Sobota 24. února 2024
ikona hodiny15. 1. 2024 11:04

Nanomateriály na míru. Ostravští vědci posouvají hranice možného

Na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava (VŠB-TUO) startuje průkopnický projekt EBEAM (Electron Beam Emergent Additive Manufacturing), jehož cílem je posunout hranice materiálového výzkumu. Pod vedením mezinárodně uznávaného vědce Marka H. Rümmeliho využijí vědci technologii elektronového paprsku v rastrovacích elektronových mikroskopech k přesné syntéze a konstrukci nových nanomateriálů pro široké spektrum aplikací. Projekt získal v prestižním programu ERA Chairs Horizon Europe podporu ve výši 2,5 milionu eur.

Martina Šaradínová autor

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Kromě zobrazování vzorků ve vysokém rozlišení využijeme skenovací elektronovou mikroskopii jako nástroj pro přesnou výrobu nízkorozměrných materiálů, které budou mít velký význam v různých oblastech, jako je například mikro- a nanoelektronika, biomedicína a skladování energie. Tato metoda umožní navrhovat a vytvářet materiály s pozoruhodnou přesností,“ objasnil odborník na materiálový výzkum Mark H. Rümmeli.

Vědci chtějí překročit tradiční hranice výzkumu

Nově vybudovaný mezinárodní tým se hodlá zaměřit na vývoj nanomateriálů „šitých na míru“ pro konkrétní využití. Příkladem mohou být systémy pro podávání léčiv, vysoce účinná zařízení pro ukládání energie nebo nové katalyzátory pro výrobní postupy v řadě průmyslových oblastí.

Rozsáhlé mezinárodní zkušenosti profesora Rümmeliho, včetně jeho působení v Německu, Polsku, Jižní Koreji a Číně, dávají projektu globální rozměr a bohaté odborné znalosti. Jedinečnost projektu spočívá i v tom, že se zaměřuje na techniku, které se ve světě věnuje jen pár výzkumných týmů. Jeho ambicí je prozkoumat obrovský potenciál materiálů vyvinutých tímto způsobem, posouvat se za tradiční hranice výzkumu a otevírat nové možnosti pro praktické aplikace,“ uvedla Lucie Obalová, ředitelka Institutu environmentálních technologií (IET), který je součástí Centra energetických a environmentálních technologií VŠB-TUO. Právě na tomto pracovišti nový tým v rámci projektu EBEAM vzniká.

Podpora mezinárodní spolupráce a regionálního růstu

Cílem projektu je také podpořit internacionalizaci a multioborovou spolupráci na VŠB-TUO a zviditelnit její výzkum v tuzemsku i zahraničí. „Tento projekt a výzkum je navíc plně v souladu se strategickou vizí Smaragd zaměřenou na rozvoj celého Moravskoslezského kraje, kterou jsme připravili s Moravskoslezským inovačním centrem. Propojení špičkových vědců, studentů a následně i komerčního sektoru vnímáme jako klíčové pro vznik inovačního prostředí, jež přispěje k  rozvoji podnikání a udržení mladých talentů v regionu,“ řekl prorektor VŠB-TUO pro strategii a spolupráci Igor Ivan.

Články autora Martina Šaradínová

Nejnovější články

Expertní pohled
Důvěra v ekonomiku není nijak valná

Dolů ho táhla zejména zhoršující se nálada mezi...

Pro nastartování domácí poptávky je pozitivním signálem růst...

Expertní pohled
Potřebujeme zdravé, nikoli nemocné zaměstnance

Jak je možné, že jen pár týdnů po...

Jakou roli v tom vidíte pro MSD? Můžeme se...

Vedle prevence a očkování je MSD aktivní i v oblasti onkologie...

Trendy
Moderní řešení jménem Cafédock

Kde se zrodil nápad na Cafédock? Před pár lety...

Jak vypadaly první prototypy? Jeden byl menší, se...

Kolik modelů v současnosti existuje? Nyní jsou ještě v oběhu...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Wienerberger obnovuje výrobu v závodech

Od ledna společnost postupně spouští závody v Hranicích,...

Wienerberger také investuje do aktivit spojených s udržitelným...

Rok 2024 bude pro stavební trh rokem očekávání...

Aktuality
V Brně se představí trendy v udržitelném byznysu

„Udržitelnost by měla být klíčovou součástí každé firmy,...

Hlavní součástí programu jsou přednášky odborníků z oblasti...

Aktuality
Zeleninu do letadel si Emirates pěstují samy. Ekologicky

Ta teď úspěšně dokončila převzetí společnosti Emirates Bustanica,...

Od svého uvedení na trh v červenci 2022...