Sobota 2. prosince 2023
ikona hodiny4. 3. 2022 10:57

Jihočeští podnikatelé pomoc nabídli okamžitě

Setkání jihočeských zaměstnavatelů na tradičním setkání velkých firem v Písku potvrdilo, že situace na Ukrajině není firmám v regionu lhostejná. Podnikatelé okamžitě nabídli pomoc ukrajinským zaměstnancům a jejich rodinám, nabízejí finanční i materiální pomoc. Shodli se také, že je důležitá tolerance a integrace příchozích uprchlíků do společnosti, kterým je třeba pomoci dlouhodobě.

Dominika Krejčířová autor

Foto: Shutterstock.com Firmy na jihu Čech nabízejí pomoc ukrajinským válečným uprchlíkům Foto: Shutterstock.com

Oblastní kancelář Jihočeské hospodářské komory (Jhk) v Písku uspořádala tradiční setkání velkých firem z regionu, kde jejich zástupci sdíleli své zkušenosti s pomocí lidem na Ukrajině – tíživým tématem, které v posledních dnech rezonuje celou společností. „Setkání nás utvrdilo v tom, že situace firmám v regionu není lhostejná. Pomáhají různými způsoby, ať už materiálně či finančními prostředky, nebo zapojením se do dobrovolnické pomoci. Za to všem podnikatelům patří velké díky,“ říká Kateřina Rybaříková, ředitelka oblastní kanceláře Jhk v Písku.

„Naše autobusy jezdí na Moravu, kde přestupují ukrajinští uprchlíci dovezení od hranic, což urychluje celou logistiku jejich přesunu z Ukrajiny. Je to i pomoc pro samotné Ukrajince, protože přijedou zájezdovými autobusy vybavenými jídlem, pitím či hygienickými pomůckami, a tak si zde mohou, především ženy od dětí, v klidu odpočinout po dlouhé cestě,“ uvedl Vladimír Homola, místopředseda představenstva Jhk a jednatel ČSAD AUTOBUSY České Budějovice. Dodává, že společnost plánuje navýšit počty dalších autobusů k hranicím a sehnat dobrovolnice, které se budou během jízdy věnovat ukrajinským dětem.

Vladimír Homola také doporučuje případnou pomoc konzultovat s těmi, co humanitární činnost organizují a nejlépe tak vědí, co uprchlíci v danou chvíli nejvíce potřebují. Promyšlená a koordinovaná pomoc je pak totiž v místě potřeby efektivnější a dobře zacílená. Podle Vladimíra Homoly je také potřeba se připravit na dlouhodobou podporu: „Teď pomáháme, protože se nám situace na Ukrajině nelíbí. Surový útok silného Ruska na malou republiku nelze pochopit a už vůbec tolerovat. Bohužel se může stát, že část naší společnosti začne na válku zapomínat a lidem z Ukrajiny přestane chtít pomáhat. Věřím ale, že většina si bude stále uvědomovat, proč tito lidé opustili své domovy, jaké neštěstí zažívají a jakou bitvu i za nás bojují. Nejen teď je pomoc válečným uprchlíkům důležitá, ta pomoc bude stejně důležitá i v následujících dnech a měsících. I naše pohodlí, jak vidíme, se totiž může velmi rychle změnit ve zlý sen.“

Okamžitou pomoc rodinám na Ukrajině nabídly také firmy, které dlouhodobě pracovníky ze zahraničí zaměstnávají. „Aktivity na pomoc Ukrajině jsme zkoordinovali napříč našimi závody v republice. V první chvíli jsme zaměstnancům nabídli možnost vyplácet finanční zálohy na mzdy, protože mnoho zaměstnanců chtělo vyjet na hranice pro své rodiny. Snažíme se také pracovníkům usnadnit komunikaci s rodinou, do firmy jsme proto umístili wifi hotspoty a rovněž zvažujeme zaměstnancům poskytnout sim karty či poukázky do obchodu s potravinami,“ popisuje David Havelec, HR Manager Faurecia Components Písek, která dlouhodobě zaměstnává 150 zaměstnanců z Ukrajiny. David Havelec dále doplňuje: „Také jsme se domluvili s ubytovnou Jitex, že zde budeme schopni ubytovat na nějakou dobu rodinné příslušníky našich zaměstnanců, a to za cenu energií a nákladů, které naše společnost pokryje.“

Jihočeská hospodářská komora aktuální situaci neustále sleduje a firmám poskytuje poradenství v oblasti vízové agendy či zajišťuje aktuální informace v situaci, kdy se na firmu obrátí ukrajinští občané s žádostí o práci. Veškeré informace komora zveřejňuje na webu www.jhk.cz/ukrajina.

Články autora Dominika Krejčířová

Nejnovější články

Expertní pohled
INCIEN vyzývá: Dekarbonizujte průmysl

Institut věří, že bez cirkulární ekonomiky se dekarbonizace...

Mnohem větší prostor než dosud by proto měly...

Ocelový šrot se pro výrobu oceli využívá už...

Problémem je i to, že dosavadní národní strategie...

Cestovní ruch
Výjimečné zážitky, které vás spojí!

Od firemních setkání přes teambuildingy až po spektakulární...

Všestranné konferenční prostory: Ať už pořádáte konferenci, uvedení...

Relaxace a odpočinek: Po dlouhém dni plném jednání...

Zkušený eventový tým: Tým specialistů hotelu Aquapalace se...

Nespokojte se s průměrností, když můžete být výjimeční!...

Aktuality
Smartwings otevřou pravidelnou linku Praha – Atény  

Let QS1140 bude odlétat z Letiště Václava Havla...

Kromě Atén nabídne letecká společnost Smartwings v letním...

Nejnovější Nezařazené

Nezařazené
Perspektivy a výzvy digitalizace ve stavebnictví

„Češi mají specifickou náturu a podle mých zkušeností...

„Zdá se, že všichni odborníci napříč segmenty stavebnictví...

Celkem 8 z 15 zemí považuje za hlavní...

Míra očekávaného růstu se mezi analyzovanými zeměmi liší....

Tyto investice budou podle výsledků průzkumu mířit hlavně...

„Ačkoliv odborníci z různých zemí mají lehce odlišné...

Spektrum benefitů spojených s rozmachem digitalizace ve stavebnictví...

Nezařazené
V europarlamentu zasednou čeští podnikatelé

Evropský parlament podniků (EPE) je největší akcí na...

Česká delegace absolvuje dvoudenní program ve dnech 13....

Podnikatelé si náklady cesty hradí ze svých prostředků.

Nezařazené
Čínský omyl a německý trh práce

Globálnímu vzestupu Číny nahrálo několik špatných předpokladů. Ano,...

Může za to zpomalení ekonomiky, tedy kombinace covidu...

Takže i díky slabé čínské poptávce jsme se...

Pryč od aut. Počet nově vytvořených pracovních míst...

Zkombinujme auta, Německo a trh práce: Tesla na...