Pondělí 20. května 2024
ikona hodiny1. 6. 2023 06:51

Svezte se na turecké vlně udržitelnosti

Udržitelnost není jen módní trend, ale také jediná smysluplná cesta, jak rozvíjet cestovní ruch. A Turecko je jednou ze zemí, která udržitelné formy turismu propaguje.

Petr Manuel Ulrych autor

moderátor a novinář, expert na cestovní ruch, ředitel mediální divize agentury COT group

Foto: Shutterstock.com Turecko na vlně udržitelnosti: cykloturistika i rafty Foto: Shutterstock.com

Právě v Turecku se totiž klade velký důraz na propojení cestování a ochrany životního prostředí, využití všech zdrojů s ohledem na přírodní a sociokulturní dědictví. Vznikají tu produkty cestovního ruchu, které jsou šetrné vůči přírodě a lokálním komunitám.

S ohledem k přírodě

Aktuálně v Turecku probíhá certifikace udržitelných ubytovacích zařízení, služeb i destinací, díky níž je možné poznání i ochrana místních kultur. Ta je také nejlepším vodítkem pro turisty, kteří dbají na životní prostředí, aniž by se tím ochudili o nezapomenutelné zážitky.

Udržitelné produkty

Majestátní turecké hory, čistá jezera, divoké řeky, tajemné jeskyně a úchvatné národní parky jsou jak stvořené k outdoorovým aktivitám. „V Turecku můžete spojit například prohlídku historických památek s pěší turistikou. V horách se skrývá mnoho starobylých měst, například Termessos u Antalye,“ vysvětluje marketingová manažerka cestovní kanceláře Coral Travel CZ Klára Hálková.

„Náročné trasy malebnou přírodou najdete v pohoří Kaçkar na východě země, případně v Kappadokii. Pro výletníky, kteří vyhledávají méně náročné trasy, jsou pak ideální jednodenní výlety. Například cesta do krásného kaňonu Saklikent spojená s výstupem na nedaleké ruiny města Tlos,“ dodává.

Na kole i na raftu

Kdo před chůzí dává přednost jízdě na kole, může se v Turecku vydat na jednu ze stovek cyklostezek. Jízdní kolo s sebou samozřejmě nemusíte na dovolenou vozit, mnohé hotely je půjčují.

Jedním z největších turistických lákadel je v Turecku rafting. Milovníci adrenalinu míří za touto aktivitou obvykle na řeku Köprüçay protékající národním parkem nedaleko Manavgatu. „Podobnou, tedy střední obtížnost, mají i řeky Düzce u Istanbulu nebo Kızılırmak v Kappadokii,“ doplňuje Klára Hálková. Zkušenější raftaři si podle ní mohou vyzkoušet i jízdu na řece Çoruh, kde se konalo i mistrovství světa v raftingu.

Další udržitelné zážitky nabízejí kulturní stezky, cesty vlakem, návštěvy UNESCO památek nebo lyžování.

Podpora místních komunit

Součástí udržitelného cestovní je i podpora lokálních výrobců a poskytovatelů služeb. I v tomto směru může být Turecko příkladem. Tržiště s produkty, které vznikly pod šikovnýma rukama místních lidí, najdete prakticky v každém městě či turistickém letovisku. Nákupem koberců, pašmín, měděných šperků, mozaikových lamp, stejně jako koření, tradičních sladkostí a dalších oblíbených produktů přispívají návštěvníci k udržení tradic a podporují zdejší výrobce.

Podobně je tomu i v případě turecké kuchyně. Velké hotelové resorty sice nabízející hostům koncept All Inclusive, mnoho turistů však vedle toho s oblibou navštěvuje i menší podniky, aby ochutnali zdejší varianty kebabu, gözleme, baklavu, chalvu a další tradiční dobroty. Mohou si být totiž stoprocentně jistí, že použité suroviny neputovaly letadlem přes půl světa, ale vznikly v daném regionu. K podpoře lokální gastronomie slouží i četné a velmi oblíbené gastrofestivaly.

Certifikát udržitelnosti

Certifikační projekt byl v Turecku spuštěn v roce 2022. Certifikát je udělován ubytovacím zařízením, cestovním agenturám a destinacím, které splňují nejvyšší mezinárodní standardy v oblasti ekonomické, environmentální a sociální udržitelnosti. Program zajišťuje maximalizaci sociálních a ekonomických přínosů pro místní komunity, posiluje kulturní dědictví, chrání biodiverzitu, ekosystémy a krajinu, přispívá ke snížení znečištění životního prostředí a pomáhá šetřit zdroje. Více informací o certifikačním projektu lze najít na webových stránkách turecké turistické centrály Türkiye’s Sustainable Tourism Program – GoTürkiye.

Články autora Petr Manuel Ulrych

Nejnovější články

Cestovní ruch
Show nejen pro šotouše

Letošního ročníku Festivalu, který proběhne pod záštitou místopředsedy...

Kromě krásných parních lokomotiv z tuzemska i ze...

V pátek 13. září 2024 po obědě bude...

Kromě vystavených lokomotiv budou rovněž představeny vozy s...

Cestovní ruch
Inspirace pro svatbu na zámku Nelahozeves

Co zámek nabídne? Dopoledne od 10 hodin je...

V roce 2022 se v ČR uskutečnilo na padesát pět...

Zámek Nelahozeves má konkurenční výhodu v relativní blízkosti Prahy...

Akce Inspirace ke svatbě na zámku se samozřejmě...

Analýzy
Kyberzločinci zneužívají nové zranitelnosti o 43 % rychleji

Společnost Fortinet, světový lídr v oblasti kybernetické bezpečnosti...

Útoky začaly v průměru 4,76 dní poté, co...

Útoky se týkaly méně než 9 % všech...

Botnety prokázaly neuvěřitelnou odolnost – v průměru trvalo...

Nejnovější Cestovní ruch

Cestovní ruch
Show nejen pro šotouše

Letošního ročníku Festivalu, který proběhne pod záštitou místopředsedy...

Kromě krásných parních lokomotiv z tuzemska i ze...

V pátek 13. září 2024 po obědě bude...

Kromě vystavených lokomotiv budou rovněž představeny vozy s...

Cestovní ruch
Inspirace pro svatbu na zámku Nelahozeves

Co zámek nabídne? Dopoledne od 10 hodin je...

V roce 2022 se v ČR uskutečnilo na padesát pět...

Zámek Nelahozeves má konkurenční výhodu v relativní blízkosti Prahy...

Akce Inspirace ke svatbě na zámku se samozřejmě...

Cestovní ruch
České aerolinie najedou na nový obchodní model

Důvodem změny obchodního modelu ČSA je zefektivnění provozu...

Pro klienty ČSA se nic nemění. Značka ČSA...