Pondělí 13. května 2024
ikona hodiny23. 12. 2022 06:28

Nový fond pro startupy z rychle rostoucích trhů

Honza Husták autor

Foto: Shutterstock.com Nový fond pro startupy z rychle rostoucích trhů Foto: Shutterstock.com

Podpořit mladé technologické firmy v rámci Emerging Europe a stejně tak hledat synergie mezi regionem CEE, zbytkem Evropy a také Blízkým východem. To je hlavní vize středoevropského investičního fondu Zero One Hundred, který sídlí v Bratislavě, Praze a na Kypru, kde již řadu let pomáhá budovat startupový ekosystém. Založení fondu Zero One Hundred, který plánuje v následujících letech proinvestovat 60 milionů eur (necelých 1,5 miliardy korun), je výsledkem dlouholetých aktivit předních osobností slovenské startupové scény. Fond navazuje na venture building aktivity započaté v roce 2014, mezi které patří například jedno z prvních coworkingových center Campus Cowork, finanční startup Vestberry, série eventů 0100 Conferences nebo kyperská technologická konference Reflect Festival. Od roku 2019 společnost své působení rozšířila taktéž o vlastní investiční fond Zero Gravity Capital.

„Za poslední roky se nám povedlo vybudovat rozsáhlý network čítající startupisty i investory od pobaltských zemí přes střední Evropu a Balkán až po Řecko a Kypr. A právě na tento region, vedle Slovenska a Česka, se chceme primárně soustředit. Vidíme na těchto rychle rostoucích trzích extrémní potenciál, přitom většina fondů tento region zatím neobjevila,“ říká Dušan Duffek, managing partner Zero One Hundred, který většinu roku žije a vytváří strategická partnerství na Kypru.

Startupy, ale taky fund of funds

Strategií fondu je investovat do mladých technologických firem – od pre-seedu až po Series A – s důrazem na schopnost firem rychle růst a působit také globálně. Vedle přímých investic do startupů bude část peněz investovat do spřátelených venture kapitálových fondů operujících v tomto regionu. Ten partneři fondu nazývají Emerging Europe. „Věříme, že naší schopností je pomoci firmám v jejich růstu a dostat je z nuly až na vrchol. Všichni partneři fondu mají zkušenosti z podnikání, zahraničních trhů nebo z práce pro nadnárodní společnosti. Sami z prostředí dynamických a technologických firem pocházíme, což nám dává zásadní výhodu a schopnost být plnohodnotným partnerem pro další růst,“ říká další partner fondu Vít Hanuš. Ten roky působil v přední konzultační společnosti BCG, kde se zaměřoval na fúze, akvizice či privátní kapitál.

Zero One Hundred

Původně za fondem stáli jeho čtyři zakladatelé: Slováci Dušan Duffek, Marek Zámečník, Michal Paško a Nor Martin Hauge. V roce 2020 čtveřici doplnili Slovák Michal Csonga a Čech Vít Hanuš. Hlavními partnery fondu jsou dnes Duffek, Csonga a Hanuš. Zámečník se plně věnuje budování startupu Vestberry, zbylí zakladatelé se pak vydali na vlastní investorskou dráhu, ovšem jsou i nadále společníky a rádci.

Investiční aktivity Zero One Hundred odstartovalo v roce 2019 založení fondu Zero Gravity Capital, který se s 23 miliony eur zaměřuje především na startupový ekosystém. Fondu se povedlo investovat do předních hvězd slovenské scény: Powerful Medical, CulturePulse nebo populární aplikace Readmio. V čele fondu stojí tři partneři, kteří za své největší přednosti považují osobní zkušenost s podnikáním, rozvinutý zahraniční network a také analytický přístup k hodnocení možných investičních příležitostí.

„Věříme, že rozvoji startupového ekosystému pomůže, když se do investičních aktivit pustí bývalí startupisti a podnikatelé. V posledních letech se podařilo postavit silné základní pilíře lokálního startupového ekosystému. Abychom jej ještě o krok posunuli, potřebujeme, aby do komunity šlo co nejvíce know-how od lidí z byznysu a aby pomohli startupům globálně růst. Jsem přesvědčen, že v Česku, Slovensku a celé Emerging Europe se skrývá jeden z nejlepších technologických talentů na světě. My jsme připraveni těmto startupistům a vývojářům pomoci růst a získat si pozornost zbytku světa,“ doplňuje Michal Csonga, třetí partner fondu. Ten studoval a následně pracoval patnáct let v zahraničí, především ve Velké Británii a východní Asii.

Články autora Honza Husták

Nejnovější články

Cestovní ruch
Do Prahy přijelo více než 1,5 milionu cestovatelů

V prvním kvartálu roku i díky Velikonocům, které...

Podle dat STR reportu také došlo ke zvýšení...

Analýzy
Známe nejoblíbenější zaměstnanecké benefity!

Vyplývá to z aktuálních dat portálu Platy.cz, který se...

Výše zmíněné benefity můžeme zařadit mezi ty klasické....

Popularitu tohoto benefitu potvrzuje i Milan Beutl, ředitel...

Firmy také stále více dbají na zdravé stravování....

U některých firem poskytování benefitů ovlivnily nově nastavené...

Pohled z praxe
Centrum lidských zdrojů pomáhá v Plzeňském kraji s integrací cizinců

„Podnikání v Plzeňském kraji čelí řadě výzev, které...

Tento nedostatek pracovníků firmy částečně řeší zapojením cizinců,...

Plzeňský kraj se nepotýká jen s problémy, ale...

V centru vznikají rovněž nové generace pohonů pro vozy...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
První Wienerberger fórum roku 2024 je tu!

„Wienerberger je lídrem ve stavebnictví na českém trhu,...

Těšit se můžete i na další pohledy do...

Závěr online konference bude věnován lícovému zdivu a...

Aktuality
S kontrolami firmám pomůže aktualizovaná příručka HK ČR

Kontrol ze strany státu vůči podnikatelům přibývá. Podle...

„Základní věc je, že v případě kontroly by...

„Vyrábíme na světové úrovni, ale ani nás neminuly...

Aktuality
Spolupráce na obou stranách hranice ještě zintenzivní

Dohodu podepsali představitelé Krajské hospodářské komory Karlovarského kraje...

„Cílem spolupráce je čelit společným výzvám a prostřednictvím...