×

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

Pátek 22. září 2023
Přihlásit se / Zaregistrovat se
ikona hodiny27. 5. 2021 16:11

Společnosti přátelské zaměstnávání osob 55+ jsou Technické služby Tábor, Nemocnice Strakonice a KreBul Prachatice

Druhý ročník soutěže Společnost přátelská zaměstnávání osob 55+ má své vítěze. V Jihočeském kraji se jimi ve čtvrtek 27. května staly Technické služby Tábor, Nemocnice Strakonice a dobrovolnické centrum a občanská poradna KreBul Prachatice. Společnosti získaly nejen ceny v celkové hodnotě více než 60 tisíc korun, ale také prestiž. Jdou totiž dobrým příkladem pro ostatní zaměstnavatele.

Dominika Krejčířová autor

Foto: Shutterstock.com Společnost přátelská seniorům Foto: Shutterstock.com

Tři výherci se prosadili v konkurenci mezi dalšími 17 soutěžícími. „Téma zaměstnávání osob starších 55+ je pro nás důležité, protože jde o lidi, kteří mají mnoho životních zkušeností a často se stává, že na trhu práce nemohou najít uplatnění. Chceme proto využít to, co znají, a vytvářet jim podmínky proto, aby u nás pracovali,“ uvedl důvody pro přihlášení do soutěže Michal Polanecký, ředitel společnosti Technické služby Tábor, která se stala výhercem kategorie střední firmy soutěže Společnost přátelská zaměstnávání osob 55+.

Ředitel Nemocnice Strakonice Tomáš Fiala zdůrazňuje nezbytnost zkušeností pracovníků starších 55 let: „Ve zdravotnictví je třeba využívat zkušené a fundované spolupracovníky ve všech profesích. V našem oboru funguje, že zkušenější kolega se stává mentorem pro mladší pracovníky, kteří nastupují, ať jsou to lékaři, zdravotní sestry, laboranti či fyzioterapeuti. Předávání zkušeností je ve zdravotnictví nezbytné.“ Nemocnice Strakonice se stala vítězem soutěže v kategorii velká společnost.

Výhercem v kategorii malá společnost se stala obecně prospěšná společnost KreBul z Prachatic. „V naší organizaci se snažíme, abychom generace propojovali přirozeně, a to jak v rámci našich služeb, tak i po personální stránce. Je pro mě jako ředitele důležité, že z této spolupráce mohu čerpat nejen energii, ale i informace a zkušenosti, které právě osoby starší 55 let mají. Naopak my zase můžeme předat starším spolupracovníkům znalosti k práci s moderními technologiemi,“ zmiňuje důvody, proč se zabývat zaměstnáváním osob starších 55 let, ředitel a jeden ze zakladatelů společnosti Zdeněk Krejsa.

Právě počiny přihlášených firem a organizací v oblasti zaměstnávání osob ve věku 55 a více let posoudila na začátku května odborná porota a vybrala v každé kategorii jednoho vítěze.

 „Cílem soutěže je nejen ocenit firmy, jež příkladně zaměstnávají osoby 55+, ale také inspirovat ostatní společnosti, předat jim zkušenosti a načerpat inspiraci v péči o své zaměstnance,“ uvádí Dana Feferlová, ředitelka Jihočeské společnosti pro rozvoj lidských zdrojů, která je jedním z organizátorů soutěže.

Letošního ročníku se účastnily společnosti

Malé společnosti (do 49 zaměstnanců)

AGROSOFT Tábor, s.r.o.

Asociace jihočeských rodin z.s.

GK Plavec-Michalec geodetická kancelář s.r.o.

Herbia s.r.o.

Hospodářský dvůr Bohuslavice s.r.o.

KreBul, o.p.s. Prachatice

Mapcentrum s.r.o.

METROPOL, spol. s r.o.

Rybářství Třeboň Hld. a.s.

Střední společnosti (50–249 zaměstnanců)     

Jindřichohradecké místní dráhy, a.s.

Městská charita České Budějovice

Mondi Bupak s.r.o.

Střední odborné učiliště, Lišov, tř. 5. května 3

Technické služby města Blatné s.r.o.

Technické služby Tábor s.r.o.

TKP geo s.r.o.

Velké společnosti (nad 250 zaměstnanců)

Greiner Perfoam s.r.o.

Jednota spotřební družstvo ve Volyni

Jednota, spotřební družstvo České Budějovice

Nemocnice Strakonice, a.s.

„Záměrem je napomoci zaměstnávání těchto osob, vytváření podmínek mezigeneračního dialogu ve firmách, vzdělávání zaměstnanců dle jejich potřeb, úprava náplně práce, a rovněž vytváření nabídek postupného odchodu do důchodu či prostoru k zaměstnávání seniorů např. jako mentorů. Druhotným cílem je šíření informací o této problematice a odstranění předsudků, které panují mezi společnostmi vůči zaměstnávání starších lidí,“ doplňuje k ocenění Alena Bártíková, koordinátorka projektu Senioři v krajích MPSV ČR, který je spolupořadatelem soutěže. Soutěž v Jihočeském kraji zastřešuje také Jihočeský pakt zaměstnanosti.

Společnou snahou organizátorů je spolu s šířením dobré praxe zaměstnání osob starších 55 let také otevírat debatu o problematice stárnutí obyvatel, jejích důsledcích a dopadech na trh práce. Druhý ročník soutěže byl zahájen 1. prosince 2020 a zájemci mohli přihlášky podávat do konce února letošního roku. V přihláškách soutěžící odpovídali na otázky týkající se personální strategie, vzdělávání zaměstnanců, mezigenerační spolupráce a zavádění výhod pro zaměstnance 55 a více let. Jednotlivé odpovědi byly podkladem pro hodnocení soutěžících.

Ocenění bylo vyhlášeno pod záštitou ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové a prostřednictvím předchozí hejtmanky Jihočeského kraje Ivany Stráské. Soutěž je podpořena také projektem Implementace politiky stárnutí na krajskou úroveň, který realizuje Ministerstvo práce a sociální věcí ČR.

Články autora Dominika Krejčířová

Nejnovější články

Názory
Úsudek, invence, zkušenost a odbornost zůstanou doménou lidí

Každý si mohl vyzkoušet, že umělá inteligence umí...

Jsem toho názoru, že revoluce nepřijde za rok...

Trendy
Dny AI představí samořiditelná auta i roboty

Dny AI 2023 odstartují 9. října v Brně,...

Nejširší záběr aplikací AI představí sekce zaměřené na...

Poslední sekce cílí na výzkum a veřejnou správu....

Expertní pohled
Efektivní komunikace s novináři aneb Jak na tiskovou zprávu

Tisková zpráva totiž představuje jeden z nejdůležitějších nástrojů...

Důležité jsou také citace, které dodávají tiskové zprávě...

Nejnovější Nezařazené

Nezařazené
Proč je dobré naučit se říkat NE!

To jsou všechno jistě velice důležité věci, a...

Nezařazené
Česká síť inovačních center Ynovate se rozšiřuje na Slovensko

Síť Ynovate vznikla na půdorysu dřívější spolupráce agentur...

„Propojujeme firmy s experty z celé České republiky....

„Žilinský kraj je historicky regionem inovativních a odvážných...

Nezařazené
Česku bez vize hrozí totální kolaps

Prvním krokem k budoucnosti je podle Zdeňka Zajíčka...

„Musíme vykročit z bludného kruhu, jinak skutečně zůstaneme...