úterý 10. září 2024
ikona hodiny 22. 6. 2023 07:00

Výdělky ICT odborníků vloni vzrostly o desetinu

V roce 2022 vzrostla průměrná hrubá měsíční mzda ICT odborníků o 10 % a poprvé přesáhla hranici 70 tisíc korun. Nejlépe placeni byli řídící pracovníci a vývojáři softwaru a výhodou byla také pracovní pozice v Praze.

Jan Cieslar autor

Český statistický úřad

Grafika: Shutterstock.com Grafika: Shutterstock.com

ICT odborníci jsou dlouhodobě hodnoceni nadprůměrně, v roce 2022 dosáhla jejich průměrná hrubá měsíční mzda 70 207 korun a meziročně se nominálně zvýšila o 6,5 tisíce. Výrazný rozdíl byl mezi jednotlivými profesemi. Manažeři, inženýři a specialisté pobírali v průměru 86 043 Kč, technici, mechanici a opraváři v ICT pak 49 635 Kč. Kromě řídících pracovníků, jejichž průměrná mzda přesáhla 130 tisíc korun, měli mezi ICT odborníky loni nejvyšší mzdy vývojáři softwaru, konkrétně 93 tisíc korun.

Tak, jak je tomu napříč většinou pracovních pozic, tak i mezi ICT odborníky byli lépe odměňováni muži než ženy. V roce 2022 pobíraly ICT odbornice průměrnou měsíční mzdu bezmála 62 tisíc korun. Dosáhly tak na 87 % platu svých mužských protějšků, jejichž průměrná mzda ve stejném roce dosáhla 71,5 tisíce. V případě vývojářů softwaru byla mzda mužů dokonce o více než 15 tisíc korun vyšší (94,6 respektive 78,9 tisíce Kč).

Vyšší výdělky měli také ICT odborníci cizinci, jejichž měsíční mzda vloni přesahovala hranici 90 tisíc korun. U českých občanů se jednalo o mzdu zhruba 67 tisíc korun. Rozdíl byl způsoben tím, že převážná část cizinců pracuje ve mzdové sféře a zároveň na pozicích ICT specialistů.

Více informací ke mzdám ICT odborníků naleznete v aktualizovaných časových řadách na webu ČSÚ.

Zatímco ve mzdové sféře měli ICT odborníci podstatně více peněz než ostatní pracovníci, v platové sféře byla jejich odměna téměř srovnatelná s platem ostatních zaměstnanců. „V roce 2022 pobírali například analytici a vývojáři softwaru a počítačových aplikací ve mzdové sféře 87 tisíc korun v porovnání s 52 tisíci ve sféře platové. V soukromých firmách dokonce téměř 30 procent vývojářů vydělávalo více než sto tisíc korun. Ve veřejné správě to byla jen necelá dvě procenta, říká Martin Mana, ředitel odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ.

„Nejlépe byli odměňováni ICT odborníci v Praze, kde se jejich průměrná hrubá měsíční mzda v loňském roce významně přiblížila k hranici 80 tisíc korun a v případě ICT specialistů poprvé překonala 90 tisíc,“ uvedla Eva Myšková Skarlandtová z odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ. S velkým odstupem následovaly kraje Jihomoravský a Středočeský, v nichž dosahovala v průměru téměř 66 tisíc korun. Nejnižší průměrnou mzdu měli naopak ICT odborníci v Karlovarském kraji, kde se v loňském roce pohybovala okolo 48 tisíc korun. Pokud jde o odvětví, nejvyšší průměrné výdělky měli ICT odborníci zaměstnaní v peněžnictví a pojišťovnictví, a to 83,7 tisíce korun. Například ve veřejné správě či vzdělávání to bylo zhruba 47 tisíc korun.

Články autora Jan Cieslar

Nejnovější články

Trendy

Do stability elektrické sítě musíme urychleně investovat

Společnost Hitachi Energy naléhavě vyzývá k rozšíření globálních...
Expertní pohled

Jak vyhodnocovat klimatická rizika?

Účet za dopady extrémního počasí se v posledních letech...
Cestovní ruch

Festival Den architektury zveřejňuje kompletní program

Nabitý zdarma přístupný program nejen pro milovníky architektury...

Nejnovější Aktuality

Cestovní ruch

Festival Den architektury zveřejňuje kompletní program

Nabitý zdarma přístupný program nejen pro milovníky architektury...
Aktuality

Mediaboard dobývá zahraničí

Mediaboard, česká jednička v oblasti monitoringu médií, expanduje do...
Expertní pohled

Maloobchod opět nabírá na síle

Tržby v maloobchodě překonaly v červenci očekávání a...