Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava (VŠB-TUO) startuje průkopnický projekt EBEAM (Electron Beam Emergent Additive Manufacturing), jehož cílem je posunout hranice materiálového výzkumu. Pod vedením mezinárodně uznávaného vědce Marka H. Rümmeliho využijí vědci technologii elektronového paprsku v rastrovacích elektronových mikroskopech k přesné syntéze a konstrukci nových nanomateriálů pro široké spektrum aplikací. Projekt získal v prestižním programu ERA Chairs Horizon Europe podporu ve výši 2,5 milionu eur.
„Kromě zobrazování vzorků ve vysokém rozlišení využijeme skenovací elektronovou mikroskopii jako nástroj pro přesnou výrobu nízkorozměrných materiálů, které budou mít velký význam v různých oblastech, jako je například mikro- a nanoelektronika, biomedicína a skladování energie. Tato metoda umožní navrhovat a vytvářet materiály s pozoruhodnou přesností,“ objasnil odborník na materiálový výzkum Mark H. Rümmeli.
Nově vybudovaný mezinárodní tým se hodlá zaměřit na vývoj nanomateriálů „šitých na míru“ pro konkrétní využití. Příkladem mohou být systémy pro podávání léčiv, vysoce účinná zařízení pro ukládání energie nebo nové katalyzátory pro výrobní postupy v řadě průmyslových oblastí.
„Rozsáhlé mezinárodní zkušenosti profesora Rümmeliho, včetně jeho působení v Německu, Polsku, Jižní Koreji a Číně, dávají projektu globální rozměr a bohaté odborné znalosti. Jedinečnost projektu spočívá i v tom, že se zaměřuje na techniku, které se ve světě věnuje jen pár výzkumných týmů. Jeho ambicí je prozkoumat obrovský potenciál materiálů vyvinutých tímto způsobem, posouvat se za tradiční hranice výzkumu a otevírat nové možnosti pro praktické aplikace,“ uvedla Lucie Obalová, ředitelka Institutu environmentálních technologií (IET), který je součástí Centra energetických a environmentálních technologií VŠB-TUO. Právě na tomto pracovišti nový tým v rámci projektu EBEAM vzniká.
Cílem projektu je také podpořit internacionalizaci a multioborovou spolupráci na VŠB-TUO a zviditelnit její výzkum v tuzemsku i zahraničí. „Tento projekt a výzkum je navíc plně v souladu se strategickou vizí Smaragd zaměřenou na rozvoj celého Moravskoslezského kraje, kterou jsme připravili s Moravskoslezským inovačním centrem. Propojení špičkových vědců, studentů a následně i komerčního sektoru vnímáme jako klíčové pro vznik inovačního prostředí, jež přispěje k rozvoji podnikání a udržení mladých talentů v regionu,“ řekl prorektor VŠB-TUO pro strategii a spolupráci Igor Ivan.