×

Sledujte předvolební kulaté stoly Hospodářské komory – s politiky diskutují experti i zástupci podnikatelů

Pondělí 20. září 2021
Přihlásit se / Zaregistrovat se

Sklep může být bezpečné místo

Reálný život ukazuje, na co vše nejsme připraveni, většinou proto, že jsme to v průběhu života nezažili. Pandemie nás upozornila na zdravotní zranitelnost, tornádo na jižní Moravě zase ukázalo nepřipravenost na extrémní projevy přírodních sil. Nikdo si nepřeje přivolávat pohromy, ale tím více je dobré být připraven na eventuality, které se ze dne na den mohou stát realitou. Jen tak je možné ochránit rodinu či firmu.

Petr Simon ikona hodiny13. 9. 2021 12:44
Foto: TEBRIX Foto: TEBRIX

Tomuto trendu jde vstříc společnost Tebrix, která se specializuje na budování protiatomových krytů. Ten si asi nepořídí každý. Ale kryt civilní ochrany je pojem, který je v zahraničí naprosto běžný. „Za vyspělými zeměmi jednoznačně zaostáváme. Lídrem v tomto smyslu je určitě Švýcarsko, kde již před třemi lety přijali normu, že i domy postavené do roku 1957 si musí nechat vybudovat kryty. Jakkoliv nový bytový dům musí mít kryt o stejné kapacitě, jakou tvoří byty, a většina již stojících poválečných bytových domů pak takové kryty musí dobudovat. Může se to zdát jako paranoia, ale pravda je, že ani válka, ani živelní či jaderná katastrofa nepředstavují pro Švýcarsko dnes nezvládnutelné riziko. Švýcarsko je jediná země na světě, která má úkryty pro sto procent svých obyvatel. Česká vláda udává, že disponujeme úkryty pro pět procent obyvatelstva před účinky světelného a tepelného záření, pronikavé radiace, kontaminace radioaktivním prachem, chemickými nebo biologickými látkami a proti tlakovým účinkům zbraní hromadného ničení. Bohužel skutečnost je ještě mnohem nižší, maximálně dvě procenta,“ říká majitel společnosti Tebrix Michal Terendy.

I váš sklep může odolat

  • průmyslovým haváriím
  • živelním pohromám
  • sociálním nepokojům
  • teroristickým útokům
  • blackoutu
  • útokům a zbraním hromadného ničení
  • útokům a zbraním hromadného ničení

Také v Česku se časy mění

Poslední měsíce prokazují oprávněnost rčení, že doba přeje připraveným. Stále více si uvědomujeme, že mohou nastat okolnosti, které nás nejrůznějším způsobem ohrožují. A pocit bezpečí stoupá na ceně. Experti dokonce už i v Česku potvrzují, že stavby, jejichž součástí je kryt, vykazují jak rostoucí zájem, tak rostoucí cenu. Přestavba stávajících sklepních prostor na kryt civilní ochrany není sice úplně jednoduchá záležitost, ale zdaleka nemusí být tak nedostupná, jak by se na první pohled mohlo zdát. „Především chci zdůraznit, že každý na kryt upravený sklep musí splňovat české normy pro výstavbu staveb civilní ochrany. Ale v podstatě z každého sklepa se může stát bezpečné místo. Základní úpravy se týkají dveří, které musejí být pancéřové nebo trezorové ve třídě odolnosti I–V. Dále se zaměřujeme na nouzové výlezy, které umíme připravit i jako neviditelný vstup do domu. Nezbytnou součástí bezpečného krytu je instalace NBC Filtroventilační jednotky pro přívod čistého vzduchu, a to i v případě, že by v ovzduší byly radioaktivní, chemické a jiné nebezpečné látky. Nezbytnou podmínkou je nezávislé zajištění vody, energií a komunikace. A součástí projektu může být i kompletní vybavení od mobilních WC přes sklápěcí postele až po technické vybavení jako plynové masky, obleky, filtry, nářadí a další,“ vypočítává Michal Terendy.

Systém včasného varování

Ani v tomto ohledu nejsme v Česku nijak moderní. Obyvatelstvo našich obcí je v případě hrozby nebo nějaké potenciálně nebezpečné mimořádné události varováno kolísavým tónem sirény. Problém je, že tento signál znamená obecné nebezpečí, ale nelze z něj poznat, co přesně se odehrává nebo jaké události budeme následně čelit. Michal Terendy, který se problematice civilní ochrany věnuje s certifikací podle amerických armádních bezpečnostních standardů, se zabývá i tímto aspektem: „Včasné varování je zásadně důležité, proto naše divize Tebrix Communication připravuje vlastní radiokomunikační síť, která v případě jakékoliv krizové situace dokáže oznámit všem občanům přeesné informace během několika vteřin. Vytváříme spojení mezi obcemi, hasičským záchranným sborem, integrovaným záchranným sborem a každým občanem, který bude na síť napojen. Cílem je stoprocentní pokrytí území republiky, které zajistí okamžité informace dění po celé republice. Dobrým příkladem může být právě nedávné tornádo na Moravě.“ Je pravda, že občané postižených obcí neměli ani tušení, co se na ně žene a jaké to bude mít následky. V případě využití systému včasného varování obyvatelstva, které Tebrix buduje, by každý občan okamžitě věděl, co se odehrává, jakým směrem tornádo postupuje a jak se má v takové chvíli zachovat. „I minuty navíc, získané včasným varováním, dokážou ochránit životy, zdraví a majetek,“ zdůrazňuje Michal Terendy.

Nejnovější články

Aktuality
V horských pustinách i rušných podnicích

Takový je mikrodomek Ecocapsule. Vyrábí se na Slovensku...

V době pandemie širokého uplatnění dosáhla technologie Vividi. Využití...

Ke spokojenosti zákazníků přispívá i to, když se...

Aktuality
Podpis jako akcelerátor ekonomiky?

Digitalizace Česka se bez nového digitálního podpisu neobejde,...

„V tuto chvíli v České republice všeobecně používaná forma digitálního...

Na konci září by se měl spustit pilotní...

Bankovní identitu můžou čeští občané využívat od začátku...

Aktivity HK ČR
Jihočeští podnikatelé získali stříbrnou Merkurovu medaili

„Ocenění vnímám jako určitou odměnu za dlouhá léta...

V rámci slavnostního předávání, které proběhlo v předvečer 33. sněmu...

Nejnovější Pohled z praxe

Pohled z praxe
Připraveni na boom českých e-shopů do zahraničí

Poslední čtyři roky za sebou získala společnost PPL titul...

V roce 2020 přepravila PPL 44 milionů zásilek, v letošním roce...

V současné době se ale v oblasti přepravy rozvinuly dva...

„Naši zákazníci zcela jistě pocítili s lockdownem a rostoucími objednávkami...

Pohled z praxe
Laboratoř Nadace Vodafone zná vítěze akcelerátoru pro rok 2021

„Všechny projekty, které prošly Laboratoří, udělaly velký kus...

Vítězná aplikace VR Vitalis je již zavedenou formou...

Laboratoř Nadace Vodafone právě teď přijímá přihlášky do...

Pohled z praxe
SATUM: Drony ve službách průmyslu

Jsou to místa těžko dostupná pro člověka a zmapování...

Během leteckých prací není nutná instalace lešení či...

Dalším využitím letecké techniky na místo lidí je...

Vývoj a vybavení dronů jde nekompromisním tempem dopředu. To,...