Sobota 2. prosince 2023
ikona hodiny11. 2. 2022 12:50

Co podpoří zájem o technické a přírodovědné obory?

Silné zastoupení technicky zaměřených firem na jihu Čech vede k dlouhodobému zájmu o absolventy technických oborů. I přes řadu aktivit na podporu techniky v regionu mírně klesl v loňském roce zájem o studium technických oborů. Jak podporovat zájem žáků o přírodovědné a technicky zaměřené studium, sdílely organizace ze šesti zemí na konci ledna v Českých Budějovicích. Díky inspiraci bude možné rozšiřovat nabídku mimoškolních aktivit na podporu techniky a přírodovědných oborů v regionu.

Dominika Krejčířová autor

Foto: JSRLZ Technické kluby podpoří zájem o obory Foto: JSRLZ

Jihočeský kraj se pyšní silným zastoupením technicky zaměřených firem. Ze strany zaměstnavatelů je proto dlouhodobě zájem o absolventy z těchto oborů. „Aktivit na podporu polytechnického vzdělávání vznikla na jihu Čech celá řada. Zapojují se do nich školy, firmy, ale také kraj a řada organizací. I přes velkou podporu z mnoha institucí klesl v loňském roce mírně zájem o studium technických oborů – v meziročním srovnání došlo k 8% poklesu podaných přihlášek,“ uvádí Dana Feferlová, ředitelka Jihočeské společnosti pro rozvoj lidských zdrojů (JSRLZ), která se podílí například na organizaci technické soutěže Talenty pro firmy či zážitkové výstavy Dobrodružství s technikou. Dana Feferlová dodává, proč je důležité sledovat trendy i z jiných zemí: „Dlouhodobý nesoulad mezi poptávkou a nabídkou na trhu práce stejně či možný pokles zájmu o technické obory jsou důvody k získávání zkušeností zahraničí, které nám pomohou rozšiřovat nabídku aktivit i v našem regionu.“

JSRLZ proto pokračuje v mezinárodním partnerství, které vzniklo již v roce 2015 se zástupci středních škol a vzdělávacích institucí šesti evropských zemí. Ti se v lednu setkali na mítinku v Českých Budějovicích s cílem sdílet své zkušenosti a rozvíjet dále mimoškolní aktivity přes tzv. STEM kluby. „Stem cluby lze v překladu chápat jako zájmové mimoškolní aktivity, jako jsou například kroužky. Tam je možné děti nejen motivovat, ale také vzdělávat v oblasti techniky, robotiky, IT a přírodovědy,“ říká Michaela Rychnavská, manažerka projektu financovaného z programu ERASMUS+, a dodává, že technické kluby kopírují myšlenky těch sportovních. Tedy cílí na děti již od předškolního věku a ukazují jim zábavnou a  edukativní formou význam zmíněných odvětví. „Zájem ze strany dětí a rodičů se nám potvrdil již v loňském roce, kdy jsme pro ně uspořádali dvě akce s názvem „Den s robotem“. Nejen, že děti a rodiče odcházeli nadšení, ale dávali nám tipy, kde podobnou akci ještě uspořádat. Plánujeme v těchto aktivitách pokračovat i v letošním roce,“ hodnotí Michaela Rychnavská.

JSRLZ nabízí možnost sdílení zkušeností v rámci Jihočeského kraje i dalším organizacím: „Rádi bychom zkušenostmi ze zahraničí podpořili například aktivity Domů dětí a mládeže. V Českých Budějovicích se již podobné kluby k podpoře techniky rozjíždějí ve spolupráci s odborníky ze společnosti RPIshop.cz. Ti zaujali naše účastníky Dnů s robotem opravdu na maximum a jsme rádi, že se daří navazovat nová partnerství,“ chválí spolupráci Michaela Rychnavská a dodává, že nabídka platí i pro školy v jihočeském kraji a další organizace, pro které v rámci projektu připravuje JSRLZ i další zajímavou nabídku, včetně vzdělávání.

Články autora Dominika Krejčířová

Nejnovější články

Expertní pohled
INCIEN vyzývá: Dekarbonizujte průmysl

Institut věří, že bez cirkulární ekonomiky se dekarbonizace...

Mnohem větší prostor než dosud by proto měly...

Ocelový šrot se pro výrobu oceli využívá už...

Problémem je i to, že dosavadní národní strategie...

Cestovní ruch
Výjimečné zážitky, které vás spojí!

Od firemních setkání přes teambuildingy až po spektakulární...

Všestranné konferenční prostory: Ať už pořádáte konferenci, uvedení...

Relaxace a odpočinek: Po dlouhém dni plném jednání...

Zkušený eventový tým: Tým specialistů hotelu Aquapalace se...

Nespokojte se s průměrností, když můžete být výjimeční!...

Aktuality
Smartwings otevřou pravidelnou linku Praha – Atény  

Let QS1140 bude odlétat z Letiště Václava Havla...

Kromě Atén nabídne letecká společnost Smartwings v letním...

Nejnovější Pohled z praxe

Pohled z praxe
Umělou inteligenci aktivně využívá sedmina jihočeských firem

První seminář na téma umělá inteligence uspořádala pro...

Do dotazníkového šetření se zapojilo 79 jihočeských firem...

Pohled z praxe
Česká hlava ocenila antikolizní systém pro tramvaje

Průmyslově-technologická skupina Czechoslovak Group, která provozuje své výrobní...

„Cena Industrie nese v letošním roce poprvé jméno...

Systém je založen na kombinaci lidaru a kamery,...

Pohled z praxe
Vánoční e-commerce se letos nakopne později

„K vánoční sezóně dojde brzy, ale celá sezónnost...

Pěkné počasí není jediným problémem, se kterým se...

E-shopy plánovaly jak finance, tak zásoby ještě v...