×

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

Pátek 22. září 2023
Přihlásit se / Zaregistrovat se
ikona hodiny27. 6. 2023 06:00

Fraunhoferova inovační platforma vítá propojení s firmami

Celkem 16 podaných společných evropských projektů, odborné webináře FIP Akademie, účast na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně či Energetickém fóru 2023, řada dvoustranných návštěv a rozhovorů. To jsou jen některé z výsledků, které přinesla v tuzemsku ojedinělá Fraunhoferova inovační platforma FIP-AI@VSB-TUO, která v těchto dnech slaví druhé narozeniny.

Martina Šaradínová autor

Foto: Shutterstock.com Na VŠB-TUO už přes dva roky působí Fraunhoferova inovační platforma. Foto: Shutterstock.com

Příprava společných projektů je jedním z důležitých poslání FIP. Také proto naši němečtí kolegové navštívili různé součásti VŠB-TUO, aby pracovali na stávajících projektech, připravili nové návrhy kooperace a navázali další spolupráce s cílem identifikovat společná témata. Celkem bylo podáno 16 projektů, z toho devět v programu Horizon. Velmi mě těší, že se nám daří i v dalších oblastech. Některé aktivity, jako například FIP Academy, jsou dávány jako příklad dobré praxe i ostatním FIP v zahraničí. Naopak velký prostor pro zlepšení vidíme v propojení s firmami, jako otevřená platforma stojíme o spolupráci s dalšími aplikačními partnery,“ uvedla ředitelka FIP-AI@VSB-TUO a prorektorka pro vědu a výzkum VŠB-TUO Jana Kukutschová.

Do FIP vkládá každá ze zapojených institucí znalosti a zkušenosti z oborů, v nichž vyniká. V případě VŠB-TUO se jedná zejména o oblast umělé inteligence a výpočetní techniky nové generace, u Fraunhofer ICT o materiálový výzkum a energetické systémy a u Fraunhofer IWU o výrobní technologie.

Jednou ze společných akcí bylo například dubnové Energetické fórum 2023 uspořádané v Chemnitz v rámci evropského projektu GeoUS – HORIZON2020 ve spolupráci s VŠB-TUO, Fraunhofer IWU a firmy EINS. Základním tématem bylo obnovitelné teplo – pohled na mezinárodní výzkumné projekty a regionální aplikace.

Cenné kontakty se špičkovými vědci

Roční výročí slaví FIP Academy, která byla vytvořena jako platforma pro výměnu zkušeností výzkumníků z partnerských institucí formou odborných seminářů. Zatímco v minulém akademickém roce se uskutečnilo celkem pět setkání, jichž se zúčastnilo více než 100 účastníků a deset přednášejících, v tomto roce na osmi webinářích vystoupilo 16 přednášejících,  které sledovalo 148 účastníků.

Kromě aktivit, které by měly přispět například i ve spolupráci s Moravskoslezským inovačním centrem (MSIC) k většímu propojení s aplikační sférou, FIP-AI@VSB-TUO plánuje rovněž kroky pro vlastní zviditelnění. Jedním z nich bude pravidelný Newsletter FIP. Fraunhoferova inovační platforma je rovněž jedním z partnerů chystaného projektu REFRESH, jehož cílem je díky propojení špičkové vědy, studentů a firem vytvořit inovační prostředí a přispět k úspěšné transformace Moravskoslezského kraje.

FIP-AI@VSV-TUO byla v Ostravě slavnostně otevřena v červnu 2021. VŠB-TUO a další partneři díky této spolupráci získávají nejen cenné kontakty se špičkovými vědci Fraunhofer ICT a Fraunhofer IWU, ale mohou sdílet i know-how Fraunhofer-Gesellschaft, jedné z největších organizací v oblasti aplikovaného výzkumu a vývoje v Evropě, i dalších 15 FIP po celém světě.

Články autora Martina Šaradínová

Nejnovější články

Názory
Úsudek, invence, zkušenost a odbornost zůstanou doménou lidí

Každý si mohl vyzkoušet, že umělá inteligence umí...

Jsem toho názoru, že revoluce nepřijde za rok...

Trendy
Dny AI představí samořiditelná auta i roboty

Dny AI 2023 odstartují 9. října v Brně,...

Nejširší záběr aplikací AI představí sekce zaměřené na...

Poslední sekce cílí na výzkum a veřejnou správu....

Expertní pohled
Efektivní komunikace s novináři aneb Jak na tiskovou zprávu

Tisková zpráva totiž představuje jeden z nejdůležitějších nástrojů...

Důležité jsou také citace, které dodávají tiskové zprávě...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Potřebujeme flexibilnější pravidla pro řidiče zájezdových autobusů

EHSV přijal text zaměstnavatelské skupiny, který volá po...

Sami řidiči prostřednictvím svých profesních asociací očekávají, že...

Aktuality
Na co všechno a za jakých podmínek lze získat dotace?

Stavební veletrh FOR ARCH v září proběhne již...

Jaké novinky se letos chystají? Za program Nová...

Co je možné v současnosti modernizovat a budovat...

Aktuality
Česká technologie pomáhá FBI hledat pohřešované děti

Od roku 2018, kdy Apify spojil své síly...

Zatím se iniciativa soustředí jen na Egypt, ale...