Dobrodružství s technikou přilákalo na 6 000 návštěvníků

Fakt, že zvyšovat zájem dětí o techniku, vědu a řemesla je důležité už od mateřských škol, potvrdila interaktivní výstava Dobrodružství s technikou, kterou Jihočeská hospodářská komora spolu s partnery uspořádala již pošesté na českobudějovickém výstavišti. Na akci, kterou letos navštívilo více než 6 000 návštěvníků, jihočeští zaměstnavatelé a školy přilákali různorodostí téměř 250 exponátů z oblasti vědy, techniky a řemesel.

Dominika Krejčířová ikona hodiny27. 6. 2022 16:36
Foto: Jhk Jihočeská interaktivní výstava Dobrodružství s technikou Foto: Jhk

„Probouzet v dětech zájem o techniku, logické myšlení a řemesla je důležité už od mateřských škol, které skrz různé spolupráce s naší firmou navštěvujeme. Velmi si proto vážím toho, že i v této složité době Dobrodružství s technikou naše komora pořádá a dětem hravou formou můžeme představit technologie a stroje, ale třeba i ukázat, jak některé výrobky vznikají,“ říká Miroslav Dvořák, předseda představenstva Jihočeské hospodářské komory (Jhk) a generální ředitel společnosti MOTOR JIKOV Group, který při slavnostním zahájení také vyslovil přání, aby tradice této výstavy pokračovala i v dalších letech. „Letošní návštěvnost více jak šesti tisíc návštěvníků předčila naše očekávání. Po dvou letech, kdy jsme kvůli covidu nemohli akci pořádat, jsme proto mile překvapeni, že zájem rodičů i dětí o techniku a řemesla neopadl. Naopak. Návštěvníci z mateřských a základních škol a odpoledne rodiče s dětmi přicházeli v průběhu celého dne až do pozdních odpoledních hodin,“ dodává Miroslav Dvořák. Jihočeská hospodářská komora Dobrodružství s technikou pořádala již pošesté, letos s rekordní návštěvností. Ostatně i mnozí návštěvníci byli na výstavě již po několikáté.

„Již jsem na Dobrodružství byla asi před šesti lety s nejmladším synem, dnes jsme přišli se všemi třemi dětmi ve věku osmi, tří a jednoho roku. Už minule se mi výstava moc líbila, dnes je dokonce o mnoho větší. Protože mám tři kluky, myslím si, že je tato výstava přesně pro ně. Každá věková kategorie dětí si tu něco našla,“ říká Kateřina Sojková, maminka tří synů, která na Dobrodružství s technikou zavítala. Právě různorodost exponátů přilákala i rodiče s menšími dětmi. „O akci jsme se dozvěděli od kamarádky, tak jsme se přijeli podívat a jsme mile překvapeni. Děti, i když jsou menší ve věku šesti a tří let, si vyzkoušely hlavně různé stroje a zařízení,“ zmínila Veronika Neužilová, další z příchozích rodičů.

Na téměř 250 interaktivních stanovištích jihočeských firem a škol si však zájemci také mohli vyzkoušet i různé fyzikální a chemické pokusy s tekutým dusíkem, zjistit, jak funguje elektrická energie, zasoutěžit si v laser game či únikové hře spojené s kyberbezpečností, upéct si sladké dobroty s pekaři nebo poznat virtuální realitu a 3D tisk. Ve venkovních prostorech své aktivity předvedli kováři a hasiči, zajímavé byly i stavební stroje používané u průmyslových staveb.

Velký lákadlem byly i modely bagrů a programovatelní roboti, které používali žáci v průběhu technické soutěže T-PROFI. Během ní museli soutěžící ze základních a středních škol spolu s kapitánem z firmy postavit městečko z polytechnické stavebnice či papíru a naprogramovat robotické autíčko tak, aby odvezlo svůj náklad po předem dané dráze. Svou kreativitu, týmovou práci a znalosti programování potvrdili žáci z jihočeských škol. První skončil tým EGE, druhý Jihostroj a třetí MOTOR JIKOV Group, ve vyšších příčkách se však umístili i soutěžící z Dolního Bavorska a Rakouska.

Na celodenní akci, kterou opět podpořil generální partner a významný zaměstnavatel z regionu, společnost Robert Bosch, se o zábavu postaralo téměř 60 vystavovatelů z firem a škol z jižních Čech. Nad akcí Dobrodružství s technikou převzal záštitu hejtman Jihočeského kraje a Rada města České Budějovice. Projekt Dobrodružství s technikou je spolufinancován Statutárním městem České Budějovice a Jihočeským krajem. Soutěž Talenty pro firmy proběhne v rámci projektu TechTalent_21 č. Cíl EÚS/DF/SU/11/05, který je spolufinancován Evropskou unií v rámci Dispozičního fondu.

Nejnovější články

Videa & Podcasty
Náš trh vůbec není připravený na GMO. Chyba

Nová aplikační laboratoř umožní zemědělcům zachovat pěstování lokálních...

Ke geneticky modifikovaným rostlinám se značná část veřejnost...

Tehdejší zemědělce vedla myšlenka zajistit co nejvíce úrody,...

Jak BFÚ informuje ve své tiskové zprávě, českým...

Ocenění
Sazka je nejlepším zaměstnavatelem uplynulé dekády

„Z umístění na samotném vrcholu žebříčku zaměstnavatelů mám...

Hodnocení Zaměstnavatel roku se již od roku 2003...

Expertní pohled
Novelu stavebního zákona trhá připomínkové řízení

„Určitě si všichni dobře pamatujeme, že ke stavebnímu...

Především ale ministr Bartoš nemá pravdu v tom,...

Bylo tvrzeno, že neexistuje problém systémové podjatosti a...

Stejně tak se města a obce nedočkají novely...

Pokud stále doufáte, že to celé zachrání tolik...

Nejnovější Aktivity HK ČR

Aktivity HK ČR
Karlovarská Komora pomáhá podnikatelům rozjet byznys

„Program Rozjeď byznys funguje od roku 2016 a...

Programem úspěšně prošla Michaela Hůlková, která se zabývá...

Aktivity HK ČR
Firmy apelují na vládu kvůli energetické krizi

Přítomní zástupci zaměstnavatelů ocenili deklaraci ministra průmyslu a...

„Vítáme snahy vlády zajistit dostatečné alternativní dodávky zemního...

Zástupci zaměstnavatelů vítají, že Evropská komise spuštěním Dočasného...

Firmám mohou pomoci například i kompenzace nepřímých nákladů,...

Aktivity HK ČR
Business campy a soutěže podporují podnikavost u žáků

„Podporovat mladé žáky a studenty v podnikavosti je pro...

Přestože je zájem o nastartování vlastního byznysu dle...