Neděle 19. května 2024
ikona hodiny13. 9. 2021 12:44

Sklep může být bezpečné místo

Reálný život ukazuje, na co vše nejsme připraveni, většinou proto, že jsme to v průběhu života nezažili. Pandemie nás upozornila na zdravotní zranitelnost, tornádo na jižní Moravě zase ukázalo nepřipravenost na extrémní projevy přírodních sil. Nikdo si nepřeje přivolávat pohromy, ale tím více je dobré být připraven na eventuality, které se ze dne na den mohou stát realitou. Jen tak je možné ochránit rodinu či firmu.

Petr Simon autor

Foto: TEBRIX Foto: TEBRIX

Tomuto trendu jde vstříc společnost Tebrix, která se specializuje na budování protiatomových krytů. Ten si asi nepořídí každý. Ale kryt civilní ochrany je pojem, který je v zahraničí naprosto běžný. „Za vyspělými zeměmi jednoznačně zaostáváme. Lídrem v tomto smyslu je určitě Švýcarsko, kde již před třemi lety přijali normu, že i domy postavené do roku 1957 si musí nechat vybudovat kryty. Jakkoliv nový bytový dům musí mít kryt o stejné kapacitě, jakou tvoří byty, a většina již stojících poválečných bytových domů pak takové kryty musí dobudovat. Může se to zdát jako paranoia, ale pravda je, že ani válka, ani živelní či jaderná katastrofa nepředstavují pro Švýcarsko dnes nezvládnutelné riziko. Švýcarsko je jediná země na světě, která má úkryty pro sto procent svých obyvatel. Česká vláda udává, že disponujeme úkryty pro pět procent obyvatelstva před účinky světelného a tepelného záření, pronikavé radiace, kontaminace radioaktivním prachem, chemickými nebo biologickými látkami a proti tlakovým účinkům zbraní hromadného ničení. Bohužel skutečnost je ještě mnohem nižší, maximálně dvě procenta,“ říká majitel společnosti Tebrix Michal Terendy.

I váš sklep může odolat

  • průmyslovým haváriím
  • živelním pohromám
  • sociálním nepokojům
  • teroristickým útokům
  • blackoutu
  • útokům a zbraním hromadného ničení
  • útokům a zbraním hromadného ničení

Také v Česku se časy mění

Poslední měsíce prokazují oprávněnost rčení, že doba přeje připraveným. Stále více si uvědomujeme, že mohou nastat okolnosti, které nás nejrůznějším způsobem ohrožují. A pocit bezpečí stoupá na ceně. Experti dokonce už i v Česku potvrzují, že stavby, jejichž součástí je kryt, vykazují jak rostoucí zájem, tak rostoucí cenu. Přestavba stávajících sklepních prostor na kryt civilní ochrany není sice úplně jednoduchá záležitost, ale zdaleka nemusí být tak nedostupná, jak by se na první pohled mohlo zdát. „Především chci zdůraznit, že každý na kryt upravený sklep musí splňovat české normy pro výstavbu staveb civilní ochrany. Ale v podstatě z každého sklepa se může stát bezpečné místo. Základní úpravy se týkají dveří, které musejí být pancéřové nebo trezorové ve třídě odolnosti I–V. Dále se zaměřujeme na nouzové výlezy, které umíme připravit i jako neviditelný vstup do domu. Nezbytnou součástí bezpečného krytu je instalace NBC Filtroventilační jednotky pro přívod čistého vzduchu, a to i v případě, že by v ovzduší byly radioaktivní, chemické a jiné nebezpečné látky. Nezbytnou podmínkou je nezávislé zajištění vody, energií a komunikace. A součástí projektu může být i kompletní vybavení od mobilních WC přes sklápěcí postele až po technické vybavení jako plynové masky, obleky, filtry, nářadí a další,“ vypočítává Michal Terendy.

Systém včasného varování

Ani v tomto ohledu nejsme v Česku nijak moderní. Obyvatelstvo našich obcí je v případě hrozby nebo nějaké potenciálně nebezpečné mimořádné události varováno kolísavým tónem sirény. Problém je, že tento signál znamená obecné nebezpečí, ale nelze z něj poznat, co přesně se odehrává nebo jaké události budeme následně čelit. Michal Terendy, který se problematice civilní ochrany věnuje s certifikací podle amerických armádních bezpečnostních standardů, se zabývá i tímto aspektem: „Včasné varování je zásadně důležité, proto naše divize Tebrix Communication připravuje vlastní radiokomunikační síť, která v případě jakékoliv krizové situace dokáže oznámit všem občanům přeesné informace během několika vteřin. Vytváříme spojení mezi obcemi, hasičským záchranným sborem, integrovaným záchranným sborem a každým občanem, který bude na síť napojen. Cílem je stoprocentní pokrytí území republiky, které zajistí okamžité informace dění po celé republice. Dobrým příkladem může být právě nedávné tornádo na Moravě.“ Je pravda, že občané postižených obcí neměli ani tušení, co se na ně žene a jaké to bude mít následky. V případě využití systému včasného varování obyvatelstva, které Tebrix buduje, by každý občan okamžitě věděl, co se odehrává, jakým směrem tornádo postupuje a jak se má v takové chvíli zachovat. „I minuty navíc, získané včasným varováním, dokážou ochránit životy, zdraví a majetek,“ zdůrazňuje Michal Terendy.

Články autora Petr Simon

Nejnovější články

Cestovní ruch
Show nejen pro šotouše

Letošního ročníku Festivalu, který proběhne pod záštitou místopředsedy...

Kromě krásných parních lokomotiv z tuzemska i ze...

V pátek 13. září 2024 po obědě bude...

Kromě vystavených lokomotiv budou rovněž představeny vozy s...

Cestovní ruch
Inspirace pro svatbu na zámku Nelahozeves

Co zámek nabídne? Dopoledne od 10 hodin je...

V roce 2022 se v ČR uskutečnilo na padesát pět...

Zámek Nelahozeves má konkurenční výhodu v relativní blízkosti Prahy...

Akce Inspirace ke svatbě na zámku se samozřejmě...

Analýzy
Kyberzločinci zneužívají nové zranitelnosti o 43 % rychleji

Společnost Fortinet, světový lídr v oblasti kybernetické bezpečnosti...

Útoky začaly v průměru 4,76 dní poté, co...

Útoky se týkaly méně než 9 % všech...

Botnety prokázaly neuvěřitelnou odolnost – v průměru trvalo...

Nejnovější Pohled z praxe

Pohled z praxe
Bonami se rozšiřuje poprvé na západ a oslovuje italské zákazníky 

„Itálie je pro nás prvním krokem na západ...

Aktuálně Bonami provozuje své služby v České republice,...

Pohled z praxe
Pietro Filipi se vrací na český trh

Značka Pietro Filipi byla založena v roce 1993...

I tento důvod vstupu SPM do Trenýrkárna.cz dokresluje...

Pohled z praxe
Centrum lidských zdrojů pomáhá v Plzeňském kraji s integrací cizinců

„Podnikání v Plzeňském kraji čelí řadě výzev, které...

Tento nedostatek pracovníků firmy částečně řeší zapojením cizinců,...

Plzeňský kraj se nepotýká jen s problémy, ale...

V centru vznikají rovněž nové generace pohonů pro vozy...