Pondělí 4. března 2024
ikona hodiny16. 3. 2023 14:25

Krize má i pozitiva – dbáme na vztahy, zdraví i smysl života

Dva roky pandemie a třetí rok války i velkých ekonomických výzev ovlivnily většinu firem a jejich zaměstnanců. Aktuální data ukazují, že sled nedávných krizových situací změnil život 2/3 českých zaměstnanců. Většině z nich ale přinesly změny i něco pozitivního. Kladně lidé hodnotí hlavně možnost přehodnotit dosavadní priority a soustředit se tak na to opravdu důležité – zdraví, vztahy a smysl práce i života. Vyplývá to z Barometru zaměstnanců společnosti Up Česká republika mezi více než 1000 respondenty z tuzemských firem a organizací.

Jana Klusáčková autor

Foto: Shutterstock.com Krize přinášejí i pozitiva Foto: Shutterstock.com

Postcovidová doba spolu s ohromnými geopolitickými změnami a s energetickou krizí změnila život 7 z 10 zaměstnanců. Pro velkou část z nich se jednalo o změny, které zasáhly jejich osobní i pracovní život. 72 % Čechů zároveň přiznává, že krize jim vedle negativ přinesly i něco pozitivního.  Nejvíce zaměstnanců považuje za hlavní pozitivní přínos krizí posledních let možnost udělat zásadní restrukturalizaci svých priorit a hodnot.

„Do popředí se dostávají skutečné silné hodnoty ověřené časem, mezi které patří seberealizace, smysl práce i života, větší důraz na rodinné a pracovní vztahy, stejně jako na zdraví a celkově životní styl. Problémem je, že se situace v posledních letech mění velmi rychle a zaměstnavatelé na tyto zásadní změny nejenom nedovedou rychle reagovat, ale často o nich ani nevědí,“ popisuje Stéphane Nicoletti, generální ředitel společnosti Up Česká republika, která se specializuje na péči o zaměstnance.

Ostře sledované vztahy

Právě větší důraz na smysl života řadí mezi pozitivní přínosy posledních krizí více než čtvrtina zaměstnanců, v případě důrazu na smysl vykonávané práce je to více než desetina. Za minimálně podobně významný pozitivní efekt krizí považují zaměstnanci větší péči o mezilidské vztahy. Čtvrtina lidí začala více dbát o dobré vztahy v rodině, desetina pak o dobré vztahy se svým širším okolím.

„To považuji za dobrý signál, protože všechny druhy vztahů procházejí v krizích těžkou zkouškou. Už jen častější hybridní práce nabourala vztahy na pracovišti a sociální vazby ve firmách. O to nutnější je se jim teď věnovat i na firemní úrovni, kde je důležité, aby vedení a zejména personální oddělení pravidelně měřilo spokojenost zaměstnanců a pracovní atmosféru,“ říká Ela Honická, HR ředitelka společnosti Up Česká republika.

Právě absence informací, jaká atmosféra v podmínkách hybridní práce ve firmě vlastně panuje, je však jedním ze zásadních problémů, na který firmy v souvislosti s pracovními vztahy narážejí. Obzvlášť s nárůstem vzdálené práce stoupá proto obliba nových digitálních nástrojů, díky kterým lze ke zjištění aktuální nálady ve firmě jednoduše zrealizovat bleskovou online anketu nebo provést přímo měření spokojenosti.

„Kromě těchto nových funkcí patří v rámci naší platformy Můj Up mezi nejoblíbenější moduly také možnost zeptat se zaměstnavatele online prakticky na cokoliv nebo virtuálně pochválit kolegu. Očekáváme, že podobné digitální nástroje, které pomáhají zlepšovat firemní kulturu, budou ve firmách čím dál tím využívanější,“ říká Nicoletti.

Ošidné zdraví

Čtvrtina zaměstnanců vnímá jako pozitivní efekt krizí i větší starost a péči o své zdraví. Zároveň ale platí, že zdraví zaměstnanců je v současnosti krizemi také výrazně ohroženo. Téměř 30 % zaměstnanců například přiznává, že muselo začít výrazně šetřit na nákupu lepších potravin nebo služeb. Zhruba pětina zaměstnanců musela výrazně snížit výdaje na své koníčky a další zásadní úspory se týkají i sportu nebo masáží a podobných zdraví prospěšných procedur či aktivit.

Fyzické i psychické zdraví zaměstnanců by proto měly v současné situaci výrazněji podporovat i firmy. „Zaměstnavatelé by si měli uvědomit, že jsou-li zaměstnanci nesví, frustrovaní, nemocní fyzicky nebo duševně, a zhroutí se, pak se začne rozpadat i celá firma. Proto by obzvlášť nyní neměli šetřit na klíčových strategických věcech, jakými jsou právě zdraví a osobní rozvoj zaměstnanců nebo pracovní vztahy,“ dodává Honická.

Články autora Jana Klusáčková

Nejnovější články

Názory
Blíží se znovu do USA nemovitostní krize?

Studie, kterou vydala NBER (National Bureau of Economic...

Začínající krize v sektoru nemovitostí nakonec může americkou...

Analýzy
Startupy zaměstnávají víc Čechů než zemědělství

V praxi to znamená, že nové technologické firmy v předminulém...

V posledních čtyřech letech se počet startupů zvýšil...

Podle nasbíraných dat přitom startupy většinou představují spíše...

Cílem nového reportu je podle Mikschika přinášet veřejnosti...

Expertní pohled
Jak psychologie ovlivňuje reklamu a e-commerce?

Vystoupí na ní psychologové, influencer Kovy i zástupci...

Oči jsou nejdůležitějším smyslovým orgánem, vizuál proto představuje...

V panelové diskusi k tématu psychologie v reklamě...

Nejnovější Analýzy

Analýzy
Startupy zaměstnávají víc Čechů než zemědělství

V praxi to znamená, že nové technologické firmy v předminulém...

V posledních čtyřech letech se počet startupů zvýšil...

Podle nasbíraných dat přitom startupy většinou představují spíše...

Cílem nového reportu je podle Mikschika přinášet veřejnosti...

Analýzy
S diskriminací nebo šikanou se v práci setkalo 30 % Čechů

Právní úprava whistleblowingu vešla v platnost na začátku...

Opakovaně se s diskriminací nebo šikanou setkalo v...

Výsledky Barometru totiž ukazují, že diskriminace se podle...

Dobře nastavený systém může firmu nebo organizaci přivést...

Trendy
Prognóza pro rok 2024: Stavebnictví čekají změny

Pohled expertů napříč realitním sektorem a jejich výhled...

Výhled pro evropský realitní trh pro rok 2024...

Další výzvou je velký nedostatek nových bytů, snížená...

Stále palčivějším tématem je také ochrana životního prostředí....

Ekonomická nejistota se dotýká ziskovosti společností. Využití nových...

V současnosti je k dispozici celá řada digitálních nástrojů navržených...