×

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

Pátek 22. září 2023
Přihlásit se / Zaregistrovat se
ikona hodiny30. 4. 2023 06:06

Většina zaměstnanců už se kvůli inflaci dočkala přilepšení

Polovina s ním ale není spokojena 

Většina zaměstnanců potvrzuje, že jejich zaměstnavatel již v odměňování zareagoval na současnou ekonomickou situaci. Nejčastěji navýšením mzdy, podpory stravování nebo jiných zaměstnaneckých benefitů. Polovina z nich je však s výší podpory nespokojena a dalších 47 % zaměstnanců na reakci zaměstnavatele dále marně čeká. Zaměstnanci proto plánují v příštích týdnech dále vyjednávat. Vyplývá to z Barometru zaměstnanců společnosti Up Česká republika mezi více než 1000 respondenty z tuzemských firem a organizací.

Jana Klusáčková autor

Foto: Shutterstock.com Inflace zvedá platy, zaměstnanci čekali víc Foto: Shutterstock.com

Reálná mzda klesla podle údajů Českého statistického úřadu v loňském roce o 7,5 % a podle analytiků bude pokles pokračovat i letos. Podle březnových dat z Barometru zaměstnanců začínají tuto situaci více zohledňovat i zaměstnavatelé. Zatímco ještě loni v létě se 61 % zaměstnanců nechalo slyšet, že jejich zaměstnavatel na ekonomickou situaci v odměňování nijak nezareagoval, nyní je situace lepší. Na přilepšení přesto stále marně čeká 47 % zaměstnanců.

Posilování kupní síly

Nejčastější formou reakce zaměstnavatele na současný ekonomický vývoj bylo navýšení mzdy, které uvádí 31 % zaměstnanců. Oproti loňskému létu nejvíce narostla účelová podpora stravování a více lidí se dočkalo i navýšení jiných zaměstnaneckých benefitů, případně speciálního bonusu. Ostatní příspěvky zůstávají spíše v pozadí a beze změn oproti loňsku.

„Pokles reálných mezd dostává do popředí ty zaměstnanecké benefity, které přinášejí dodatečnou kupní sílu. Jejich obliba rostla už v loňském roce a letos budete tento trend pokračovat. Jen například u volnočasových benefitů jsme meziročně zaznamenali více než 30% nárůst hodnoty zakázek,“ říká Stéphane Nicoletti, generální ředitel společnosti Up Česká republika, která vyvíjí HR platformy pro motivaci zaměstnanců.

Dobré, ale málo

Přes patrnou větší snahu zaměstnavatelů je však stejně jako loni polovina zaměstnanců s obdrženým rozsahem podpory nespokojena. 52 % zaměstnanců i proto plánuje v příštích týdnech a měsících žádat o přilepšení, většinou o navýšení mzdy, ale také o přidání benefitů nebo navýšení podpory stravování.

„Snaha držet tempo navyšování mzdy s inflací je ve většině případů marná a příliš nízké navýšení může vyvolat dokonce opačný efekt. Největší úspěch má komplexnější forma podpory, která zahrnuje vedle adekvátní finanční odměny i různé formy účelových příspěvků a vhodně zvolených benefitů s ohledem na současnou situaci zaměstnanců,“ popisuje Nicoletti.

Zdroj: Up Zdroj: Up

Železné stravenky

Právě účelové příspěvky na dopravu, dovolenou a stravování patří momentálně mezi nejžádanější benefity, shodně by je uvítala zhruba čtvrtina zaměstnanců. Stravenky a stravenkové karty figurují v současnosti i na čele žebříčku nejposkytovanějších benefitů z pohledu zaměstnavatelů.

„Naše březnová data z průzkumu mezi personalisty ukazují, že ze zvažovaných extra benefitů pro dobu nebývalého zdražování je v hledáčku personalistů nejčastěji právě zvýšení příspěvků na stravování. 1/4 firem plánuje v tomto roce příspěvky na stravování navyšovat,“ říká Nicoletti ze společnosti Up Česká republika, která patří mezi TOP české fintechy.

Gradující přetížení

Současné rozpoložení zaměstnanců, finanční nejistota i velké pracovní vytížení se promítají také do požadavků na nefinanční benefity. Z nich je momentálně mezi zaměstnanci jednoznačně nejžádanější delší dovolená. Ocenilo by ji 28 % zaměstnanců. Kratší pracovní dobu by uvítalo 18 % lidí.

„Pokud jde o nefinanční benefity, mnoho zaměstnanců oceňuje flexibilitu pracovní doby a možnost home office. Začínáme se také setkávat s tím, že některé společnosti nabízejí čtyřdenní pracovní týden, ale stále je to velmi vzácné. V žebříčku oblíbenosti benefitů z pohledu zaměstnance jsou to dále navýšení počtu dní dovolené nad zákonný limit, případně sick days,“ dodává Nicoletti.

Články autora Jana Klusáčková

Nejnovější články

Analýzy
Nad boxy stále jasně vede doručení domů

Ačkoli se důležitost rychlého doručení diskutuje čím dál...

Ačkoli 29 % Čechů deklarovalo, že v konkrétním e-shopu...

Kromě rychlosti je při výběru e-shopu a rozhodování...

Přes často diskutovaný nárůst popularity doručovacích boxů se...

Analýzy
O procento vyšší tržby, o 30 procent větší náklady

Na první pohled vypadá standardní meziroční srovnání pro...

 „Nám v Czech Inn Hotels se daří, zvyšujeme...

Srpnová čísla jsou z hlediska obsazenosti lehce atypická....

Ze srpnových čísel českých hotelů vynikají v obsazenosti...

Trendy
Spořitelna investuje 5 milionů eur do biotechnologií

„Ústav organické chemie a biochemie je díky úspěchu...

Pro i&i Bio, který navázal na úspěšné působení...

Nejnovější Analýzy

Analýzy
Nad boxy stále jasně vede doručení domů

Ačkoli se důležitost rychlého doručení diskutuje čím dál...

Ačkoli 29 % Čechů deklarovalo, že v konkrétním e-shopu...

Kromě rychlosti je při výběru e-shopu a rozhodování...

Přes často diskutovaný nárůst popularity doručovacích boxů se...

Analýzy
O procento vyšší tržby, o 30 procent větší náklady

Na první pohled vypadá standardní meziroční srovnání pro...

 „Nám v Czech Inn Hotels se daří, zvyšujeme...

Srpnová čísla jsou z hlediska obsazenosti lehce atypická....

Ze srpnových čísel českých hotelů vynikají v obsazenosti...

Analýzy
České stavebnictví jde do poklesu

České stavebnictví vinou nepříznivých ekonomických vlivů zažívá těžký...

Pokles očekávají velké i malé firmy, a v...

„Stavebnictví nepochybně ovlivní vývoj ekonomiky a průmyslové výroby...

Pro kondici stavebnictví hrají klíčovou roli veřejné zakázky,...

Vývoj trhu projektových prací ve stavebnictví je důležitým...

Kapacity stavebních společností pokračují stále v poměrně vysoké...