Sobota 25. května 2024
ikona hodiny24. 5. 2022 15:56

Soutěžní DIGI den motivoval žáky ke vzdělávání v IT

Kulturní dům Metropol v Českých Budějovicích 11. května ožil soutěžním kláním, které spolu s partnery připravila Jihočeská hospodářská komora (Jhk) pro žáky základních a střední škol. Interaktivní DIGI den, během něhož si soutěžící vyzkoušeli základy programování, 3D tisk, nebo práci s digitálním obsahem, byl motivací nejen pro žáky, ale i samotné učitele, kteří díky aktivitám získali novou inspiraci pro aktivity do výuky.

Dominika Krejčířová autor

Foto: Jhk Jihočeský DIGI den Foto: Jhk

„Pro jihočeské základní a střední školy jsme ve spolupráci s partnery připravily interaktivní DIGI den. Soutěž, při které si žáci mohli vyzkoušet své digitální kompetence. Hned první ročník a reakce škol nás utvrdily, že pořádat podobné akce má smysl,“ říká ředitel Jihočeské hospodářské komory Luděk Keist. Jeho slova potvrzují i samotní účastníci: „Byla to akce na úrovni, kterou naše děti nikdy nezažily. Připadaly si už díky tomu důležité. I pro mě, jako pro učitelku informatiky, to bylo velmi motivující. Jsem nadšená, děti jsou nadšené. Děkujeme,“ zhodnotila první dojmy z akce Tereza Suchá ze Základní školy Chlum u Třeboně. Podobně hodnotí DIGI den i Klára Pechová ze Základní školy a Mateřské školy Dolní Bukovsko: „Oceňuji možnost vyzkoušet si různé druhy programování a oblasti ICT. Akce v podobě soutěže s ostatními školami pro nás byla velkou motivací. Líbila se mi opravdu pestrá nabídka jak soutěžních, tak i doprovodných aktivit.“

Právě možnost vyzkoušet si různé činnosti a úkoly z oblasti informačních technologií, v časovém úseku splnit soutěžní zadání co nejlépe a porazit tím soupeře z ostatních jihočeských škol byla pro žáky velkou výzvou a motivací zároveň. „Za dob mých studií jsme tyto možnosti neměli. Nemyslím si, že by tyto technologie byly hračky, které by se nedaly používat a využít pro vzdělávání. Přeci jen doba jde dál, programátorů ubývá, ale těmito aktivitami děti můžeme opět nalákat, aby IT obory studovaly,“ myslí si o výukových robotech Michal Černý ze společnosti Zonepi s.r.o., jeden z partnerů, který pomáhal připravit soutěžní stanoviště.

Společně s odborníky z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity a Centra kybernetické bezpečnosti Jihočeská hospodářská komora připravila zvlášť pro základní a zvlášť pro střední školy 6 stanovišť, na kterých žáci museli prokázat své znalosti v oblasti kybernetické bezpečnosti, programování micro:bitem, 3D tisku a 3D modelování či blokového programování. Nechyběla ani úniková hra, která potvrdila, že učení a poznávání nových věcí může být i zábava.

„Na soutěži jsem měla možnost mluvit s učiteli, kteří byli velmi rádi jak za tuhle soutěž, tak i naše vzdělávací workshopy, které dříve absolvovali. Díky nim mohli již před soutěží svým žákům předat zkušenosti, které na DIGI dnu v soutěžním klání využili,“ říká Barbora Sejková, organizátorka soutěže z Jihočeské hospodářské komory, a dodává, že u pedagogů vnímá obrovský zájem a snahu učit se v IT novým věcem a předávat je svým žákům, což je i cílem workshopů organizovaných Asistenčním centrem Impuls pro kariéru při Jhk. „Od letošního školního roku učíme na škole novou informatiku, takže některé věci, které byly i na soutěži, už máme i v rámci výuky a kroužku robotika. Bude to i pro mě velká inspirace do hodin. A pro žáky impuls, kde se zlepšovat,“ potvrzuje Veronika Burdová, učitelka informatiky z Jubilejní základní školy svatováclavská ve Strýčicích.

Jihočeská hospodářská komora podporuje zvyšování úrovně kvality výuky IT na školách skrz vzdělávací workshopy pro učitele základních a středních škol. Komora také ve spolupráci s odborníky pro zájemce připravila metodické materiály, které mohou učitelé ve výuce využívat. Metodické materiály jsou bezplatně ke stažení na webu www.impulsprokarieru.cz.

Jihočeská hospodářská komora uspořádala DIGI den v rámci projektu Implementace Krajského akčního plánu Jihočeského kraje III, který je spolufinancován Evropskou unií.

Články autora Dominika Krejčířová

Nejnovější články

Aktuality
Praha se chystá na největší bitcoinovou konferenci

Do Prahy zavítá také Michael Saylor, CEO MicroStrategy,...

Jak název akce napovídá, setkají se zde zejména...

Pro foundery rozjíždějící svůj vlastní projekt bude velmi...

Aktuality
Soutěž E.ON Energy Globe jde do finále

„Každý rok se těším, až uvidím finálové projekty...

Soutěž hledá a oceňuje ty největší ekologické nadšence...

Ekologická opatření v Botanické zahradě Přírodovědecké Fakulty Masarykovy...

Aktuality
České firmy zamíří do Černé Hory

Zástupci firem se k ministrovi připojí v neděli večer. V pondělí...

Černá Hora je kandidátským státem EU a je...

Náklady spojené s organizací mise si – stejně...

Nejnovější Pohled z praxe

Pohled z praxe
Česko v Indexu prosperity propadlo o dvě příčky

V prvním ročníku Indexu prosperity a finančního zdraví...

Největší meziroční propad zaznamenalo Česko v pilíři ekonomiky....

Dlouhodobě nejhorších výsledků dosahujeme v indikátorech, které ukazují...

K pozitivnímu posunu o dvě příčky došlo v...

Nejlepšího výsledku dosahuje Česko v oblasti zdraví a...

V oblasti vědy, ve které Česko taktéž propadlo,...

Pohled z praxe
Za farou vyrábějí aukční paličky i nábytek

Impulzem k zahájení podnikání v truhlařině byla pro...

Na začátku bylo podle Motyčky nejsložitější najít si...

„Spolupracovali jsme i s personální agenturou, ale jako...

Pohled z praxe
Prioritou je maximální servis pro zákazníky

Představte svou firmu, čím se zabývá? Naše společnost...

Vaše firma zažila od svého založení poměrně strmý...