Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Pracovat i v nemoci je mezi zaměstnanci v Česku běžnou praxí. Alespoň někdy pracuje během nemoci 84 % zaměstnanců, pětina lidí dokonce prakticky pokaždé. Nejčastějším důvodem, proč zaměstnanci během nemoci pracují, je finanční stránka. Nemocenskou si nemohou dovolit. Vliv svého zdravotního stavu na pracovní výkon přitom potvrzuje více než polovina zaměstnanců. Vyplývá to z aktuálního Barometru zaměstnanců společnosti Up Česká republika mezi více než 1 000 zaměstnanci tuzemských firem a organizací.
Jen zhruba 1 ze 30 zaměstnanců ještě nikdy nepracoval během nemoci. Mnohem častější jsou případy, kdy mají zaměstnanci s prací v nemoci menší či větší osobní zkušenosti. Pro téměř z nich je to zcela běžná praxe nebo dokonce pravidlo. Více to přitom platí o ženách a generacích Y a Z.
„Mohlo by se zdát, že to ukazuje na vysokou angažovanost a pracovitost zaměstnanců, ale velký důvod k jásaní to pro zaměstnavatele není. Je totiž prokázáno, že zdravotní stav zaměstnanců se podepisuje na jejich pracovním výkonu. Jako zaměstnavatel chcete mít hlavně zdravé zaměstnance, ne nemocné, kteří přesto pracují,“ říká Stéphane Nicoletti, ředitel společnosti Up Česká republika, která se péči o zaměstnance firem a organizací v Česku věnuje téměř 30 let.
Vliv svého fyzického i psychického zdravotního stavu na pracovní výkon potvrzuje podle průzkumu více než polovina zaměstnanců. 30 % zaměstnanců uvedlo, že za jejich horším pracovním výkonem stojí právě jejich zhoršené zdraví. A naopak, podle čtvrtiny lidí má jejich dobrý zdravotní stav pozitivní vliv na jejich pracovní výkon.
„Cílem zaměstnavatelů by měl být hlavně zdravý zaměstnanec, proto si mnohem více pozornosti zaslouží především prevence. Ta kromě podpory sportu a relaxace zahrnuje i zdravé stravování, péči o firemní kulturu, podporu soudržnosti a sociálních vazeb, nebo možnost pořízení různých zdravotních prostředků či vitamínů,“ říká Nicoletti.
Vůbec nejčastějším důvodem práce během nemoci nejsou přehnané nároky zaměstnavatelů, ale spíše finanční stránka věci. Téměř třetina zaměstnanců pracuje během nemoci proto, že je závislá na plném příjmu a nemůže si dovolit být na nemocenské. Vůbec nejvýraznější je tento důvod v kvalifikovaných i nekvalifikovaných manuálních profesích, ale zanedbatelný není napříč celou zaměstnaneckou populací.
„Obzvlášť v tomto případě se nejlépe osvědčují taková opatření, která podporují jak zdraví zaměstnanců, tak i jejich kupní sílu. Typicky jde o cílené příspěvky na stravování nebo volnočasové benefity,“ popisuje Ela Honická, HR ředitelka společnosti Up Česká republika.
Druhým nejčastějším důvodem práce v nemoci je charakter pracovní náplně, který umožňuje některým zaměstnancům vykonávat své zaměstnání bez zásadního ohrožení léčebného režimu. Obvykle se jedná o nemanuální, kancelářské profese s možností odvést potřebnou práci i z domova. Podobně to platí i o některých profesích z oblastí IT či obchodu.
Jako třetí nejčastější důvod pro práci i během nemoci uvádějí zaměstnanci nízkou míru zastupitelnosti. Jejich práce zkrátka nepočká a nikdo jiný ji neudělá. To je nejčastějším důvodem například mezi TOP manažery, ale také u zaměstnanců ve školství.