Neděle 19. května 2024
ikona hodiny11. 3. 2022 13:39

Jihočeské firmy nabízejí práci ženám z Ukrajiny

Na 640 pracovních pozic vhodných pro ženy mohou ukrajinským uprchlíkům okamžitě nabídnout jihočeští zaměstnavatelé, kteří se zapojili do průzkumu Jihočeské hospodářské komory. Jeho výsledky zároveň potvrdily zájem firem nabídnout pomoc i při integraci příchozích Ukrajinců, vyřízení jejich víz či zajištění péče o děti. Díky průzkumu realizovaného ve spolupráci s Úřadem práce a Jihočeským krajem tak bude možné lépe a rychleji reagovat na situaci při adaptaci lidí prchajících před válkou.

Dominika Krejčířová autor

Foto: Shutterstock.com Stovky pracovních míst pro ukrajinské ženy na jihu Čech Foto: Shutterstock.com

„Na 150 firem, které se zapojily do bleskového průzkumu na začátku března, by mohlo ukrajinským občanům okamžitě nabídnout téměř 1 100 pracovních pozic, z toho téměř 60 % profesí je vhodných i pro ženy. Díky získaným datům z šetření bude Úřad práce a Jihočeský kraj schopen lépe reagovat a co nejrychleji pomoci lidem prchajícím před válkou,“ shrnuje výsledky šetření Luděk Keist, ředitel Jihočeské hospodářské komory (Jhk). Výsledky průzkumu potvrdily i pozitivní postoj a solidárnost jihočeských firem k ukrajinským uprchlíkům. Ty by totiž mohly kromě zaměstnání nabídnout i pomocnou ruku při adaptaci v nové zemi, při jednání s úřady, hledání ubytování či zajištění péče o děti. V některých případech by byly ochotny zajistit i jazykový kurz nebo poskytnout firemní půjčky.

Ze sesbíraných dat vyplynulo, že by 91 % zapojených firem bylo ihned schopno ukrajinským uprchlíkům poskytnout zaměstnání, z toho 59 % společností již má se zaměstnáváním zahraničních pracovníků zkušenosti. Nabídnout práci se ale nebojí ani firmy, které doposud pracovníky ze zahraničí nezaměstnávaly, mezi nimi například i společnost Sage Automotive Interiors, Strakonice Fabrics. „Ukrajinským ženám můžeme nabídnout pozice tkadlen, pletařek či klasifikátorek, mužům pak i pozice seřizovačů. Máme částečně volnou kapacitu na firemní ubytovně, kterou jsme již nabídli, spolu s tím můžeme poskytnout i základní nábytek, skřínky a stoly, ke skromnému vybavení,“ říká Lucie Kubešová, HR Managerka ze zmíněné společnosti.

Mezi poptávanými pozicemi ze strany firem se objevovaly i zahradnice, číšnice, kuchařky, pokojské či uklízečky, firmy hledají také profese operátorů různých strojních zařízení. „Do průzkumu se nám zapojily firmy převážně ze zpracovatelského průmyslu, stavebnictví či obchodu. Předpokládáme, že obdobná situace bude v zemědělství či zdravotní a sociální péči,“ dodává Luděk Keist.

Firmy velmi oceňují urychlené řízení ze strany státu při vydávání speciálních víz a možnost okamžitého udělení povolení k práci. O povolení, a to až na dva roky s možností prodloužení, může cizinec požádat sám nebo prostřednictvím zaměstnavatele. Zaměstnavatel však musí nejprve ohlásit volné pracovní místo příslušnému Úřadu práce a současně uzavřít s budoucím zaměstnancem pracovní smlouvu, ta je totiž jednou z příloh žádosti o povolení k zaměstnání. I tento proces by se však měl zjednodušit. Vláda na svém jednání dne 9. 3. 2022 schválila volný vstup ukrajinských uprchlíků na trh práce. Je však nutné ještě schválení parlamentem.

Články autora Dominika Krejčířová

Nejnovější články

Cestovní ruch
Show nejen pro šotouše

Letošního ročníku Festivalu, který proběhne pod záštitou místopředsedy...

Kromě krásných parních lokomotiv z tuzemska i ze...

V pátek 13. září 2024 po obědě bude...

Kromě vystavených lokomotiv budou rovněž představeny vozy s...

Cestovní ruch
Inspirace pro svatbu na zámku Nelahozeves

Co zámek nabídne? Dopoledne od 10 hodin je...

V roce 2022 se v ČR uskutečnilo na padesát pět...

Zámek Nelahozeves má konkurenční výhodu v relativní blízkosti Prahy...

Akce Inspirace ke svatbě na zámku se samozřejmě...

Analýzy
Kyberzločinci zneužívají nové zranitelnosti o 43 % rychleji

Společnost Fortinet, světový lídr v oblasti kybernetické bezpečnosti...

Útoky začaly v průměru 4,76 dní poté, co...

Útoky se týkaly méně než 9 % všech...

Botnety prokázaly neuvěřitelnou odolnost – v průměru trvalo...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Podnikatelé chtějí české dřevo více zpracovávat v tuzemsku

„Podnikatelé ve zpracovatelském průmyslu ale narážejí na řadu...

Jednou z brzd rozvoje tuzemského zpracování dřeva s...

Aktuality
Česká revoluce na závodech Formule 1

Projekt GPtents řeší problémy s ubytováním na velkých...

Nápad na projekt GPtents se zrodil v roce...

GPtents aktuálně zastřešují ubytování na 4 akcích ve...

Cestovní ruch
České aerolinie najedou na nový obchodní model

Důvodem změny obchodního modelu ČSA je zefektivnění provozu...

Pro klienty ČSA se nic nemění. Značka ČSA...