×

ZDE SLEDUJTE ŽIVĚ OLOMOUCKÝ SNĚM HOSPODÁŘSKÉ KOMORY – JIŽ VE ČTVRTEK 26. KVĚTNA OD 10 HODIN.

Úterý 24. května 2022
Přihlásit se / Zaregistrovat se

Československý startup získal od andělů dvanáct milionů

O kryptoměny a otevřené bankovnictví se zajímají už i tradiční finanční instituce. Stále však chybí místo, kde by se sbíhaly všechny dostupné informace z kryptoprostoru. Česko-slovenský startup Blockmate.io to chce pomocí přístupu a analýzy dat z kryptoúčtů změnit. Blockmate.io buduje jednotné rozhraní API, které usnadní přístup ke kvalitním finančním údajům z různých globálních služeb. Na další rozvoj nyní v rámci pre-seed kola získává investici 500 000 eur od andělského fondu investiční skupiny DEPO Ventures a Tensor Ventures.

Jaroslav Průcha ikona hodiny27. 1. 2022 06:39
Foto: Shutterstock.com Blockchainový startup získal miliony Foto: Shutterstock.com

Společnost Blockmate je sice v rané fázi, už nyní ale pokrývá více než 100 milionů uživatelských účtů, přes 5 000 kryptoměn a tokenů a více než 20 hlavních kryptoměnových burz. „Věříme, že Blockmate má k dispozici vše, aby otevřel svět kryptotransakcí. Stejně jako společnosti Nordigen, Plaid nebo Tink, které poskytly technologický základ pro otevření světa tradičních financí,“ říká partner DEPO Ventures Michal Ciffra.

Otevřené bankovnictví a decentralizace představuje ve finančním světě opravdovou revoluci. Globální trh v tomto segmentu vzroste podle expertních odhadů mezi roky 2018 až 2026 šestinásobně na více než 43 miliard dolarů. Neexistuje však žádný jednotný rámec, ačkoli všechny hlavní kryptoburzy již poskytují rozhraní API nebo exporty dat pro klienty. Poptávka po službách s přidanou hodnotou v krypto je proto v ekonomice vysoká a Blockmate na to sází. Chce na jednom místě nabídnout kvalitní vhled do různých účtů a usnadnit rizikový a kreditní skóring uživatelů.

„Do technologie blockchainu jsme poprvé investovali před dvěma lety. Už tehdy bylo pravděpodobné, že nastavený trend decentralizace představuje budoucnost finančního světa. Nebylo však zcela jasné, jak budou jednotlivé aplikace vypadat v praxi, jak je přijme trh a zákazníci. Ovšem dnes už nikdo blockchain a krypto nemůže ignorovat. Jen tržní kapitalizace samotného bitcoinu loni vystoupala na 1,2 bilionu dolarů. Pro srovnání – díky tomu by se dostala mezi osm nejhodnotnějších společností světa,“ říká Michal Ciffra.

DEPO Ventures

DEPO Ventures je investor pro rané startupy v regionu CEE opřený o komunitu andělských investorů. Spravuje andělské fondy, které umožňují investorům aktivní zapojení. První andělský fond (Grouport) má 14 investic, například Tatum, SmartGuide, Mileus, Oxus.AI. Druhý andělský fond (DEPO Angels Fund II.), který se otevřel v roce 2021, již uskutečnil tři investice.

Investiční skupina řídí také mezinárodní síť DEPO Angels, v níž propojuje investory s kvalitními startupy a zjednodušuje jim celý investiční proces. Navíc zajišťuje výhodné syndikace, které umožňují investice i v nižších částkách.

Vizí DEPO Ventures je naučit podnikatele a osoby s vysokým jměním, že investice do startupů by měly být přirozenou součástí portfolia každého investora.

Zakladatelé Blockmate Andrej Coplak a Peter Lauber začali první informace o transakcích v kryptosvětě získávat již v roce 2017. Mezi jejich klienty patřily zpravodajské agentury, státní správa nebo finanční instituce.

Své know-how přenesli do startupu Blockmate a rozhodli se do jeho rozvoje jít  naplno. Na základě doporučení kontaktovali tým DEPO Ventures. „Do chvíle, než jsme se dohodli na investici, probíhaly naše schůzky s DEPO digitálně a byly vždy příjemné. Měli jsme dobrý pocit z lidí, se kterými jsme komunikovali, i z potenciálu nefinanční pomoci, jako je dobrá rada či předání kontaktu. Myslíme si, že jsme si sedli i lidsky,“ říká Andrej Coplak.

„O jejich kompetenci a schopnosti jít za globální vizí jsme od prvního okamžiku nepochybovali. Jsme rádi, že jsme svou investicí podpořili Andreje a Petera a zaseli semínko dalšího úspěšného československého ‚krypto‘ příběhu vedle společností jako Tatum nebo SatoshiLabs,“ dodává Michal Ciffra.

Základ pro vznik lepších služeb

Blockmate cílí na vývojáře, zejména z oblasti finančně technologických společností. Základní údaje nabízí vývojářům zdarma. Mohou získat například finanční data, jako jsou údaje o klientech kryptoúčtů, transakcích a zůstatcích. Blockmate zároveň poskytuje souhrnný finanční přehled o příjmech a útratách klienta a umožňuje vyhledat možná rizika na základě úplné kryptoměnové historie a chování klienta. Startup získává a analyzuje veřejná data se zaměřením na kryptoprostor. Má zkušenosti s riziky a identifikací subjektů pro klienty z oblasti vymáhání práva, z daňových úřadů či zpravodajských služeb, ale také s obětmi kryptoměn a podvodů.

Platformu je možné integrovat prostřednictvím veřejných poskytovatelů blockchainové infrastruktury API, poskytovatelů API pro otevřené bankovnictví či podnikových blockchainových služeb založených na IBM, Amazonu a Microsoftu. Umí se propojit i se starším investigačním softwarem a s produkty a službami pro hodnocení rizik.

Nejnovější články

Aktivity HK ČR
Soutěžní DIGI den motivoval žáky ke vzdělávání v IT

„Pro jihočeské základní a střední školy jsme ve...

„Na soutěži jsem měla možnost mluvit s učiteli,...

Názory
Technologie pomůže, spásu v ní ale nehledejte

Finanční poradci to poslední dobou neměli vůbec lehké....

Nyní letí komplexní technologické ekosystémy, které poradcům poskytují...

Aktuality
Evropa nám schválila první program pro období 2021-2027

„S potěšením přináším zprávu o završení dlouhého vyjednávání...

„Děkuji Evropské komisi i všem kolegům zapojeným do...

Komisařka Ferreira i ministr Bartoš debatovali o významu...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Evropa nám schválila první program pro období 2021-2027

„S potěšením přináším zprávu o završení dlouhého vyjednávání...

„Děkuji Evropské komisi i všem kolegům zapojeným do...

Komisařka Ferreira i ministr Bartoš debatovali o významu...

Aktuality
Další miliarda na fotovoltaiku, žádat lze do konce srpna

„Podpora obnovitelných zdrojů v čele s fotovoltaickými systémy...

K pátku 20. května 2022 MPO evidovalo celkem...

Aktuality
Jak zvýšit zájem turistů o Českou republiku?

Do centra Karlovarského kraje se sjeli odborníci na...

„To, že se Czech Republic Travel Trade Day...

„Pro pretours jsme připravili čtyři tematické poznávací cesty...