Úterý 5. prosince 2023
ikona hodiny16. 7. 2021 10:25

Benefity v časech covidu: Prioritou se stává zdraví

Z transakčních dat karet s volnočasovými benefity společnosti Sodexo Benefity vyplývá, že lidé začali během covidové uzávěry více myslet na své zdraví. A to nejen po fyzické, ale také psychické stránce.

Dana Samková autor

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Zdá se, že koronavirová epidemie je za námi a že život se bude pomalu vracet k normálu. Bude to však jiný normál než ten v roce 2019. Zákazy a omezení, které nás s malými přestávkami provázely více než rok, totiž proměnily chování lidí a firem. A je více než pravděpodobné, že změna nebude jen dočasná, ale že se propíše i do budoucnosti.

„V loňském roce se čerpání benefitů jednoznačně přesunulo do péče o zdraví. Výrazně se zvýšil počet transakcí v lékárnách, kdy lze na benefitové karty kupovat vitaminové přípravky, dezinfekci i roušky, případně respirátory,“ říká Daniel Čapek, generální ředitel společnosti Sodexo Benefity.

Počet transakcí Flexi Pass CARD (FPC) přesáhl v roce 2020 dva miliony. „Lékárny si ukrojily z celkového objemu transakcí o 20 procent více, než mají běžně. Nárůst jsme zaznamenali hned při prvním lockdownu, kdy lidé nakupovali ochranné pomůcky, dezinfekci. Stejné to bylo na podzim a vyšší čerpání se v lékárnách drží doteď,“ popisuje Čapek s tím, že za první tři měsíce letošního roku, tedy v časech nejpřísnějšího lockdownu, byla dominance lékáren ještě výraznější.

Přibylo uživatelů

„Kategorie digitálních benefitů pro volný čas roste přímo raketově a přibývá i počet uživatelů. V roce 2019 jich bylo 135 tisíc, loni 200 tisíc a letos je to 250 tisíc. Firmy si uvědomily, že zaměstnanci zdraví po stránce fyzické i psychické jsou to nejcennější, co mají,“ domnívá se Daniel Čapek a pokračuje: „Vidíme u nich obrovský nárůst zájmu v oblasti duševního zdraví a zdraví obecně. A já se tomu nedivím. Když si představím lidi, kteří v kanceláři nebyli měsíce a sedí doma sami, protože nemají rodinu, která by je podpořila, tak jejich osamělost je nebezpečná. Sami jsme začali našim zaměstnancům nabízet konzultace s terapeutem o věcech pracovních i soukromých. Ostatně – služby týkající se podpory duševního zdraví mohou čerpat i uživatelé našich volnočasových benefitů. Již jsme uzavřeli partnerství s online platformou, které tento servis nabízí a zaměstnanci tyto služby mohou prostřednictvím benefitů čerpat.“

Daniel Čapek zároveň připomíná, že firmy, které využívají benefitní portál (Cafeterie), mají díky tomu v ruce významný nástroj, kterým mohou své zaměstnance k péči o zdraví „směrovat“. „Systém čerpání lze nastavit tak, že benefity, jež jsou z pohledu zaměstnavatele žádoucí, mohu zvýhodnit a přidat k nim něco navíc. Nebo mohu na daný segment alokovat vyšší částku,“ nastiňuje možnou strategii Čapek, který je přesvědčen, že důraz na propojení personální politiky se systémem benefitů se bude zvyšovat.

Důraz na pohyb

Podle Čapka je zřejmé, že si lidé uvědomili svou zranitelnost a mnoho z nich se rozhodlo také více sportovat. „V časech covidu výrazně posílily servisy a půjčovny kol, protože to byla jedna z aktivit, kterou bylo možné provozovat i během jarní a podzimní uzávěry. Jejich nárůst byl desetiprocentní. A v zimě podobně výrazně vzrostly půjčovny běžek,“ připomíná.

Zájem o pohybové aktivity dokládají rovněž data z ActivePass. „Během července 2020 byl průměrný počet návštěv provozoven s ActivePassem 4,3 měsíčně na osobu, což je úroveň, jaká bývá v lednu a únoru, kdy lidé chodí za sportem nejčastěji. Standardní letní návštěvnost bývá zhruba poloviční. Zároveň dlouhodobě platí, že lidé sportují zejména na začátku týdne a o víkendu jejich aktivita klesá. Červencová data ale ukazují něco jiného. Nejvíce vstupů systém zaznamenal ve středy a čtvrtky. S tím, jak řada firem kombinovala práci z domova a práci v kanceláři, je možné, že si lidé brali home office okolo víkendu. Práci v kanceláři pak směřovali na prostředek týdne a víme, že do sportovních provozoven chodí před nebo po práci,“ vysvětluje Daniel Čapek, který očekává podobný vývoj i nyní, a přidává pár tipů, kde ještě – vedle sportovních a relaxačních aktivit – lze volnočasové benefity uplatnit: „Můžete si koupit lístky do divadla, která už se otevírají, a navíc řada z nich letos bude hrát i přes léto, můžete jít na koncert, do kina, do galerie i na zámek, nebo pro sebe či své blízké pořídit zážitek od společnosti Allegria či na Slevomatu. Letos jsou v módě také výlety s karavanem, a i ten si můžete s naší kartou vypůjčit a pak tou samou kartou uhradit pobyt v kempu, penzionu či v hotelu. Karty přijímají i jazykové školy, autoškoly či další vzdělávací instituce, knihkupectví a mnoho dalších.“

Články autora Dana Samková

Nejnovější články

Expertní pohled
Ne x Oprávněné podnikání a odpovědnost

Vnést jasno je cílem projektu ACK ČR Strategické...

Přímo zjevením byla úvodní prezentace Jana Strakoše, ředitele...

V dikci předpisů nic nového pod sluncem, cestovní...

Některá cestovní agentura či jiná organizace by se...

Školní zájezdy, pobyty a výlety pod regule zákona...

Ale je tu ještě jeden pádný důvod, proč...

I tato konference ACK ČR byla zdařilá. Přinesla...

Analýzy
Ochrana oznamovatelů: Zaměstnanci se bojí odvetných opatření

Nový zákon o ochraně oznamovatelů,  takzvaných whistleblowerů, nabyl...

Jedním z hlavních ustanovení zákona je povinnost zaměstnavatelů...

Výzkum společnosti Moore mezi zaměstnanci firem s více...

Tyto výsledky poukazují na potřebu rozšíření povědomí o...

Vzhledem k množství povinností, které tato nová legislativa...

Cestovní ruch
Overtourism po pandemii covid-19

Nová publikace, jejímiž autory jsou Gert-Jan Hospers z...

Kapitola o Praze, pod názvem Tourist City Prague...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled
Ne x Oprávněné podnikání a odpovědnost

Vnést jasno je cílem projektu ACK ČR Strategické...

Přímo zjevením byla úvodní prezentace Jana Strakoše, ředitele...

V dikci předpisů nic nového pod sluncem, cestovní...

Některá cestovní agentura či jiná organizace by se...

Školní zájezdy, pobyty a výlety pod regule zákona...

Ale je tu ještě jeden pádný důvod, proč...

I tato konference ACK ČR byla zdařilá. Přinesla...

Cestovní ruch
Mezinárodní projekt poutavě přibližuje udržitelný cestovní ruch

Nízkouhlíkový cestovní ruch, známý také jako udržitelný nebo...

Abychom se k nízkouhlíkovému cestovnímu ruchu přiblížili, musíme zvýšit...

Projekt Vinci byl financován s podporou Evropské komise...

Expertní pohled
INCIEN vyzývá: Dekarbonizujte průmysl

Institut věří, že bez cirkulární ekonomiky se dekarbonizace...

Mnohem větší prostor než dosud by proto měly...

Ocelový šrot se pro výrobu oceli využívá už...

Problémem je i to, že dosavadní národní strategie...