Středa 29. května 2024
ikona hodiny5. 3. 2021 09:57

Testování zaměstnanců ve velkých firmách: Problémem je nedostatek testů a náklady

Podle nařízení vlády začali od 3. března 2021 zaměstnavatelé s více než 250 zaměstnanci testovat své pracovníky. Ode dneška se mají připojit i menší firmy s 50 a více zaměstnanci. Mnozí podnikatelé jsou na testování připraveni, někteří testování provádí již dlouhodobě. Přesto firmy mohou narazit na problém kvůli nedostatku testů či nákladům na organizaci a likvidaci infekčního odpadu.

Dominika Krejčířová autor

Foto: Shutterstock.com Testování ve firmách Foto: Shutterstock.com

„Věříme, že plošné testování pomůže, jen se obávám, že testy, které se na to mají nakupovat, nejsou příliš účinné. Problémem je také organizace testování, zvlášť ve větších firmách, které mají například stejné IČO, ale jednotlivé pobočky či výrobní závody s odlišnými počty zaměstnanců mají rozprostřené ve více regionech,“ upozorňuje Miroslav Dvořák, předseda představenstva Jihočeské hospodářské komory, který reaguje na nařízení vlády, které ukládá zaměstnavatelům povinnost od 3. března 2021 testovat pracovníky ve firmách s více než 250 zaměstnanci. Firmy musí zajistit testování antigenními testy na covid-19, každého pracovníka musí otestovat do 12. března 2021. Ode dneška, tedy od 5. března 2021, se k testování mají přidat i podniky od 50 zaměstnanců.

„Vždy nám musí jít o zdraví našich zaměstnanců, při každém výskytu onemocnění v provozu jsme si vlastním trasování testovali potenciální blízké kontakty pomocí kvalitních antigenních testů.  Tímto způsobem se nám podařilo zabránit šíření ve firmě,“ zdůrazňuje Miroslav Dvořák, který je zároveň předsedou představenstva firmy MOTOR JIKOV Group, která s testováním začala již na podzim loňského roku ještě předtím, než přišlo vládní nařízení. „Samozřejmě jediné možné řešení celého problému je plošné očkování zaměstnanců,“ doplnil Miroslav Dvořák.

„Myslím, že je příznačné, že v předvečer ostrého staru testování ve firmách se v centrálních médiích etablovali velmi výrazně představitelé hned několika klíčových jihočeských firem, s nimiž jsme v úzkém kontaktu. Velmi si vážím a preferuji otevřenou komunikaci, která je nyní nesmírně důležitá, a nejen o testování či očkování vedeme s jihočeskými firmami dialog dlouhodobě,“ uvedla ředitelka Krajské hygienická stanice Jihočeského kraje (KHS), docentka Kvetoslava Kotrbová, která dodává, že nejdůležitější rolí KHS je být pro firmy partnerem a poradit jim s nastavením základních parametrů.

To, že mnohé firmy začaly s testováním již dříve, potvrzují i slova Otakara Veselého, generálního ředitele společnosti Kámen a písek. „Testování probíhá kontinuálně. Někdy si zaměstnanci sami zařizují kontrolní testy v antigenních centrech,“ říká a dodává, že testování zaměstnanců probíhá průběžně od začátku, jak ve zmíněné firmě Kámen a písek, tak i v dalším podniku ČR Beton Bohemia, který by dle počtu svých zaměstnanců zatím dle nařízení ani testovat ještě nemusel.

Ačkoliv jsou mnohé firmy organizačně na testování připraveny, stát by měl zabezpečit proveditelnost nově ukládané povinnosti, především tedy zajistit dostupnost a dostatečný počet antigenních testů. Dle bleskového šetření Hospodářské komory totiž firmy spoléhají, že bude na trhu antigenních testů dostatek, 70 % dotázaných firem totiž upřednostňuje samotestování před testováním u smluvního praktického lékaře nebo sekundární sítě ambulantních specialistů.

Problémem mohou být i výdaje zaměstnavatelů na zajištění testování, které by dle Hospodářské komory ČR měly být plně kompenzovány. Nejedná se pouze o nákup testů, ale i samotné zabezpečení průběhu testování v podnicích a rovněž o výdaje spojené s likvidací potenciálně infekčního odpadu.

Články autora Dominika Krejčířová

Nejnovější články

Cestovní ruch
Ekonomický význam cestovního ruchu v regionech vzrostl

V roce 2022 činil celkový objem výdajů za...

Přes pomoc různých subvenčních programů v oblasti zaměstnanosti...

Cestovní ruch
Míra rizika úpadku cestovní kanceláře činí 0,1 %

Míra rizika úpadku CK v ČR je velmi...

Na českém trhu nyní operuje celkem 596 cestovních...

Pohled z praxe
I u zelených kancelářských budov je prostor pro úsporu nákladů

To je samo o sobě potvrzením environmentálně šetrného...

Každopádně do budoucna CBRE plánuje neusnout na vavřínech....

Nejnovější Pohled z praxe

Pohled z praxe
I u zelených kancelářských budov je prostor pro úsporu nákladů

To je samo o sobě potvrzením environmentálně šetrného...

Každopádně do budoucna CBRE plánuje neusnout na vavřínech....

Aktuality
Hitem pracovního trhu jsou hotdesky a home office

Generace Z přichází do českých firem a společně...

Kromě práce zajímá generaci Z také prostředí, ve...

Expertní pohled
V globální ekonomice narůstá protekcionismus

Nová cla ovlivní asi jen 4 % celkových...

V případě evropského sektoru automotive hrozí ještě agresivnější...