Neděle 3. prosince 2023
ikona hodiny7. 11. 2023 12:30

Stávající pracovní režim vyhovuje pouze 31 % zaměstnanců

Ostatní by chtěli udělat v současných podmínkách změny

Největší zájem mají zaměstnanci o možnost libovolně kombinovat práci z domova a na pracovišti. Lákavá je také neomezená dovolená a volný začátek i konec pracovní doby. Téměř 2/3 zaměstnanců přitom dnes mají začátek i konec pracovní doby pevně daný. Vyplývá to z Barometru zaměstnanců společnosti Up Česká republika mezi více než 1000 respondenty z tuzemských firem a organizací.

Jana Klusáčková autor

Foto: Shutterstock.com Zaměstnanci chtějí moderní pracovní modely Foto: Shutterstock.com

Nejnovější Barometr zaměstnanců potvrzuje, že zájem o práci z domova neupadá. Spíše než čistý home office je ale pro zaměstnance lákavý hybridní režim, ve kterém mohou dle potřeby střídat práci z domova a na pracovišti. Jde o vůbec nejčastěji zmiňovanou změnu, kterou by zaměstnanci chtěli udělat ve svém pracovním režimu. Stála by o ni čtvrtina respondentů, vůbec nejžádanější je mezi mileniály, zaměstnanci z generace Y.

Práce z domova je zároveň jednou z hlavních oblastí, které se od 1. října dotýkají změny vycházející z novely zákoníku práce. „Úpravu práce na dálku vítáme, protože stále přibývají firmy, které s hybridním pracovním režimem začínají a nemají s ním zkušenosti. Vedle hrazení nákladů na home office budou ale muset řešit větší problémy, jako je komunikace a zapojení zaměstnanců, kteří pracují hybridně,“ popisuje Stéphane Nicoletti, generální ředitel společnosti Up Česká republika, která vyvíjí HR platformy pro motivaci zaměstnanců.

Dovolená s velkým D

Hybridní práce je pro zaměstnance dokonce preferovanější změnou než velmi atraktivní benefit neomezené dovolené. I v Česku už některé firmy tento režim úspěšně zavedly, přestože ho zdaleka nelze uplatnit všude a nese s sebou řadu úskalí. Mezi zaměstnanci by o tuto změnu pracovního režimu stálo 21 % dotázaných. „Jednoznačně nejvíce mají o neomezenou dovolenou zájem zaměstnanci nejmladší generace Z, lze proto očekávat, že obliba tohoto režimu do budoucna poroste,“ předpovídá Nicoletti.

Práce od do – nutnost, nebo přežitek?

Prakticky stejně žádoucí je mezi zaměstnanci rozvolnění pracovní doby, o které by také stála více než pětina zaměstnanců. Zcela volný začátek a konec pracovní doby, stejně jako přestávky nebo pauzy na oběd, má dnes reálně jen 5 % zaměstnanců. Naopak téměř 2/3 mají pevně stanovený začátek i konec pracovní doby. Zhruba polovina z nich má i striktně nařízené přestávky a pauzy na oběd.

Graf: Jaký pracovní režim nejpřesněji odpovídá podmínkám, ve kterých aktuálně pracujete?

Zdroj: Up Česká republika Zdroj: Up Česká republika

Některé profese to pochopitelně vyžadují a jinak to zařídit nelze, rozhodně to ale podle výsledků Barometru neplatí všude. 40 % zaměstnanců je přesvědčeno, že pevná pravidla nevycházejí z povahy jejich práce, ale spíše z firemních zvyklostí a vnitřních nařízení, která by se měla změnit. Nejsilněji je o tom přesvědčena nastupující generace zaměstnanců.

Příčinou zastaralého pracovního režimu, který dnes již zaměstnancům nevyhovuje, je přitom často pouhý nedostatek informací. „Firmy a HR oddělení se dosud zjišťováním názorů svých lidí nezabývaly příliš metodicky. Často z důvodu organizační náročnosti, složitého vyhodnocování nebo kvůli absenci vhodných digitálních nástrojů. Právě na popud firem jsme proto v rámci platformy Můj Up nedávno vyvinuli nové moduly k online měření spokojenosti zaměstnanců, které může dát vedení firmy potřebný impuls ke změně například v oblasti pracovní doby,“ říká Nicoletti.

O něco méně žádanou změnou pracovního režimu je kratší pracovní doba nebo kratší, například čtyřdenní pracovní týden. O takovou změnu pracovního režimu by stálo 18 % zaměstnanců. O volnější režim přestávek a pauz na oběd by mělo zájem 13 % zaměstnanců.

Články autora Jana Klusáčková

Nejnovější články

Be the Best
Cesta za tajemstvím chuti

Co by řekla malá šestiletá Iveta, když by...

Tajemství úspěchu v gastronomii je naučit tým dělat...

Na začátku kreslíte? Ano, většinou jsou v základu...

A máte i oblíbené suroviny? Samozřejmě vanilku, to...

Expertní pohled
INCIEN vyzývá: Dekarbonizujte průmysl

Institut věří, že bez cirkulární ekonomiky se dekarbonizace...

Mnohem větší prostor než dosud by proto měly...

Ocelový šrot se pro výrobu oceli využívá už...

Problémem je i to, že dosavadní národní strategie...

Cestovní ruch
Výjimečné zážitky, které vás spojí!

Od firemních setkání přes teambuildingy až po spektakulární...

Všestranné konferenční prostory: Ať už pořádáte konferenci, uvedení...

Relaxace a odpočinek: Po dlouhém dni plném jednání...

Zkušený eventový tým: Tým specialistů hotelu Aquapalace se...

Nespokojte se s průměrností, když můžete být výjimeční!...

Nejnovější Analýzy

Analýzy
Firmy začaly upřednostňovat hlavně zdravotní benefity

„Přecházení chřipky či jiných respiračních onemocnění ohrožuje na...

Výrazná většina zaměstnavatelů poskytuje zdravotní benefity všem svým...

Součástí reformy péče o zdraví zaměstnanců musí být...

Analýzy
61 % lyžařů dá za zimní dovolenou maximálně 10 tisíc na osobu

Téměř dvě třetiny Čechů, kteří plánují v zimě...

Loňský průzkum ukázal, že celkem 17 % Čechů...

Lyžaři, kteří za dovolenou utrácí do dvaceti tisíc...

Analýzy
Na 40 % zaměstnavatelů omezí benefity

Daňová uznatelnost některých benefitů bude od ledna 2024...

Nejrozšířenější jsou dnes benefity spojené se stravováním zaměstnancům....