Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Jihočeská hospodářská komora připravuje další ročník již tradičních podzimních burz škol, které se letos uskuteční v devíti městech jižních Čech. Burzy jsou určené žákům devátých, ale i nižších ročníků základních škol, kteří přemýšlí o dalším vzdělávání a budoucí profesi. Obor střední školy by si podle průzkumu Národního pedagogického institutu znovu zvolilo jen kolem 60 % středoškoláků, burzy jsou tedy jednou z příležitostí, jak získat informace pro správnou volbu dalšího studia. Na burzy, které představí i pestrý program a ukázky z výuky, je pro příchozí žáky, rodiče i pedagogy vstup zdarma.
„Zájemci o studium na středních školách budou mít letos příležitost navštívit burzy škol v devíti městech jižních Čech. Tento rok totiž pořádáme nově i Burzu škol v Kaplici. Návštěvníkům se představí střední školy a odborná učiliště z celého Jihočeského kraje, ale i někteří vystavovatelé z dalších regionů republiky, kteří se pravidelně burz účastní,“ přibližuje Luděk Keist, ředitel Jihočeské hospodářské komory (Jhk), která burzy škol pravidelně pořádá.
Podle průzkumu Národního pedagogického institutu (NPI) by si svůj obor opět zvolilo jen kolem 60 % středoškoláků. Značná část žáků by kromě jiného oboru zároveň raději absolvovala i jinou kategorii vzdělání. Klasickou střední odbornou školu by znovu studovaly asi tři čtvrtiny žáků, učební obor by si opět zvolilo jen asi 61 % vyučených, vyplynulo z průzkumu. Středoškoláci v průzkumu NPI jako nejčastější důvod, proč by si raději zvolili jiný obor, uváděli zájem o praktičtější výuku. Chtěla by ji zhruba čtvrtina studentů maturitních i učebních oborů. Kolem pětiny žáků ztrácí při studiu o obor postupně zájem, asi 15 procent učňů navíc do školy nastupuje už s tím, že je daný obor nezajímá.
„Výsledky průzkumu tak potvrzují důležitost intenzivněji se věnovat kariérovému poradenství na školách, ale i nutnost představovat žákům jednotlivé obory a jejich náročnost už v nižších ročnících druhého stupně základní školy. Na burzách škol se zájemci o studium mohou setkat přímo s pedagogy, ale i současnými středoškoláky, kteří návštěvníkům mohou studium lépe představit a nasdílet své zkušenosti o jednotlivých oborech či podmínkách přijetí,“ pokračuje Luděk Keist, který dodává, že Jihočeská hospodářská komora se zvyšování úrovně kariérového poradenství na jihočeských školách věnuje již několikátým rokem v rámci Asistenčního centra Impuls pro kariéru a praxi.
Program podzimních burz škol také zpestří praktické ukázky z výuky, ochutnávky pokrmů z cukrářských a gastronomických oborů či módní přehlídka oborů zaměřených na návrhářství oděvů. Nebudou chybět ani moderní technologie či různé modely, které zase využívají technické a odborné školy.
Burzy škol začínají 4. října ve Vimperku, den na to se uskuteční burza v Třeboni. Následovat budou akce v Kaplici, Jindřichově Hradci, Českém Krumlově, Táboře, Strakonicích, Písku a celou sérii ukončí burza v Prachaticích. Vstup pro žáky, rodiče i pedagogy je na všechny akce zdarma, podrobné informace jsou také dostupné na webu www.burzyskol.cz.
Na realizaci burz spolupracují regionální partneři: Místní akční skupina Blanský les – Netolicko, město Jindřichův Hradec, město Třeboň a Jihočeská společnost pro rozvoj lidských zdrojů.