×

Sledujte předvolební kulaté stoly Hospodářské komory – s politiky diskutují experti i zástupci podnikatelů

Mimoškolní aktivity pro děti popularizují techniku v kraji

Jihočeská společnost pro rozvoj lidských zdrojů (JSRLZ) připravila společně s Jihočeským vědeckotechnickým parkem zážitkové a vzdělávací dopoledne pro školáky a jejich rodiče, které mělo žákům přiblížit robotiku a programování. Ačkoliv je v posledních letech kladen velký důraz na popularizaci techniky a technických oborů v kraji, zaměstnavatelé v tomto stále expandujícím odvětví hlásí nedostatek kvalifikovaných pracovníků. I proto se JSRLZ věnuje ve svých aktivitách šíření povědomí o technickém vzdělávání.

Dominika Krejčířová ikona hodiny20. 7. 2021 12:53
Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Jihočeská společnost pro rozvoj lidských zdrojů v letošním roce nastartovala nový projekt v rámci ERASMUS+ zaměřený na popularizaci techniky, přírodovědy, matematiky a IT znalostí. V rámci něj pro žáky základních škol a jejich rodiče připravila první ze série workshopů, které mají zábavnou formou přiblížit dětem techniku a programování. Cílem projektu je žáky nasměrovat ke studiu technických oborů, aby bylo dosaženo dostatečného počtu kvalifikovaných zaměstnanců v Jihočeském kraji. „Strojírenství neustále expanduje a naším posláním je ukázat dětem již v útlém věku, že se jedná o perspektivní práci, která je nejenom kvalitně finančně ohodnocena, ale také pracovníky baví a je v ní prostor na celoživotní růst a vzdělávání,“ říká Michaela Rychnavská, manažerka projektu.

Podpora techniky a technických oborů je v jižních Čechách stále vnímaná jako důležitá a především potřebná. Krajská pobočka Úřadu práce od začátku roku eviduje velký počet volných pracovních míst v tomto odvětví. Počet přihlášek na středoškolské strojírenské obory naopak poklesl o téměř 8 procent. „Pokud přičteme fakt, že strojírenství neustále expanduje a očekává se jeho nárůst o téměř desetinu v následujících pěti letech, je opravdu nezbytné techniku popularizovat mezi žáky již od útlého věku,“ připomíná Michaela Rychnavská z JSRLZ.

První workshop nazvaný Den s robotem byl zaměřený na robotiku a roboty, jejich sestavování, využití a samotné programování. Workshop byl určený pro děti ve věku od 6 do 12 let a jejich rodiče, které celým dopolednem provedla řada expertů. Ti si pro děti připravili tříhodinový program plný soutěží a zábavy s podtextem edukativního charakteru. „Nově vyvíjíme vzdělávací programy a workshopy s roboty a chceme nadále rozšiřovat naši nabídku pro základní školy a obecně do školství. Například projekt s robotem Edison je směřovaný na děti od 3. třídy, ale měli jsme i projekt, do kterého se zapojila malotřídka a celý program žáci zvládli absolvovat, společně si pomáhali,“ říká Michal Černý, lektor workshopu ze společnosti RPishop.cz.

Workshopu se zúčastnilo 30 dětí se svými rodiči. „Vyzkoušela jsem si postavit roboty, které jsme programovali na počítačích,“ uvedla Markéta Trnková, jedna z mladších účastnic workshopu. Programování a rozpohybování robotů si pochvalovali i další děti a rodiče. „Přišla jsem se synem a jeho kamarádem, pro nás je to super akce. Kloučkům je osm let, začínají se o tyto věci zajímat, takže čím více jim tyto aktivity budou užitečné, tím lépe,“ uvedla Alena Hadravová, maminka jednoho z účastníků.

„Dcera chce být konstruktérkou robotů, takže když jsem viděl pozvánku na tuto akci, říkal jsem si, že je to pro ni jako dělané,“ zmínil David Hanzlík, další z rodičů, který by se svou dcerou další podobnou akci do budoucna uvítali znovu.

I na základě pozitivní zpětné vazby od rodičů a dětí chce proto Jihočeská společnost pro rozvoj lidských zdrojů uspořádat další aktivity, které podpoří nejen zájem dětí o techniku, ale i školy a firmy, jež budou moci na společných činnostech spolupracovat.

Nejnovější články

Expertní pohled
Rekordní náborový příspěvek je čtvrt milionu

Náborové příspěvky se častěji objevují u specializovaných nebo...

Výše náborového příspěvku se liší dle regionů i...

Zavedení příspěvku lze doporučit jak firmám, které dlouhodobě...

Aktivity HK ČR
Vítkovice uspěly mezi pyramidami

Ostravská firma, která je členem Hospodářské komory, o...

„Tento úspěch je dalším důkazem, že podnikatelské mise...

Expertní pohled
Jak data ze sociálních sítí personalistům tajně odhalují vaši osobnost

V poslední době se toho ve světě událo hodně:...

Talent, schopnost zvládat určitou činnost lépe než průměrně...

Propast mezi nabídkou a poptávkou mohou překlenout inovace,...

Facebook Jak ukázalo nešťastné fiasko společnosti Cambridge Analytica,...

Existují zjevné etické obavy (a někdy i právní...

Nejnovější Aktivity HK ČR

Aktivity HK ČR
Vítkovice uspěly mezi pyramidami

Ostravská firma, která je členem Hospodářské komory, o...

„Tento úspěch je dalším důkazem, že podnikatelské mise...

Aktivity HK ČR
Dostane rozpočet další „předvolební“ ránu?

Podle prvního pozměňovacího návrhu poslance Romana Onderky by...

Podle analýz Hospodářské komory není jasné, zda poslanec...

Aktuality
Národní cena ČR za kvalitu v rodinném podnikání

Do soutěže se mohou přihlásit všechny rodinné podniky...

Statut kvalitně řízeného rodinného podniku představuje získání konkurenční...