Čtvrtek 20. června 2024
ikona hodiny11. 2. 2022 12:50

Co podpoří zájem o technické a přírodovědné obory?

Silné zastoupení technicky zaměřených firem na jihu Čech vede k dlouhodobému zájmu o absolventy technických oborů. I přes řadu aktivit na podporu techniky v regionu mírně klesl v loňském roce zájem o studium technických oborů. Jak podporovat zájem žáků o přírodovědné a technicky zaměřené studium, sdílely organizace ze šesti zemí na konci ledna v Českých Budějovicích. Díky inspiraci bude možné rozšiřovat nabídku mimoškolních aktivit na podporu techniky a přírodovědných oborů v regionu.

Dominika Krejčířová autor

Foto: JSRLZ Technické kluby podpoří zájem o obory Foto: JSRLZ

Jihočeský kraj se pyšní silným zastoupením technicky zaměřených firem. Ze strany zaměstnavatelů je proto dlouhodobě zájem o absolventy z těchto oborů. „Aktivit na podporu polytechnického vzdělávání vznikla na jihu Čech celá řada. Zapojují se do nich školy, firmy, ale také kraj a řada organizací. I přes velkou podporu z mnoha institucí klesl v loňském roce mírně zájem o studium technických oborů – v meziročním srovnání došlo k 8% poklesu podaných přihlášek,“ uvádí Dana Feferlová, ředitelka Jihočeské společnosti pro rozvoj lidských zdrojů (JSRLZ), která se podílí například na organizaci technické soutěže Talenty pro firmy či zážitkové výstavy Dobrodružství s technikou. Dana Feferlová dodává, proč je důležité sledovat trendy i z jiných zemí: „Dlouhodobý nesoulad mezi poptávkou a nabídkou na trhu práce stejně či možný pokles zájmu o technické obory jsou důvody k získávání zkušeností zahraničí, které nám pomohou rozšiřovat nabídku aktivit i v našem regionu.“

JSRLZ proto pokračuje v mezinárodním partnerství, které vzniklo již v roce 2015 se zástupci středních škol a vzdělávacích institucí šesti evropských zemí. Ti se v lednu setkali na mítinku v Českých Budějovicích s cílem sdílet své zkušenosti a rozvíjet dále mimoškolní aktivity přes tzv. STEM kluby. „Stem cluby lze v překladu chápat jako zájmové mimoškolní aktivity, jako jsou například kroužky. Tam je možné děti nejen motivovat, ale také vzdělávat v oblasti techniky, robotiky, IT a přírodovědy,“ říká Michaela Rychnavská, manažerka projektu financovaného z programu ERASMUS+, a dodává, že technické kluby kopírují myšlenky těch sportovních. Tedy cílí na děti již od předškolního věku a ukazují jim zábavnou a  edukativní formou význam zmíněných odvětví. „Zájem ze strany dětí a rodičů se nám potvrdil již v loňském roce, kdy jsme pro ně uspořádali dvě akce s názvem „Den s robotem“. Nejen, že děti a rodiče odcházeli nadšení, ale dávali nám tipy, kde podobnou akci ještě uspořádat. Plánujeme v těchto aktivitách pokračovat i v letošním roce,“ hodnotí Michaela Rychnavská.

JSRLZ nabízí možnost sdílení zkušeností v rámci Jihočeského kraje i dalším organizacím: „Rádi bychom zkušenostmi ze zahraničí podpořili například aktivity Domů dětí a mládeže. V Českých Budějovicích se již podobné kluby k podpoře techniky rozjíždějí ve spolupráci s odborníky ze společnosti RPIshop.cz. Ti zaujali naše účastníky Dnů s robotem opravdu na maximum a jsme rádi, že se daří navazovat nová partnerství,“ chválí spolupráci Michaela Rychnavská a dodává, že nabídka platí i pro školy v jihočeském kraji a další organizace, pro které v rámci projektu připravuje JSRLZ i další zajímavou nabídku, včetně vzdělávání.

Články autora Dominika Krejčířová

Nejnovější články

Aktuality
Dvaadvacátý ročník Zaměstnavatele roku zná své vítěze

„Blahopřeji všem celostátním i regionálním vítězům. Prosadit se...

V kategorii nad 5 000 zaměstnanců obhájila prvenství...

Přestože je v České republice různých žebříčků a firemních...

Expertní pohled
Nečekaný způsob, jak eliminovat kyberbezpečnostní hrozby

Firmy totiž často nastavují a spravují své počítačové...

Jako prevence před napadením sítě je nutné znát...

Aktuality
Chovají se firmy k uchazečům o práci zodpovědně?

Na portále StartupJobs je registrováno 3 387 firem,...

To, jestli společnosti odpověděly všem uchazečům, denně automaticky...

Nejnovější Pohled z praxe

Aktuality
Chovají se firmy k uchazečům o práci zodpovědně?

Na portále StartupJobs je registrováno 3 387 firem,...

To, jestli společnosti odpověděly všem uchazečům, denně automaticky...

Expertní pohled
Vzestup a pád Quick Commerce

Jak to ale někdy bývá, lákává myšlenka začala...

Covidová pandemie světovou ekonomikou řádně zacloumala a kromě...

Problémy hlavních Quick Commerce hráčů, jako je zmíněný...

Pro něco takového je potřeba jak využití moderních...

Expertní pohled
Proběhl globální veletrh New Manufacturing World

Předseda představenstva společnosti Daimler, Ola Källenius, se ve...

Automobilový průmysl byl vždy hnací silou technického pokroku....

V praxi konvenční vývojové metody při řešení složitých...

Partner společnosti Drees & Sommer Florian Langlotz a...

Veletrh New Manufacturing World je začátkem série konferencí,...