Čtvrtek 18. dubna 2024
ikona hodiny2. 5. 2021 11:34

Jihočeská hospodářská komora podporuje regionální trh práce v oblasti informačních technologií

Českým firmám chybí tisíce odborníků na IT

Dle dat Českého statistického úřadu vyplývá, že se v posledních letech výrazně snižuje počet studentů informačních technologií a následně i odborníků s potřebnými technologickými znalostmi. Zaměstnavatelé tak mají problém zaplnit volná místa pro ICT odborníky. Jihočeská hospodářská komora v rámci nového projektu ITEX – IT experti pro budoucnost chce proto mezi firmami a odbornými školami rozšířit debatu o možnostech spolupráce či nabídnout pedagogům odborné webináře a exkurze.

Dominika Krejčířová autor

Foto: Shutterstock.com Česku chybějí tisíce IT odborníků Foto: Shutterstock.com

„Projekt Jihočeské hospodářské komory (Jhk) ITEX – IT experti pro budoucnost reaguje na aktuální situaci, kdy se nejen zvyšuje poptávka po odbornících v oblasti informačních technologií (ICT), ale i nároky na jejich specializaci, především v oblasti kybernetické a informační bezpečnosti,“ vysvětluje důvody realizace projektu jeho manažerka Šárka Bělohlavová z Jhk.

„Z posledních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) z roku 2019, ale i dalších šetření vyplývá, že se stále zvyšuje počet firem, které mají problém sehnat odborníky s odpovídajícími znalostmi a dovednostmi v oblasti informačních technologií či kybernetické bezpečnosti,“ přibližuje Šárka Bělohlavová a dále dodává: „Problém zaplnit v roce 2018 volná místa vyhrazená pro ICT oborníky s odpovídající kvalifikací mělo 6,5 % firem. Tyto problémy dle dat ČSÚ přiznaly častěji velké firmy s 250 a více zaměstnanci a více než 70 % respondentů působících v oblasti informačních technologií.“ Nedostatečný počet kvalifikovaných odborníků souvisí i se snižujícím se počtem studentů ICT na vysokých školách. Za posledních deset let klesl dle dat ČSÚ jejich počet o více jak 4 000.

Experti pro budoucnost

Přeshraniční projekt ITEX – IT experti pro budoucnost je realizován z Fondu malých projektů Rakousko – Česká republika v rámci Programu INTERREG V-A Rakousko – Česká republika.

Jihočeská hospodářská komora tak reaguje na stávající situaci a chce podpořit regionální trh práce v oblasti ICT. Komora do projektu zapojí i devět středních škol z jižních Čech, které již ve svém vzdělávacím programu informatiku vyučují. Jejich pedagogové se budou moci zdarma zúčastnit odborných webinářů, exkurzí a kulatých stolů. Cílem je mimo jiné propojit a navázat spolupráci mezi vedením škol a zaměstnavateli, kteří budou moci navzájem diskutovat o potřebné kvalifikaci budoucích absolventů.

Projekt ITEX – IT experti pro budoucnost má také propojit odborné platformy, mezi něž patří například IT klub Jihočeské hospodářské komory. Díky spolupráci s Regionální hospodářskou komorou Brno a agenturou Business Upper Austria tak přeshraniční projekt umožní jihočeským podnikatelům a pedagogům také exkurze do jihomoravského a hornorakouského regionu, kde účastníci nahlédnou například pod pokličku Laboratoře kyberbezpečnosti při Fakultě informatiky Masarykovy univerzity, Univerzity v Linzi či Kybernetického operačního centra Jihomoravského kraje.

Články autora Dominika Krejčířová

Nejnovější články

Trendy
Timber Praha – první udržitelná dřevostavba bytových domů v Praze

Domy komorního charakteru Timber Praha obsahují 62 jednotek...

Arcus City – v blízkosti přírody, na dosah...

Expertní pohled
Fulfillment: Revoluce v logistice

Fulfillment není jen proces doručování zboží, je to...

Majitelé e‑shopu se nemusejí starat o kapacitu skladových...

Nicméně vize značky LOG4U sahá daleko za pouhé...

Společnost Geek+ přinese špičkové mobilní roboty pro přepravu...

Trendy
Perfektní klima pro elektrické vozy

Všude tam, kde jsou kladeny vysoké požadavky na výkon,...

HVH topení přeměňuje stejnosměrný elektrický proud na teplo...

Pokud máte benzinové nebo naftové auto, je pro...

Nejnovější Nezařazené

Nezařazené
Proč ECB nebude spěchat se sazbami dolů?

Popravdě řečeno, pro trhy nejde o žádné překvapení....

Takto přísná měnová politika ale není bez rizika....

Nezařazené
Komora oceňuje digitalizaci obchodování s automobily

„Vláda při svém nástupu slíbila maximální možnou digitalizaci....

Semináře o digitalizaci obchodu s automobily se zúčastnili...

Nezařazené
Členské firmy Jhk zabodovaly v soutěži Spokojený zákazník 2023

Sdružení českých spotřebitelů každoročně od roku 2001 vyhlašuje...

Ocenění Spokojený zákazník také vyjadřuje, že firma, která...

Tyto ocenění jsou také důkazem toho, že firmy...