finančně technologických společností. Základní údaje nabízí vývojářům zdarma. Mohou získat například finanční data, jako jsou údaje o klientech kryptoúčtů, transakcích a zůstatcích. Blockmate zároveň poskytuje souhrnný finanční přehled o příjmech a útratách klienta a umožňuje vyhledat možná rizika na základě úplné kryptoměnové historie a chování klienta. Startup získává a analyzuje veřejná data se zaměřením na kryptoprostor. Má zkušenosti s riziky a identifikací subjektů pro klienty z oblasti vymáhání práva, z daňových úřadů či zpravodajských služeb, ale také s obětmi kryptoměn a podvodů.

Platformu je možné integrovat prostřednictvím veřejných poskytovatelů blockchainové infrastruktury API, poskytovatelů API pro otevřené bankovnictví či podnikových blockchainových služeb založených na IBM, Amazonu a Microsoftu. Umí se propojit i se starším investigačním softwarem a s produkty a službami pro hodnocení rizik.

Články autora Jaroslav Průcha

Nejnovější články

Pohled z praxe
Plasty se stávají strategickou komoditou

Je to celkem pochopitelné. Plasty jsou v různé podobě...

Nejen evropský plastový odpad se z části vyvážel do...

Plasty se vyrábějí z ropy, která se kvůli omezeným...

Jak úplné cirkularity dosáhnout? Samozřejmě by bylo nejlepším...

Cestovní ruch
Pražské zastupitelstvo schválilo novou strategii cestovní ruchu

Součástí strategie na roky 2024–2027 jsou i konkrétní...

Vyhodnocení Koncepce příjezdového cestovního ruchu Zájmy Prahy na...

Pohled z praxe
Digitalizace HR: Trend, který mění svět podnikání

Firmy se primárně zaměřují na digitalizaci výroby a...

„Pokud personální oddělení stále využívá převážně papírové dokumenty,...

Nové technologie se v HR aktuálně využívají v rámci...

Nejnovější Aktuality

Cestovní ruch
Pražské zastupitelstvo schválilo novou strategii cestovní ruchu

Součástí strategie na roky 2024–2027 jsou i konkrétní...

Vyhodnocení Koncepce příjezdového cestovního ruchu Zájmy Prahy na...

Analýzy
Stavby se prodražují kvůli neočekávaným nákladům

Z průzkumu společnosti CEEC Research vyplývá, že 26...

Klíčovou roli v regulaci stavebního procesu, a tedy...

Dobré i špatné zkušenosti s řešením neočekávaných nákladů u...

Údaje vycházejí z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q2/2024 zpracované...

Aktuality
V Praze se konal největší bitcoinový festival v Evropě

V Praze během svého vystoupení mimo jiné představil 21...

Češi si bitcoin opravdu velmi oblíbili. K více...