Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Ekonomický šok, který vyvolala koronavirová pandemie, se plnou silou odráží také na chuti podnikatelů rozjíždět nový byznys. Do května letošního roku bylo založeno 11 178 nových firem, což je o 13 % méně než ve stejném období roku 2019. Nejhorší situace byla v dubnu a březnu, kdy meziročně vzniklo o 30 % resp. 24 % méně než vloni. Informace dnes zveřejnila poradenská společnost Bisnode.
„Na všechny z nás dopadají opatření v boji proti koronaviru a v následujících měsících se budeme muset vyrovnat s novými podmínkami na trhu. Podnikatelské prostředí bude rizikovější, poroste počet opožděných či dokonce nesplacených faktur, stejně tak vzroste počet krachujících firem, zvýší se nezaměstnanost. Ekonomika citelně propadne nejen u nás, ale napříč vyspělými ekonomikami, které jsou našimi významnými obchodními partnery. Proto není překvapením, že podnikatelé aktuálně spíše reagují na novou situaci a soustředí se, aby jejich firmy přežily. Na druhou stranu trh přinese i nové příležitosti,“ komentuje výsledky analytička Bisnode Petra Štěpánová.
Ještě v prvních dvou měsících letošního roku podnikatelé založili zhruba stejný počet firem jako o rok dřív. Dramatický propad nastal již v březnu, kdy meziročně vzniklo o 654 nových společností méně (-24 %) a to přesto že přísná opatření v boji proti koronaviru přišla až v polovině měsíce. V dubnu se situace dále zhoršila. Nových firem přibylo 1 687, což je nejnižší měsíční přírůstek od roku 2017 a meziroční pád téměř o 30 %. Lepší hodnoty přinesl již květen, kdy bylo zaregistrováno 2 015 nových společností, což je ve srovnání s předchozím rokem o 16 % méně. „Očekáváme, že v následujících měsících se bude situace mírně zlepšovat,“ doplnila Petra Štěpánová z Bisnode.