Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
V první polovině dubna se v prostorech Kulturního domu Slávie otevřely dveře nově zřízeného komunitního centra Nadija pro uprchlíky z Ukrajiny, kteří zakotvili v Českých Budějovicích. Za zřízení centra, kde se mohou ukrajinští občané setkávat, sdílet své zkušenosti, získávat informace z oblasti trhu práce a vzdělávání, či navštěvovat velmi poptávané jazykové kurzy češtiny, se zasadilo město České Budějovice spolu s místními podnikateli a podporou Jihočeské hospodářské komory.
„Za otevření centra jsme velmi rádi. V první řadě jde o pomoc lidem v tíživé situaci, kteří ze dne na den přišli o své domovy i komunitu přátel ze svého okolí. Právě v tomto směru by centrum ukrajinským uprchlíkům mohlo sloužit jako místo, kde se budou vzájemně potkávat se svými krajany a najdou podporu v oblasti sociálních vazeb,“ říká Luděk Keist, ředitel Jihočeské hospodářské komory (Jhk), a dodává, že komunitní centrum mimo jiné nabídne i služby, které ukrajinským uprchlíkům umožní snazší vstup na pracovní trh, nabídne poradenství v otázkách pracovněprávních vztahů, nebo i překladatelské služby. „Ráda bych vyzdvihla solidaritu mnoha jihočeských zaměstnavatelů, kteří od prvního dne konfliktu s integrací Ukrajinců pomáhají, a přispěli právě i ke vzniku tohoto Komunitního centra,“ doplňuje Lenka Hájková z oblastní kanceláře Jhk v Českých Budějovicích.
„Ihned od vypuknutí válečného konfliktu na Ukrajině jsme začali s pomocí rodinným příslušníkům našich zaměstnanců – pomoc s relokací, s ubytováním a naplněním základních potřeb. Uspořádali jsme mezi zaměstnanci charitativní sbírku, věcné dary a finanční pomoc přišla z celého světa. Tímto bychom také všem zaměstnancům a mateřské společnosti chtěli poděkovat. Díky pomoci z Německa a Japonska jsme také mohli poskytnout finanční dar komunitnímu centru. Věděli jsme, že komunitní centrum bude sloužit pro dobrou věc a Jihočeskému kraji,“ říká Daniela Maiová ze společnosti Mektec Manufacturing Corporation Europe CZ, která má se zaměstnáváním ukrajinských občanů, ale i cizinců z jiných zemí dlouhodobé zkušenosti a již dříve se začleňování zahraničních pracovníků do kolektivu intenzivně věnovala. I proto firma Mektec byla u zrodu komunitního centra v Českých Budějovicích a velkou měrou přispěla k jeho vybavení skrz poskytnutý dar. Díky němu se mohlo do centra zakoupit nejen počítačové vybavení, ale i potřebný nábytek a další drobnosti, které z centra vytvoří útulný prostor. Na místě mají návštěvníci k dispozici i internetové připojení, tiskárnu s kopírkou a počítačem. Samozřejmostí je dětský koutek a malá kuchyňka s kávovarem.
„Důležitost komunitního centra potvrzují také statistiky Úřadu práce ČR, který k 30. 4. 2022 evidoval v Jihočeském kraji celkem 1 414 zájemců o zaměstnání z řad příchozích uprchlíků. Z nich více než 88 % tvoří ženy (převážně s dětmi), přičemž 439 Ukrajinců již našlo pracovní uplatnění ve firmách v rámci celého regionu jižních Čech,“ uvádí Jiří Beran z Krajské pobočky Úřadu práce v Českých Budějovicích.
Otevření komunitního centra vítají i další českobudějovické firmy, které zaměstnaly stovky Ukrajinců. „Centrum slouží nejen k setkávání, sdílení informací či výuce češtiny, ale třeba i jako prostor k zábavě a sociální podpoře pro děti ukrajinských pracovníků. Právě i jejich podpora a začlenění do nového prostředí může následně pomoci k plynulejšímu zapojení jejich rodičů do pracovního procesu v místních firmách,“ říká náměstek primátora Tomáš Chovanec, zástupce města České Budějovice.
Komunitní centrum Nadija v Kulturním domě Slávie je otevřeno každý všední den od 9 do 19 hodin a návštěvníky v centru přivítají jeho pracovníci, kdy většina z nich pochází právě z Ukrajiny. Aktuálně centrum navštíví týdně přes 60 osob, nabídku jazykových kurzů v současné době využívá na 65 osob.