Sobota 22. června 2024
ikona hodiny1. 9. 2022 13:36

Brno chce podpořit spolupráci na poli umělé inteligence

Komunita Brno.AI připravila regionální přehled institucí a firem pohybujících se v oblasti umělé inteligence. Takzvaná mapa AI zahrnuje brněnské výzkumné i vzdělávací organizace, dodavatele řešení na bázi umělé inteligence i ty, kteří řešení založené na umělé inteligenci použili ve své vlastní činnosti. Mapa zahrnuje v současné chvíli 108 položek a měla by pomoci k rozvoji spolupráce napříč komunitou Brno.AI.

Martin Gillár Martin Gillár autor

Čtrnáct let se věnuje hlavně public relations a content managementu, má za sebou praxi v médiích i práci pro nevládní organizace a v komerčním sektoru. V minulosti se podílel na komunikačních kampaních týkajících se výrazných společenských témat a vedl mimo jiné i komunikaci mezinárodního filmového festivalu EKOFILM. Poslední roky působí v inovační agentuře JIC, kde má na starosti spolupráci s médii, obsahovou strategii a zároveň předává zkušenosti z marketingu začínajícím podnikatelům a studentům.

Foto: JIC Mapa AI má podpořit spolupráci firem na poli umělé inteligence Foto: JIC

„Komunitu jsme zakládali začátkem roku 2021. Pravidelné meetupy přinesly spoustu nových propojení mezi firmami a institucemi, které sobě buďto zatím nevěděly nebo neměly možnost se potkat,“ popisuje první rok fungování komunity její koordinátor Jan Bárta z inovační agentury JIC. A právě to vedlo k myšlence připravit databázi brněnské AI komunity. „Díky meetupům jsme měli poměrně dobrý přehled o tom, kdo se v regionu tématu věnuje. To byl základ pro náš průzkum, ze kterého nakonec vzešla obsáhlá databáze s více než stovkou záznamů,“ doplňuje Bárta.

Osmdesát procent databáze tvoří firemní profily, menší část pak výzkumné organizace a univerzity. „Navzájem o sobě věděly jenom ostrůvky, ale obecně se komunita znala velmi málo. To platí i mezi jednotlivými výzkumnými skupinami – pokud jsou z jiného oboru, nemají mezi sebou příliš silných vazeb. A platforma Brno.AI to chce změnit,“ říká Bárta.

Jedním z hybatelů komunity je například Jan Černocký, který vede Ústav počítačové grafiky a multimédií na Fakultě informačních technologií VUT: „Když jsme s AI v Brně začínali, bylo nás jen pár a hlavně jsme tomu vůbec neříkali, umělá inteligence´ – dělali jsme rozpoznávání řeči, počítačové vidění, robotiku a tak dále. Jednotlivé obory začaly konvergovat až okolo roku 2010 s masivním nástupem umělých neuronových sítí. O využití strojového učení v praxi toho nikdo moc nevěděl a to, že v budoucnosti budou v Brně desítky i mezinárodně úspěšných firem z oblasti AI by nás vůbec ani nenapadlo,“ svěřuje se Černocký, mimo jiné také vedoucí výzkumné skupiny BUT Speech@FIT zabývající se rozpoznáváním řeči na VUT. Právě z ní vyrostla známá brněnská firma Phonexia, která dnes dodává produkční řečové technologie do celého světa.

Vznik mapy AI kvituje také Barbora Bühnová, proděkanka Fakulty informatiky Masarykova univerzity, která mimo jiné stála u vzniku neziskové organizace Czechitas: „Komunita kolem umělé inteligence v Brně neformálně existuje už dlouhá léta. Fungovala ale tak trochu živelně a spolupráce vznikaly často dílem náhody. Se vznikem Brno.AI ale najednou získala drive. Věřím, že přehled firem a organizací na jednom místě pomůže vzniku mnoha dalších projektů.“

Velký podíl na vzniku samotné komunity měly brněnské firmy. Jednou z nich byla i jedna z nejúspěšnějších firem nové generace z Brna Y Soft. Ta využívá strojové učení v různých formách ve svých produktech už několik let. „Lidé mají o strojovém učení a umělé inteligenci často zkreslené představy. Různé formy umělé inteligence jsou s námi už desítky let. Dnes se nikdo nepozastaví nad tím, že počítače umí digitalizovat dokumenty pomocí optického rozpoznávání znaků neboli OCR. Když tyto technologie přišly na trh, mluvilo se o převratu v umělé inteligenci. Různé aplikace umělé inteligence využíváme dnes a denně a ani o tom nevíme anebo to nevnímáme. Stačí zadat cokoliv do vyhledávače Google. Jeho algoritmy nebo třeba algoritmy sociálních sítí jsou postavené právě na bázi strojového učení,“ popisuje Ondřej Krajíček, který se ve firmě Y Soft věnuje mimo jiné právě i využívání umělé inteligence a strojového učení. Proto je podle něho tak důležitá mezioborová spolupráce. „Umělá inteligence může mít opravdu široké uplatnění, důležité je, abychom hledali spolupráce, které přinesou obchodní potenciál, ale také skutečný užitek a pozitivní dopad na kvalitu života pro všechny. Proto o sobě potřebujeme navzájem vědět. A mapa Brno.AI je velmi dobrým nástrojem, jak toho dosáhnout,“ popisuje Ondřej Krajíček.

Kromě pravidelných setkání a zmíněné mapy spoluorganizovalo Brno.AI také nedávný hackathon s názvem #hackujBrno a od 18. října také chystá brněnské Dny AI. „V naší vizi je Brno laboratoří. Místem, kde mohou místní startupy testovat svá řešení. A právě v oblasti strojového učení je velmi zajímavý prostor. Třeba i díky datům, které má město k dispozici,“ věří Jan Bárta z Brno.AI.

Články autora Martin Gillár

Nejnovější články

Pohled z praxe
Plasty se stávají strategickou komoditou

Je to celkem pochopitelné. Plasty jsou v různé podobě...

Nejen evropský plastový odpad se z části vyvážel do...

Plasty se vyrábějí z ropy, která se kvůli omezeným...

Jak úplné cirkularity dosáhnout? Samozřejmě by bylo nejlepším...

Cestovní ruch
Pražské zastupitelstvo schválilo novou strategii cestovní ruchu

Součástí strategie na roky 2024–2027 jsou i konkrétní...

Vyhodnocení Koncepce příjezdového cestovního ruchu Zájmy Prahy na...

Pohled z praxe
Digitalizace HR: Trend, který mění svět podnikání

Firmy se primárně zaměřují na digitalizaci výroby a...

„Pokud personální oddělení stále využívá převážně papírové dokumenty,...

Nové technologie se v HR aktuálně využívají v rámci...

Nejnovější Nezařazené

Nezařazené
Proč ECB nebude spěchat se sazbami dolů?

Popravdě řečeno, pro trhy nejde o žádné překvapení....

Takto přísná měnová politika ale není bez rizika....

Nezařazené
Komora oceňuje digitalizaci obchodování s automobily

„Vláda při svém nástupu slíbila maximální možnou digitalizaci....

Semináře o digitalizaci obchodu s automobily se zúčastnili...

Nezařazené
Členské firmy Jhk zabodovaly v soutěži Spokojený zákazník 2023

Sdružení českých spotřebitelů každoročně od roku 2001 vyhlašuje...

Ocenění Spokojený zákazník také vyjadřuje, že firma, která...

Tyto ocenění jsou také důkazem toho, že firmy...